Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Kino Zemřel režisér a herec Jiří Krejčík

Zemřel režisér a herec Jiří Krejčík

Email Tisk

Zemřel Jiří KrejčíkVe čtvrtek 8. srpna 2013 zemřel nezmar českého a československého filmu. V úctyhodných 95 letech zesnul režisér, scénárista a herec Jiří Krejčík.

Jiří Krejčík je známý hlavně jako režisér. První film natočil v roce 1947 podle povídek Jana Nerudy – Týden v tichém domě. Jeho posledním filmovým počinem byl televizní film Osudové peníze z roku 2010. Známe ho také jako herce drobných rolí. Například jako věčně nenažraného řezníka Karla z filmu Jiřího Menzela, nebo profesora Stárka z Hřebejkových Pelíšků. Mezi jeho nejznámější filmy, které režíroval patří: Morálka paní Dulské (1958), Vyšší princip (1960), Svatba jako řemen (1967), Pension pro svobodné pány (1967) nebo Božská Ema (1979).

Říkalo se o něm, že když herci nezahráli záběr dobře, škrtil je. Někteří to prohlašují s úsměvem, někteří s vážnou tváří. Pravda je, že sám Krejčík tvrdil, že nikdy na herce neřval, ale vypoulil oči o zkrabatil čelo. To prý hercům nahnalo větší strach. Pro přesvědčivost hereckého výkonu byl ochoten všeho. Své by o tom mohla říct i herečka Jana Brejchová. Když s ním v roce 1959 točila film Probuzení, o dívce, která uteče z dětského domova a spolu s partou chuligánů se toulá po Praze, nechal ji Jiří Krejčík, právě pro přesvědčivost projevu, zavřít do nápravného zařízení, aby „přičichla" k opravdovým zážitkům z takového prostředí.

Jiří Krejčík se narodil 26. června 1918. Zažil tedy všechny československé a následně i české prezidenty a s nimi i politické režimy. Dalším slavným vrstevníkem byl i režisér Otakar Vávra. Mezi nimi nikdy nepanovalo přátelství. Krejčíkovi vadilo, že Vávra točil filmy v každé době; za protektorátu Čechy a Morava, za komunistického režimu i v době po roce 1989. Dlouhověkost obou mužů (Vávra zemřel ve 100 letech) - prohlásil, že chce zemřít až po něm. To se mu splnilo, Otakara Vávru přežil o dva roky.

jiri_krejcik_2

Aktualizováno ( pátek, 09 srpen 2013 14:04 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Umění ovlivňovat lidi má větší cenu než bohatství.

VAUVENARGUES


Reklama

Banner