Čtvrtek, 22.2.2024
HudbaKalendáriumVolný čas

Legenda jménem Freddie MERCURY

Freddie Mercury - koláž fotekNěkteré hvězdy zkrátka nevyhasnou. To platí i o frontmanovi legendárních Queen Freddiem Mercurym (*5. 9. 1946 – †24. 11. 1991), který změnil svět hudby, videoklipů i módy.

V roce 1969 se seznámil s kytaristou Brianem Mayem a s adeptem zubního lékařství, bubeníkem Rogerem Taylorem. Tito dva, ještě s Timem Staffelem, založili v roce 1968 kapelu Smile. Po slibně rozjetém začátku však kapela začala trošku krachovat a on sám jim navrhl, zdali by u nich v kapele nemohl účinkovat a oni s tím souhlasili. Jedinému Timu Staffelovi se to moc nezamlouvalo a nakonec kapelu opustil. Roger a Brian navrhovali jako název kapely Grand Dance, ale on si prosadil, že se kapela bude jmenovat Queen. I přes malé protesty nakonec souhlasili. Potřebovali ještě jednoho člena, kterým se stal po dlouhém hledání baskytarista John Deacon. Jejich první album Queen nezaznamenalo zdaleka úspěch v měřítku s ostatními tehdejšími kapelami, pro novou kapelu to byl však velmi slibný začátek, když se album Queen umístilo na 24. místě.

Druhé LP, které vyšlo v březnu 1974, bylo úspěšnější – stalo se 5. nejprodávanějším albem v Británii a další album (Sheer Heart Attack – listopad 1974) bylo dokonce druhé. 21. listopadu 1975 vyšlo LP A Night at the Opera se skladbou Bohemian Rhapsody, ve které sbory byly nahrány postupným navršením 180 hlasů, použitá kytara potom působila dojmem orchestrálního doprovodu. O 10 dnů později se singl Bohemian Rhapsody, jejž složil on sám, dostal na 1. místo britské hitparády, kterou vedl celých 9 týdnů. (Podruhé po jeho smrti v roce 1991, výtěžek z prodeje byl věnován na výzkum léčení nemoci AIDS). Bohemian Rhapsody je dodnes velmi živá skladba o čemž svědčí prvenství v mnoha anketách.

socha - Freddie MercuryNa počátku 80. let si extravagantně přestal lakovat nehty na černo, oblékat se do saténu, a nechal si narůst knírek, ale extravagantní oblečení střídal dál. 30. června 1980 vyšlo LP The Game, které se stalo nejprodávanějším albem v USA. 13. července 1985 se konalo dvacetiminutové vystoupení Queen na londýnském koncertě Live Aid, který přenášelo 12 družic pro 1,6 miliardy televizních diváků na celém světě. Na koncertě vystoupili i Paul McCartney, Eric Clapton, David Bowie, Madonna, U2, The Who, Sting a další hvězdy tehdejšího hudebního nebe. 1984 vyšla na singlu jeho první sólová nahrávka Love Kills a o rok později i první sólové debutové album Mr. Bad Guy. 1987 vyšel singl se španělskou operní zpěvačkou Montserrat Caballé Barcelona a 1988 pak i společné stejnojmenné album duetů, přinášející spojení rocku a opery. 

Kolem roku 1989 se začalo veřejně spekulovat o jeho špatném zdravotním stavu. Byl fyzicky i psychicky unaven. Se skupinou ještě natočil album Innuendo (únor 1991) – 1. v Británii a 30. v USA. 23. listopadu 1991 oznámil, že trpí AIDS a 24. listopadu 1991 kolem 19. hodiny zemřel. V tento den shodou okolností zemřel také bubeník skupiny Kiss, Eric Carr. Znovu vyšel singl Bohemian Rhapsody jako hold zemřelému příteli a dostal se na první příčku britské hitparády.

27. listopadu 1991 se uskutečnil pohřeb jen pro nejbližší přátele v krematoriu West London a 20. dubna 1992 se na stadionu ve Wembley konal ceremoniál pro uctění jeho památky pro více než miliardu televizních diváků. Zpopelněn byl v Kensal Green a dodnes se ví, že byl možná rozptýlen na břehu Ženevského jezera ve švýcarském Montreux.

V roce 1995 vyšlo poslední studiové album čtveřice Made in Heaven s několika vokálními záznamy natočenými před jeho smrtí a předělávkami některých již dříve vydaných skladeb.

 

Freddie Mercury

 

 

 

www.queenonline.com

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz