3 způsoby, jak získat firmu

I když není současná situace pro podnikání v určitých odvětvích zrovna nejpříznivější, otázka podnikání prostřednictvím společnosti je stále aktuální. Společnost poskytuje podnikateli ve srovnání s podnikáním jako OSVČ mnoho výhod, mezi které patří zejména vyšší důvěryhodnost a prestiž, snadnější převoditelnost a v některých případech také ručení za dluhy pouze majetkem společnosti, nikoliv majetkem osobním.

Nejznámějším způsobem, jak získat společnost, je její založení. Málokdo však ví, že existují i jiné možnosti, jak společnost získat. Pokud si chcete ušetřit čas i starosti a vyhnout se složitému procesu založení firmy, můžete využít služeb nabízených některým z poskytovatelů a zakoupit již založenou společnost (tzv. ready made společnost), nebo si nechat společnost založit profesionálně na míru přesně podle vašich požadavků.

Založení společnosti

Pokud se rozhodnete pro založení společnosti vlastními silami bez cizí pomoci, je třeba se nejdříve aspoň letmo seznámit s tím, jak založení společnosti probíhá. Proces je možné rozdělit na dvě fáze – založení a vznik společnosti.

Pro založení firmy je třeba notářem vyhotovený zakladatelský dokument společnosti, který obsahuje všechny zákonem požadované náležitosti. Je v něm třeba uvést např. sídlo a název firmy, proto je tyto informace nutné promyslet ještě před samotnou návštěvou notáře.

Poté, co je společnost založena zakladatelským právním jednáním, je třeba podat návrh na její zápis do obchodního rejstříku. Návrh na zápis se podává soudu prostřednictvím stanoveného formuláře a je možné, aby za Vás návrh podal notář, který vyhotovil zakladatelské právní jednání. Provedením zápisu společnost konečně vzniká.

Zakoupení ready made společnosti

Pokud se rozhodnete pro zakoupení ready made společnosti, odpadnou Vám starosti s absolvováním zakládacího procesu, protože kupujete již založenou společnost. Tato společnost byla založena a zapsána do obchodního rejstříku již dříve, a to pouze za účelem jejího následného prodeje. Nemá tak žádné dluhy ani závazky, které by na Vás v důsledku koupě přešly.

Prodej ready made společnosti nabízí v současné době celá řada poskytovatelů, proto může být občas obtížné se rozhodnout, kterého z nich zvolit. Napovědět by Vám v tomto směru měly hlavně reference ostatních zákazníků, které často najdete rovnou na internetových stránkách zvoleného poskytovatele.

Založení společnosti na míru

Pokud Vám nevyhovuje zakoupení ready made společnosti, ale ani se nechcete pouštět do založením společnosti sami za sebe, existuje ještě jedna možnost, kterou je založení společnosti profesionálem na míru přesně podle Vašich konkrétních požadavků. Založení společnosti na míru poskytují zpravidla stejné společnosti, které nabízejí i prodej již založených společností, případně se můžete obrátit na právníka.

Srovnání

Nejrychlejším způsobem založení vlastní společnosti je zakoupení ready made společnosti, na druhou stanu musíte počítat s nepatrně vyššími náklady, než kdybyste se do založení pustili sami. Stejně tomu je i v případě založení na míru. Na druhou stranu využitím některého z profesionálních způsobů ušetříte nejen čas, ale také starosti.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.