Čtvrtek, 23.5.2024
ChrudimPříroda a ekologie

22. duben – Den Země 2024

„Čistá půda, voda, vzduch – zdravé prostředí pro život“ – to je téma letošního ročníku akce Den Země 2024.

Jak určitě víte, i my se prostřednictvím projektu Zdravé město připojujeme k oslavám. Připravujeme program, který by měl pobavit, ale zároveň i poučit. Přáli bychom si, aby se každý mohl zamyslet nad otázkou, co nám příroda dává a co jí vracíme každý sám za sebe. Třeba najdete odpovědi i v letošním tématu, kterým je „Čistá půda, voda, vzduch – zdravé prostředí pro život“.

Přijďte si společně s námi užít Den Země v úterý 23. dubna od 9:30 do 18:00 hodin do Klášterních zahrad. 

Pódiový program:

9:30  zahájení Dne Země

9:45 pohádka „To se v lese nedělá“ v podání loutkového divadla AHOJ Libora Štumpfa

15:00 pohádka Jana Wericha „Tři sestry a jeden prsten“ v podání dramatického kroužku ZUŠ Chrudim

15:45 hudební vystoupení country kapely Bíbři

16:45 kabaretní vystoupení Jana Petráše (Poplety) „Čtvero ročních období“

17:00 vystoupení hudebního uskupení „Smažítko“.

 

Vedle pódiových vystoupeních nezapomínáme na dílny tradičních lidových řemesel. Ve stáncích se představí výrobci místních a regionálních certifikovaných produktů ze Železných hor, kované šperky, včelí produkty, bylinné čaje, trdelník apod.

Program bude po celý den zaměřen jak na české tradice, tak i na aktivity, které se vztahují k tématu ochrany vody, ovzduší, předcházení vzniku odpadů, zadržování vody v krajině apod. Připraveny budou hry, workshopy a dílny např. u Střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy Chrudim, Geoparku Železné hory, Ekocentra Palety, Momo Chrudim, o. p. s., Městských lesů Chrudim, Regionálního muzea v Chrudimi, Zeleného domu Chrudim, Mama klubu Chrudim, Městské knihovny Chrudim, Informačního střediska EU Europe Direct Pardubice, Vzdělávacího centra SFÉRA nebo budete moci navštívit vzdělávací stánek Tondy Obala od EKO-KOM apod.

Těšit se také můžete na Smokemanovu edukativní schow. Že nevíte, kdo je Smokeman? Nevadí, přijďte se podívat přímo do jeho „kuchyně“.

I letos si budou děti moci projít naučnou stezku s názvem „Přírodě blíže“. Stezka propojí několik stanovišť, na kterých se budou plnit krátké úkoly týkající ekologie, ochrany životního prostředí apod. Za splněné otázky pak účastníci získají drobnou odměnu.

V průběhu dne můžete přinést drobné předměty do „mobilního“ Re-use centra, které najdete u  stánku městského úřadu. Že nevíte, co je Re-use centrum? Dám vám malou nápovědu. Už od roku 2019 je součástí Sběrného dvora a jeho cílem je opětovné využití starých, ale stále funkčních věcí, které už doma lidé nepotřebují.

A nezapomněli jsme ani na drobné občerstvení, které bude k dispozici v průběhu celé akce.

Pokud máte v hlavě nějaký nápad na vylepšení veřejného prostoru našeho města, přijďte ke stánku Tvořím Chrudim, kde můžeme vaše nápady společně zkonzultovat.

Zajímá nás, jak vnímáte Chrudim i z hlediska vašich pocitů. Ty budete moci zaznamenat do elektronické pocitové mapy.

Součástí osvětové kampaně Dne Země bude i doprovodný program:

V sobotu 16. března připravil KČT výšlap z Chrudimi přes Slatiňany do Škrovádu, dále k Mlýnu na Skalách a zpět do Chrudimi. Cestou se zapojí do akce „Ukliďme svět 2024“ úklidem okolí OD Tesco a trasy podél řeky Chrudimky k mostu u Janderova. Délka trasy je12 km.  Sraz zájemců je v 8:50 hodin – cyklostezka u Tesca.

 Vynášení Morany – neděle 17. 3. 2024 v 10:00 hod. za společného zpěvu se rozloučíme s Paní Zimou a přivítáme jaro. Zazpíváte si s paní Ivou Malinovou a Klíčenkami. Sraz před Zahradnictvím Mikan. Morenky z přírodních materiálů, které se rozloží ve vodě, vezměte se sebou. Pořádá Mama klub Chrudim.

Velikonoce v DDM – 28. března od 8:00 – 15:00 hod. vás čeká den plný velikonočního tvoření. Společně si upečete i velikonoční mlsku. V rámci programu je zajištěn pitný režim a oběd. Cena akce je 200 Kč. Více informací na webu akce https://www.ddm-chrudim.cz/akce/168-velikonoce-v-ddm .

 Ukliďme svět 2024  – od 2. do 30. 4. bude probíhat úklid různých lokalit ve městě. Přidat se může každý z Vás. Bližší informace u Soni Polákové na sona.polakova@chrudim-city.cz nebo https://www.chrudim.eu/zdrave-mesto-aktualita/uklidme-svet-2024/.

Od 5. do 30. 4. bude probíhat program pro děti ke kampani Den Země v pokladně Regionálního muzea v Chrudimi. Pro všechny přírodomilce je připraven  přírodovědný kvíz, poznávačka zvířat, jarních bylin, přírodních památek či lomů z blízkého okolí a výtvarná dílnička, kde si můžete vyrobit třeba vlastní pexeso

Jak hledat jaro 2024 v Chrudimi? – beseda a promítání v DS Pohoda ve čtvrtek 11. 4. Pojďte objevit v Chrudimi jaro. Sraz je v 9.30 hod. před budovou DS Pohoda a Jitřenka, Městský park 828. Součástí akce je promítání filmů o přírodě v DS Pohoda. Akci pořádá spolek Zelený dům Chrudim, z. s.

 Hledání jara 2024 – od 12. do 14. 4. se můžete individuálně zapojit do celostátní akce příznivců přírody, akce je určena pro jednotlivce i kolektivy všech věkových skupin. Detaily najdete na https://www.emop.cz/hledani-jara.

MEXIKO – země mnoha tváří a protikladů – úterý 16.4. v 17.30 hod. se uskuteční cestovatelská přednáška Mgr. Soni Janovské v Mama klubu Chrudim. Vstupné je dobrovolné.

Městská hra přeběhne od 20. do 30. dubna a pro rodiče s dětmi ji připravuje DDM Chrudim. Můžete se těšit na zajímavá stanoviště po městě a drobné ceny.

Vítání ptačího zpěvu  s oblíbeným ornitologem Romanem Hellingerem z VČP ČSO se uskuteční v neděli 28.dubna 2024 od 8 hod. v parku Střelnice. Z organizačních důvodů prosíme o Vaše přihlášení předem na: hellingerroman@gmail.com, případně SMS na telefon: 602 740 053. Akci pořádá spolek Zelený dům Chrudim, z. s.

V úterý 23. dubna, v den konání akce Den Země 2024, startuje v 15, 16 a 17 hodin v nedalekém Mubasu projekce unikátního dokumentárního filmu s názvem „Železné hory –  skrytá krása“. Ve filmu uvidíte nejkrásnější místa, rostliny i zajímavé živočichy, které lze v Železných horách najít. Účast přislíbil Aleš Kopecký, pracovník Správy CHKO Železné hory a jeden z autorů filmu, Ondřej Pelikán.  Vstup zdarma.

 Otvírání studánek – sobota 27. dubna bude patřit očistě naší studánky, kterou najdete v Rekreačních lesích Na Podhůře. Pokud se chcete zapojit do úklidu studánky a jejího okolí, přijďte v čase od 14:00 do 16:00 hodin. U rozhledny Bára bude právě v tento den zahájena sezóna 2024. Pro příchozí bude připravena stezka s úkoly. Můžete tak tento den udělat něco pro sebe i pro okolní přírodu. Akci pořádají Městské lesy Chrudim společně s DDM Chrudim.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku hudební nadšenec, tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a (ne)zlobí! www.FotoZajda.cz