Úterý, 6.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

220. výročí narození Josefa Ressela

220. výročí narození Josefa Ressela29. červen 2013 od 8 do 22 hodin, celodenní program na náměstí Josefa Ressela v Chrudimi, u řeky Chrudimky a na rozhledně Bára.

Dobré jutro Josef Ressel bude první část narozeninové oslavy chrudimského rodáka. Od devíti hodin na náměstí nesoucím oslavencovo jméno začne pohodový sobotní den 29. června 2013. Protože Josef působil převážnou část svého života na Istrii a okolí, poznejme jak se tam asi měl. Kraj je známý svým vynikajícím vínem plným balkánského slunce. Tento fakt vrtal hlavou Josefa tak dlouho, až vynalezl lis na víno. Věřte, bude lis i víno. V okolí Motovunu, kde strávil deset let aktivního života, jsou lesy plné lanýžů. Tato pochoutka nejen maškrtných jazýčků se dostala i do menu narozeninové párty. Lanýže nejsou z čokolády, ale hledají je po lese prasata nebo psi a důvěrná informace – jsou afrodisiakem. Ochutnáte tradiční istrijské jídlo s lanýži.

Vedle vína plodí Istrie i olivy. Na lukách a stráních se pasou stáda ovcí. Spojení ovčího sýra a olivového oleje bude další delikatesou narozenin. V Motovunu na Trgu J. Ressela podávají Resselovu pizzu, jakpak asi chutná?

Jak je zřejmé z předešlých řádků, jíst a pít bude co. O půl desáté odhalíme něco víc o Josefovi coby lesníkovi a všeumělovi. Do toho bude hrát hudba všech žánrů, především ta dobová. V deset hodin, aby se gratulanti trochu protáhli, se vydáme po Stezce Josefa Ressela do krypty kostela svatého Josefa, kde rukou společnou otevřeme výstavu Josef Ressel – český vynálezce evropského formátu z Technického muzea Slovinska v Lublani. Na podrobnou prohlídku výstavy bude času dost až do 9. října, dne kdy pan Ressel zemřel.

Tak tedy zpět na náměstí, slavme, hodujme. V jedenáct hodin se za zvuku dechovky, téměř všichni přesuneme k soše vynálezce lodního šroubu, abychom uctili jeho památku. V prostoru před Muzeem tuto slavnostní chvíli umocní svým koncertováním Chrudimská filharmonie. Posledními tóny filharmonie skončí první část narozenin.

Josefa Ressela si každý vybaví lépe ve spojení s vodou. Ve městě voda teče. Přijměte proto, prosím, pozvání na plavbu po Chrudimce od 13 do 15 hodin. Sraz v Parku Republiky za divadlem.

Josef vším čím byl, byl rád a rád něco vymýšlel a zdokonaloval. Jeho lesnická období jsou také stopována na Istrii. My se však přidržíme svých městských lesů, kde od 16 hodin bude postaráno o zábavu a o vědění. Cestou necestou pěšky, koňmo se dostanete až k rozhledně Bára. Cestou si vyzkoušíte měření výšky stromů metodou jak za dob oslavence, tak současnou technologií. Jak se zjišťuje stáří stromu, jak se manipuluje či manipulovalo s pokácenými stromy, jak a kdy se vysazují stromy – to vše a mnoho dalšího se dozvíte na lesním Resselově putování, start na parkovišti pod Bárou. Hudba na Báře je zajištěna, občerstvení také. Po devatenácté hodině vzlétnou i horkovzdušné balony a tamtéž na dvacátou hodinu dorazí revival Michala Tučného, který završí sobotu 29. června, 220. narozeniny chrudimského rodáka Josefa Ressela.

220. výročí narození Josefa Ressela

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.