4x Paní Hemingwayová

Paní Hemingwayovárecenze audioknihy
Naomi Wood – Paní Hemingwayová

Hlavní představitel Ztracené generace, nositel Pulitzerovy ceny (1953) i Nobelovy ceny za literaturu (1954), milovník dobrého pití, zbraní, jež se mu nakonec staly osudnými, i žen… O kom že je tu řeč? Samozřejmě o velkém spisovateli Ernestu Millerovi Hemingwayovi!

Po úspěchu knihy s názvem Paní Hemingwayová, jež patří do řady beletrizovaných životopisů nakladatelství Metafora, vydává OneHotBook stejnojmennou audioknihu. „Nestiho“ životem postupně doprovázely čtyři manželky, z nichž každá se lišila od té předchozí. S každou strávil jinou etapu svého života, odlišně spisovatelsky plodnou a dlouhou, na jiném místě, většinou dokonce i v jiné zemi, ačkoliv téměř všechny z jeho žen kupodivu pocházely ze stejného města. Během prvních dvou svazků zplodil 3 syny a smrt našel až při údajné nehodě, ke které došlo, když si čistil zbraň. Zajímá vás, jaký Ernst vedl život? Jaké byly jeho ženy? Dílo je z části fikce, ale kdo ví? Co když byl Nesti právě takový, jak vyplývá z vyprávění čtyř paní Hemingwayových?

První, o osm let starší Ernstovou manželkou, byla hodná Elizabeth Hadley Richardson, Ernestem zvaná „Hash“. První milenkou a následnou manželkou se stala rovněž o čtyři roky starší odvážná černovláska Pauline Marie Pfeiffer zvaná „Fife“, kterou posléze nahradila válečná korespondentka, nespoutaná Martha Gellhorn (konečně o 9 let mladší) zvaná „Marty“, již vystřídala poslední, věrná a rovněž novinářka Mary Welsh (také o 9 let mladší).

Příběh je románově zpracován, jeho jádro tedy tvoří zejména vztahy, a je velmi poutavý. Postupně vyprávějí všechny čtyři Ernstovy ženy, a to hlasy českých hereček v tomto pořadí: Dany Černé – Hadley „Hash“ Richardsonová (1891-1979), Jany Strykové – Pauline „Fife“ Pfeifferová (1895-1951), Petry Špalkové – Martha „Marty“ Gellhornová (1908-1998) a nakonec Taťjany Medvecké – Mary Welshová (1908-1986). Ke každé jedné se dostáváme ve chvíli, kdy už je na obzoru ta další. První se s jeho odchodem smíří, druhá ho nikdy nestráví, třetí je za něj nakonec vlastně ráda a čtvrté ho vezme až smrt.

Paní Hemingwayová je niterný příběh života fenomenálního Ernsta Hemingwaye a hned několika jeho žen a blízkých přátel, který se odehrává v Paříži, ve Španělsku, v Londýně, v Key Westu na Floridě, na Kubě a v Ketchumu ve státě Idaho, kde v létě 1961 zřejmě kvůli přetrvávajícím depresím Hemingway spáchal sebevraždu zastřelením (jako jeho otec). Každá z manželek promlouvá nejen jiným hlasem, ale je i úplně jinou osobností. Každá z nich má na audioknize vlastní, typově odpovídající hudební doprovod i celkově jiný náboj. Přesto všechny našly klíč ke stejnému srdci jednoho muže.

Tato audiokniha se velmi dobře poslouchá. Dílo je pro toto zpracování vhodné, jelikož není příliš složité na časové skoky v ději apod. Příběh je silný a obohacující. Člověk si rád přečte něco o slavných osobnostech, a to zvlášť o spisovatelích, ačkoliv, jak již bylo řečeno, nejedná se o Hemingwayovu biografii. Nicméně je myslím fajn se dobře pobavit a přesvědčit se o tom, že i ti nejlepší – či spíše nejnadanější – z nás jsou nakonec také jen obyčejní lidé se stejnými problémy s láskou (prací a neřestmi), jaké každodenně zažíváme i my všichni ostatní…


Hodnocení: 90 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/naomi-wood-pani-hemingwayovacte-d-cerna-j-strykovap-spalkovat-medveckaaudiokniha-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

První kapitulovala před druhou, která byla odvržena pro třetí, po jejímž odchodu nastoupila čtvrtá. Vyprávění čtyř osudových žen jednoho slavného muže.

Žhavé Antibes, bohémská Paříž, válečný Londýn, měnící se Amerika, veselá Kuba… všude tam se odehrávaly jejich lásky, vzplanutí, sňatky, nevěry a rozchody; propletené osudy kvarteta nevšedních žen, které miloval i ztrácel lamač srdcí a velký spisovatel Ernest Hemingway. Příběh vyprávěný čtyřmi hlasy, spředený z dochovaných vášnivých dopisů, deníkových zápisů, pamětí, telegramů… Každá doufala, že právě ona s ním zůstane navždy. Jen ta poslední jej doprovodila až do konce – kdy uslyšela výstřel.

 

Paní Hemingwayová

 

Autor:

Naomi Wood (* 1983)

Narodila se v Yorkshiru, vystudovala Východoanglickou univerzitu (UEA) v Cambridgi, kde získala nejprve titul MgA a následně také PhD v oboru tvůrčí psaní. V době magisterského studia napsala svůj první román The Godless Boys (Bezbožní chlapci), který kromě Británie vyšel ještě v Norsku. Jako takzvaný Writer in Residence (spisovatel s dočasným místem v akademické obci), pobývala roku 2012 v The Eccles Centre Britské knihovny, kde dělala v archivech rešerše pro knihu Paní Hemingwayová (Metafora, 2014). Společnost Arts and Humanities Research Council přispěla k jejímu vzniku tříletým doktorandským grantem. Mimo vlastní tvorby autorka rovněž vyučuje tvůrčí psaní na Goldsmithově univerzitě. V současné době žije s rodinou v Londýně.

 


Účinkující:
 

Dana Černá (* 1970)

Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce 1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994 – 1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám.

Jana Stryková (* 1979)

Vystudovala činoherní herectví na pražské DAMU. První stálé angažmá získala v letech 2003/2004 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, poté byla postupně členkou tří pražských divadel. Od roku 2010 je členkou souboru Divadla na Vinohradech a spolupracuje s řadou dalších scén. Natočila několik filmů (např. Případ Andrey S., Zakázané uvolnění, Díte číslo 44) a seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět), pracuje v rozhlase i v dabingu a stala se rovněž oblíbenou audioknižní interpretkou.

Petra Špalková (* 1975)

Od malička účinkovala spolu se svým bratrem v inscenacích Dětského studia brněnského Divadla Na provázku. Po maturitě studovala čtyři semestry divadelní vědy na Univerzitě Karlově, nakonec však dala přednost divadelní praxi. V letech 1991-96 byla členkou divadelního spolku Kašpar, pak přestoupila do pražského Činoherního klubu. Roku 1997 hostovala v Divadle v Dlouhé a v téže době se stala držitelkou ceny Thálie jako talent roku. Na podzim 1999 přestoupila do Divadla Na zábradlí, kde ostatně už rok předtím hostovala a od roku 2005 je členkou souboru činohry Národního divadla v Praze. Filmoví a televizní diváci ji znají např. ze seriálů Zdivočelá země (1997), Letiště (2006), Terapie II (2013), nebo ze snímků Šakalí léta (1993), Šeptej (1996), Kolja (1996), Smradi (2002), Marta (2006), Václav (2007) a dalších. Za hlavní ženskou roli ve filmu Jako nikdy (2013) získala ocenění Český lev.

Taťjana Medvecká (* 1953)

Česká herečka a dabérka byla na DAMU přijata již z druhého ročníku gymnázia, studium absolvovala v roce 1975. Za studií hostovala v Národním divadle, od roku 1975 je stálou členkou jeho činohry. Od mládí žila především pro divadlo, je držitelkou dvou cen Thálie i dalších divadelních ocenění. Výraznou součástí její práce je i dabing, za který získala v roce 1997 Cenu Františka Filipovského (film Thelma a Louise), a účinkování v rozhlasu, odměněné roku 2007 oceněním Neviditelný herec. Roku 2012 obdržela za nejlepší ztvárnění vedlejší ženské role ve filmu Dům cenu Český lev.

Dana Černá – Hadley „Hash“ Richardsonová (1891-1979)
Jana Stryková – Pauline „Fife“ Pfeifferová (1895-1951)
Petra Špalková – Martha „Marty“ Gellhornová (1908-1998)
Taťjana Medvecká – Mary Welshová (1908-1986)

Další účinkující: Igor Bareš

 

Název:             Paní Hemingwayová
Autor:                     Noaomi Wood
Paní Hemingwayová
Interpret:                Dana Černá
                                Jana Stryková
                                Petra Špalková
                                Taťjana Medvecká

Délka:                    9 hodin a 6 minut

Katalogové č.:      AK082
EAN:                      8594169480824

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout       koupit CD

 

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/naomi-wood-pani-hemingwayovacte-d-cerna-j-strykovap-spalkovat-medveckaaudiokniha-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.