Ágnes v podivném městě

recenze knihy Ágnes ve skleněném městě

Ivana Peroutková je autorkou knižních sérií pro děti o Aničce a Valentýnce, které zažívají různá dobrodružství. Kromě dětských knih píše také romány pro dospívající čtenáře, např. Ztracený šíp nebo série o dívce Denise. Titul Ágnes ve skleněném městě vyšel v nakladatelství CooBoo v roce 2020.

Kdo je Ágnes? Tuto otázku si položí většina čtenářů už od samého začátku příběhu. Ágnes se probouzí ve skladišti plném lidských těl. Nic si nepamatuje, neví, jestli se opravdu jmenuje Ágnes, netuší, odkud pochází, čím se dříve živila. Její předchozí život jako kdyby neexistoval, přesto však jí myslí pronikají záblesky, které napovídají, že něco není v pořádku, že se ve skleněném městě děje něco podivného.

Zpočátku je čtenář zmatený – kdy se příběh odehrává? Kdo jsou muži v zelených pláštích? Vojáci, lékaři, vědci? Vyvstávají další a další otázky, na které většinou čtenář nedostane odpověď. I samotné místo, kde se příběh odehrává, je obestřeno tajemstvím. Autorka blíže nespecifikovala, zda jsou pod skleněnou kupolí všechna města a v jaké zemi se příběh odehrává. Vyprávění o Ágnes ze skleněného města je lehce dystopický, ale autorka se spíše zaměřuje na pocity hlavní hrdinky.

Ivana Peroutková ladila příběh do monotónnosti, charaktery jednotlivých postav nešly do hloubky, jen klouzaly po povrchu, také neprojevily příliš emocí

Ágnes ve skleněném městěCelé Ágnesino povídání vidíme prostřednictvím jejích deníkových zápisů. Některé jsou kratší, některé delší, někdy jsou věty úsečné, jindy se autorka rozepíše v rozvitých větách. Kniha je určená mladším čtenářům, přesto však některé sexuální scény patří do starší věkové kategorie.

Příběh autorka nedotáhla do konce. Ten byl otevřený, a na čtenáři zůstalo, aby si sám vymyslel svůj vlastní závěr, případně si domyslel, co se ve skleněném městě děje. Nejspíš to byl autorčin záměr, ale ne každý čtenář má chuť přemýšlet, co by kdyby. Kniha je plná hádanek a možná i proto neosloví každého čtenáře.

Autorčin styl psaní je jednotvárný, bez větších emocí a zvratových dějů. Ale i přesto cítíte Ágnesinu potřebu dozvědět se více. Hrdinka také řeší milostné vztahy – pohybuje se mezi dvěma muži, kteří v jejím životě hrají důležitou roli.  Pro děj jsou oba velmi podstatní. Pro čtenáře je také připraven jeden mikropříběh v podobě Ágnesiny nadřízené. Patricie má vztah s Alanem, charismatickým mužem, kterého nesmírně miluje, ale podvědomě cítí, že se Alan rád poohlédne po jiné ženě. Patricie žárlí, ráda by ho měla jen pro sebe, a tak se rozhodne pro jeden krok, kterým by ho mohla připoutat k sobě. Podaří se jí to? Patriciin příběh by se mohl stát kdekoliv na světě, nejen v tom literárním. Byla to jedna z mála věcí, které na knize shledávám jako pozitivní.

Za mě je Ágnes ve skleněném městě „divnokniha“, na kterou se musíte správně naladit. Titul je určen pro starší dospívající čtenáře, kteří hledají trochu jiné čtení, něco složitějšího a niternějšího.

 

Název knihy Ágnes ve skleněném městě
AutorIvana Peroutková
ŽánrLiteratura česká, Pro děti a mládež, Dívčí romány
  
Nakladatelství CooBoo
Rok vydání2020
Počet stran240
ISBN978-80-7661-082-8
  
Nákup knihy www.cooboo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

CooBoo

CooBoo je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

www.cooboo.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)