Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 19. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Žila, byla a zmizela

Žila, byla a zmizela

Email Tisk

Muži, kteří nenávidí ženyRecenze knihy: Muži, kteří nenávidí ženy

Nikdo neví jak, nikdo neví proč. Byla snad Harriet Vangerová zavražděna? Po třiceti šesti letech si nikdo nemyslí opak. Dokonce ani novinář Mikael Blomkvist, který byl po soudním sporu s průmyslníkem Wennerstömem odsouzen k třem měsícům odnětí svobody, si nedělá přílišné naděje. Podaří se mu zjistit, kdo připravil Harriet o život? Vyšetřování otevírá na první pohled již dávno zahojené rány osudu a zpočátku „mrtvý“ případ začíná znovu ožívat.

Harriet mohla mít všechno, nač si jen vzpomněla. Jen budoucnost jaksi postrádala. Henrik Vanger, Harrietin prastrýc, je i po téměř čtyřiceti letech pátrání přesvědčen, že Harriet zabil někdo z rodiny, jelikož na ostrově se v tu dobu nacházeli jen Vangerovi. Mikael přistoupí na jeho nabídku a začíná pátrat po důkazech, které předtím nikdo neobjevil. Zanedlouho potřebuje ke své práci asistenta, který by mohl vykonávat nepříjemnou a zdlouhavou práci. A tak se setkává s Lisbeth Salanderovou, dívkou s dračím tetováním.

Od smrti Stiega Larssona uběhlo bezmála 10 let, což nic nemění na tom, že jeho knihy jsou kultovní, úspěšné, fenomenální. První díl z trilogie Milénium byl úžasný. Je to čtivé, napínavé a mistrovsky napsané dílo, které jistě potěší široký okruh čtenářů.

Larssonovy postavy ožívají, jsou věrohodné a sympatické. Čtenářovu pozornost si jistě získá svérázná Lisbeth. Podle mého názoru je právě ona jednou z nejlépe napsaných postav, s jakou jsem se kdy setkal.

Snad každý mi před započetím četby kladl na srdce, ať setrvám u prvního dílu, i když není tak zajímavý jako ostatní dva. Vlastně jsem doteď neobjevil, co činí v očích mých knihomolských přátel knihu nudnou a nezajímavou, jelikož mě si zcela získala.

Muže, kteří nenávidí ženy doporučuji všem. Některé pasáže však nejsou zrovna vystřižené z dětských omalovánek, a tak ji raději nedávejte číst svým ratolestem.

Hodnocení 5 z 5

 

A pokud není četba váš koníček, zkuste stejnojmennou audioknihu z vydavatelství OneHotBook.

 

 

Autor:

Stieg Larsson (* 1954, † 2004)

Švédský novinář a spisovatel se narodil nedaleko města Skellefteå v severním Švédsku. V devadesátých letech založil nadaci Expo, jejímž cílem bylo sledování a dokumentace rasistických a nedemokratických tendencí ve švédské společnosti; stal se také vydavatelem stejnojmenného časopisu. Když v padesáti letech zemřel ve Stockholmu na infarkt, zanechal po sobě tři hotové, ale dosud nepublikované romány, dohromady tvořící trilogii Milénium. Trilogie Milénium se stala fenoménem, který změnil podobu žánru a odstartoval boom severské krimi. Knihy byly zfilmovány, vyšly v padesáti jazycích a dosud se prodalo 80 milionů výtisků. Deset let od prvního vydání knihy Muži, kteří nenávidí ženy se na jeho odkaz a sérii snaží navázat román z pera švédského spisovatele Davida Lagercrantze Dívka v pavoučí síti.

 

 

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni" (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Autor recenze:Jakub Hrbek

Aktualizováno ( neděle, 20 prosinec 2015 18:36 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

SOUTĚŽ o vstupenky na Zámecké vinné schody

SOUTĚŽ o hudební knihu BON JOVI

SOUTĚŽ o čtyři dětské hry značky GRANNA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Teprve manželství odhalí milencům, jak je život ve dvou složitý.

Victor de Broglie


Reklama

Banner
Banner
Banner