Čtvrtek, 22.2.2024
Ostatní volný časVolný čas

10 tipů, jak rychle uklidit byt

Úklid bytu je otravná činnost, která nebaví téměř nikoho z nás, přesto je nezbytná, a to prakticky denně. Pokud máte navíc děti nebo zvířecí miláčky, je úklid o to náročnější. Nachystali jsme si pro vás deset tipů, jak byt uklidit rychle a efektivně. Nezaskočí vás tak nečekaná návštěva a váš byt bude zářit čistotou.

  • Jistě to znáte. Otevřete dveře od bytu, vstoupíte domů a na podlaze se povalují boty, vodítko od psa, možná i nějaké ty čepice a rukavice, máte-li malé děti. Není nic jednoduššího, než si pořídit praktický botník a komodu se šuplíčky, popř. obojí dohromady. Boty rychle naskládáte do botníku – naučí se to i malé děti, není to nic těžkého. Vodítko pro psa, čepice, šály i rukavice najdou svá místa v zásuvkách.

Výklopný botník Geese Lisboa – BonamiVyzkoušejte třeba botník se dvěma výklopy Geese Lisboa, nebo přírodní dubový botník Rowico Gorges i s praktickou lavicí.

  • Dalším častým problémem jsou svršky povalující se všude po bytě, nebo navěšené na židlích. Ne nadarmo se říká, že v každé domácnosti existuje minimálně jedna židle, která se měla „narodit“ jako věšák.

Bundy a kabáty je nejvhodnější pověsit rovnou v předsíni na věšák – nač si je nosit do bytu, nebo ukládat do šatníku. Obzvlášť v zimě mohou být vlhké a potřebují být na vzduchu, aby uschly.

Ostatní oblečení však posbírejte a roztřiďte. Špinavé dejte do koše na prádlo nebo rovnou do pračky, čisté poskládejte a ukliďte do skříní. Váš byt hned bude vypadat uklizený.

  • Psí hračky posbírejte a uložte do pelíšku, popř. do nějakého košíku, který je k nim určený. Dětské hračky rovněž posbírejte a odneste do dětského pokoje. Ideální jsou různé boxy a závěsné systémy, do kterých hračky naskládáte a pokoj hned vypadá perfektně. Roztřídit je můžete později. Pokud ale vyberete vhodné úložné prostory, zvládnete je třídit rovnou při ukládání a ušetříte si tak spoustu času.
  • Třídění a ukládání je základní pravidlo, které je dobré si vštípit. Nestane se vám pak, že otevřete šatní skříň a vypadne na vás hromada pomuchlaných triček, které musíte nejprve vyžehlit, než si je oblečete. V dnešní době existují rafinované šatní skříně a úložné prostory na prádlo, kam snadno vše poskládáte a přehledně uklidíte. Co třeba třídveřová šatní skříň Vox Concept?

Přírodní dubový botník Rowico – BonamiZkuste také závěsné systémy, na které trička i kalhoty pověsíte, nebudou zmuchlané a navíc se vám mezi nimi bude výborně hledat.

  • Postel se snažte stlát hned, jak vstanete. Chápeme, že ráno je většinou málo času, ale stlaní postele je chvilička a když po práci vstoupíte do uklizené ložnice, hned budete mít lepší náladu a o práci méně. Nemusíte rovnat peřiny hned do přesné linie. Přehoďte je třeba jen přes pelest, ať větrají. Vypadá to lépe, než peřina zmuchlaná uprostřed postele. Po příchodu z práce je pak můžete vyrovnat tak, jak jste zvyklí.

Tip: Vybírejte povlečení ze lnu nebo kvalitní bavlny, které se jen tak nepomuchlá a bude působit upraveně.

  • Jak na prach v domácnosti? To je otázka, kterou řeší každý z nás a hodně z nás s ním bojuje. Jistě to znáte. Dáte si práci, utřete prach v celém bytě a druhý den to vypadá, že jste nic nedělali? Zkuste použít čistící prostředky, které pomáhají prach odpuzovat. Méně se pak na nábytku usazuje a vy nemusíte uklízet tak často. Stejně tak je možné zvolit čistící prostředky na skleněné nebo nerezové plochy, kde stačí jeden dotek a hned zůstanou otisky. I v tomto případě se dají sehnat prostředky, které otisky prstů eliminují.
  • Prach na podlaze je snad nejprotivnější záležitost. Vyluxujete, těšíte se, až usednete na pohovku a odněkud z rohu se vykutálí další, zapomenutý chomáč prachu. Na tento boj je nejlepší, mít doma co nejméně koberců a naopak mít podlahu, která se snadno a rychle vyluxuje a vytře. Čas vám ušetří různé robotické vysavače, které uklízí za vás, když jste třeba v práci. Tyto robotické vysavače dnes umí dokonce i vytírat.
  • Ať už máte robotického pomocníka, nebo prach vysáváte sami, snažte se zajíždět s vysavačem a následně i s mopem až pod nábytek. Ne vždy je to jednoduché, ale vyvarujete se pak zmíněných zapomenutých chomáčů prachu. 

Bambusová lavice do předsíně Wenko Bahari - Bonami

Doporučujeme: Největším strašákem je vysávání pod postelí a pohovkou. Pokud ale zvolíte praktický nábytek na nožičkách, kam se snadno dostanete svým vysavačem a vjede tam bez problémů i váš robotický pomocník, ušetříte si práci. Mrkněte třeba na tyto rohové pohovky, z nichž je většina na praktických nožkách. Vypadají velmi elegantně a snadno pod nimi uklidíte. Naopak nízké nožky umožní prachu usazovat se pod pohovkou a ven jej prakticky nedostanete, pokud tedy nechcete pohovku neustále odsouvat.

 

Rychlý úklid dek a polštářů – pořiďte si pohovku s úložným prostorem – Bonami

 

  • Aby váš obývák vypadal vždy uklizeně, i když třeba není čas utírat prach, snažte se mít vyrovnané všechny sošky, skleničky, svíčky a podobné dekorace. Když jsou na svém místě, působí byt příjemně. Srovnejte také polštářky na gauči. Pokud máte v obýváku i nějakou deku, složte ji a uložte na své místo. Ležérně pohozená sice může vypadat dobře na fotografiích pro Instagram, návštěva však uvidí neuklizený gauč, ze kterého jste nejspíš právě vstali.
  • A co kuchyně? Pokud vlastníte myčku, máte vyhráno. Snažte se naučit všechny členy domácnosti, aby do ní použité nádobí rovnou uklízeli. Vyvarujete se tak použitých hrnečků na lince, špinavých talířů ve dřezu, nebo dokonce na stole ve studentském pokoji. Z tohoto důvodu je ideální také pravidlo, že jíst se smí pouze v kuchyni a do jiného pokoje v bytě se nádobí s jídlem nenosí.

Zdá se vám článek dlouhý? Možná ano, ale věřte, že jeho přečtení a následném vyzkoušení našich tipů vám výrazně ušetří čas strávený úklidem. Po příchodu z práce si tak můžete mnohem dříve udělat kávu, usadit se na uklizenou pohovku a odpočívat s knihou nebo u oblíbeného seriálu.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.