Sobota, 3.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

22. duben – Den Země

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně slaví 22. dubna.

Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, 21. března, a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí.

Historie vyhlášení tohoto dne sahá do roku 1969, kdy především John McConnell začal volat po vzniku mezinárodního dne Země a v rámci těchto snah vytvořil i vlajku Země. První Den Země byl slaven 22. dubna 1970 v San Francisku. Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako levicově orientovaný happening bojovníků proti válce ve Vietnamu. Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie. Tato akce měla velký ohlas zejména mezi studenty.

OSN začala tento svátek slavit o rok později (1971). V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země.

Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve více jak 193 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost.

 

Vlajka Den Země

 

Projekt Den Země

Den Země je se značným předstihem připravovaný projekt, který většinou probíhá tak, že se v jednotlivých zemích konají různé festivaly, pochody, znalostní soutěže, koncerty, úklidové práce a další ekologicky prospěšné aktivity.

Hlavním cílem Dne Země je posílit veřejný zájem o problematiku životního prostředí a jeho ochranu, prosadit lepší zákony vztahující se k životnímu prostředí a zaangažovat politiky.

 

Náměty na Den Země

Na Den Země 22. dubna vyvrcholí tradiční kampaň Ukliďme svět. Hlavním koordinátorem této akce je Český svaz ochránců přírody, který vyzval školy, aby nedržely děti u online výuky či v  lavicích, ale aby jim umožnily vydat se do lesů a parků uklízet. Příroda se totiž podle svazu „distančně neuklidí“. Úklidu by se mělo zúčastnit několik desítek škol. Oslavy budou probíhat až do 24. května.

 

Chrudim

Po dvou letech se s vámi rádi potkáme na osvětové akci zaměřené téma životního prostředí. Den Země si můžete přijít užít v úterý 26. dubna od 9:30 do Klášterních zahrad. Tématem letošního ročníku je „Klimatická s/změna, vyměníme klima za pohodlí?“.

Předběžný pódiový program:

 9:30 Zahájení Dne Země

 9:45 „Dračí pohádky“ v podání loutkového divadla AHOJ Libora Štumpfa

13:30 Jan Petráš (Popleta) „Kabaret s Mimoněm“

15:00 Hudební vystoupení kapely Wječná žízeň

16:15 Bluesrockové kytarové duo Dancing Barefoot z Chrudimi

 

Den Země 2022 plakát

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz