Čtvrtek, 13.6.2024
KnihyKultura

Tajemný Achernar

recenze knihy Archenar

Že je Ludmila Svozilová výbornou autorkou atmosférických příběhů, jsem se přesvědčil již před lety, kdy se v sedmé Antologii českého hororu, v níž jsem s kolegou Zubíkem tehdy také publikoval, objevila její povídka Pompadúrka. A fantastický román Achernar vydaný nakladatelstvím Golden Dog to jen potvrdil. 

Hlavní hrdinka knihy, Patricie, během jediného dne přichází o práci i byt. Potuluje se mezi bezdomovci, sžíraná hrůzou ze stalkera, který jí na různých místech zanechává vzkazy tvořené texty vytrženými z Miltonova eposu Ztracený ráj. Už tady je příběh velmi syrový a napínavý.

Z nouze se rozhodne nastoupit do poněkud podezřelé firmy s názvem Achernar (to je jméno nejjasnější hvězdy v souhvězdí Eridanu). Ta slibuje až neskutečné výhody za blíže nespecifikovanou práci v utajeném výzkumu.

Achernar - recenzeA tady se příběh lomí. Dno velkoměsta střídá jiná temnota. Tajemná a zdánlivě neuchopitelná. Díky působivému vyprávění v ich-formě cítíme skoro na vlastní kůži zoufalství, bezmoc i fyzickou bolest hlavní hrdinky. S napětím sledujeme její snahu za každou cenu odhalit, co se za vším skrývá. Každá zdánlivá odpověď vyvolává další otázky, další pochybnosti.

Achernar je strhujícím příběhem, který odráží moderní svět virtuální reality a nebezpečných manipulací s lidským vědomím, ukazuje fungování zhoubné mašinérie založené na strachu, úzkosti a nedůvěře, která dokáže člověka rozleptat jako kyselina.

Román má promyšlenou kompozici, hlavní hrdinku, na jejímž osudu čtenáři záleží, osobitou atmosféru a propracovaný, místy až básnivý jazyk. No, posuďte sami: „Je tak krásná. Dívám se na ni z mostu, leskne se jako modrá ocel. Kovově stříbrné drobné vlnky chaoticky tancují ve větru. Labutě vypadají tak bílé. V místech, kde kotví lodě, se rozlévají sametové stíny, nejsytější mezi kýlem a náplavkou. Rychle se stmívá. Za pár minut se barva vody změní v temnou čerň, posetou postříbřenými vrcholky vln a barevnými odrazy reklamních poutačů. Labutě ztratí svoji běl, proti ozářené řece budou černé, jako byste hleděli na negativ. Zhluboka se nadechnu a zavřu oči. Vůně studené vody, řas, rákosí a kořeněný pach bláta mě zahalí jako hudba. Jako symfonie.“

Achernar rozhodně doporučuji všem příznivcům netuctových thrillerů s žánrovými přesahy do oblasti hororu a sci-fi.     #ctuceskyhoror

 

Název knihy Achernar
AutorLudmila Svozilová
Žánrhoror
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran284
ISBN978-80-88067-30-6
  
Nákup knihywww.goldendog.cz

 

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.