Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 18. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Ostatní Zemřel poručík Columbo

Zemřel poručík Columbo

Email Tisk

Peter FalkLos Angeles - Dnes zemřel nezapomenutelný představitel policejního poručíka Columba americký herec Peter Falk. Informovala o tom jeho rodina. Bylo mu 83 let. Falk trpěl Alzheimerovou chorobou. Za svou nejznámější roli geniálního detektiva v baloňáku a s doutníkem v puse dostal čtyřikrát cenu Emmy.
Na místo činu poručík dorazil vždy v ošuntělém kabrioletu, na sobě měl letitý baloňák a v puse nezbytný doutník, pachatele mátl všetečnými otázkami a předměty doličné často zmateně hledal po kapsách - takto se zapsal do pamětí diváků herec Peter Falk, který ztvárnil postavu Columba.

Americký herec Peter Falk zemřel 23. června 2011 ve svém domě v Beverly Hills. Oznámila to jeho rodina. Falkovi bylo 83 let. Před třemi roky přitom jeho dcera oznámila, že herec tprí Alzheimerovou chorobou a že trpí demencí. Příčina smrti ale zatím není známá.

Peter Falk se narodil 16. září 1927 do rodiny se slovanskými kořeny. Otec byl napůl Čech a napůl Polák, matka byla Ruska. Jako tříletý přišel při operaci nádoru o pravé oko. Po maturitě se živil jako kuchař na zaoceánské lodi, po vysoké škole pak jako finanční expert Státního úřadu pro rozpočet v Connecticutu.

Jenže pak ho začalo zajímat divadlo. V polovině 50. let debutoval v mimobroadwayské inscenaci Molierova Dona Juana. Mezitím absolvoval hereckou průpravu u Jacka Landaua a Sanforda Meisnera. A přišly první úspěchy na Broadwayi, mimo jiné ve hře G. B. Shawa Svatá Jana a v komedii Neila Simona Zajatec 2. avenue.

Před filmovou kamerou se nejprve objevoval ve vedlejších rolích. Za ztvárnění rolí zabijáka Abe Relese v krimi Vražda, s.r.o. a tělesného strážce Joye Boye v satirické komedii Plná kapsa zázraků byl nominován na Oscara.

Jeho osudovou rolí ale byla postava televizního seriálu. Jako detektiv Columbo se na obrazovkách objevil poprvé v roce 1968. Regulérně se ale začal seriál vysílat až o tři roky později a vydržel sedm sezón. Za herecký výkon v tomto seriálu získal v letech 1972, 1975, 1976 a 1990 ceny Emmy.

Během natáčení se oblékal do vlastních šatů, včetně slavného pláště, který si koupil v roce 1958 a údajně mu pro natáčení vydržel až do roku 1989. Z filmových studií také vybral Peugeot 403, jímž v seriálu brázdí losangelské ulice.

Falk se na seriálu podílel také jako producent (24 dílů), režisér (2 díly) a scénárista (1 díl).

Aktualizováno ( pátek, 24 červen 2011 19:09 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

SOUTĚŽ o vstupenky na Zámecké vinné schody

SOUTĚŽ o hudební knihu BON JOVI

SOUTĚŽ o čtyři dětské hry značky GRANNA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Jediný prostředek, jak snést život - je považovat jej za krásný.

John Lennon


Reklama

Banner
Banner
Banner