Středa, 21.2.2024
Chrudim

Amalthea o.s. pomáhá těhotným ženám v obtížné životní situaci

Občanské sdružení Amalthea pomáhá těhotným ženám v obtížné životní situaciJiž dva roky pomáhá občanské sdružení Amalthea – za podpory Nadace Terezy Maxové dětem – těhotným ženám, které se ocitly v obtížné životní situaci jako je např. ztráta bydlení, ztráta podpory okolí nebo zadluženost. Cílem projektu Na začátku II., který byl realizován od července 2013 do června 2014, byla podpora těhotných žen v řešení jejich situace, tak aby bylo minimalizováno riziko umístění dítěte mimo rodinu. Druhým cílem bylo provázání služeb, které již existují, ale jelikož těhotné ženy nemají dostatek informací o jejich existenci, nemohou je tak využívat. Projekt Na začátku II. podpořila nadace částkou 300 000 korun.

Zapojeno bylo celkem 17 těhotných žen, kterým byla během roku poskytnuta pomoc při hledání bydlení, řešení finanční situace, doprovody k lékaři a na úřady, zajištění výbavičky pro dítě a nácvik dobré péče, včetně podpory při budování vzájemného vztahu mezi rodiči a dítětem. Jako nejzásadnější se ukázalo včasné zapojení těhotné ženy do služby, proto aby byl dostatečný prostor nejen pro řešení jejich materiální a bytové situace, ale také pro psychickou podporu matky v nastávající roli.

Do provázání služeb pro těhotné ženy se zapojilo celkem 12 organizací z Pardubického kraje. V rámci projektu byl vytvořen adresář služeb, včetně informací o tom, jakým konkrétním způsobem mohou pomoci. Dalším výsledkem spolupráce bylo vytvoření informační brožury pro těhotné ženy, která je šířena mezi organizace poskytující zdravotní a sociální služby. Adresář i brožura jsou také zveřejněny na webových stránkách organizace.

Klientka Radka, která spolupracovala se službou skoro celý rok, říká: „Nejvíc mi pomohlo, že se mnou zašel někdo na úřady a soud, protože jsem nevěděla, kam jít a co všechno musím zařídit a vyplnit. Bez toho bych neměla z čeho nakoupit věci a kočárek pro Petříka. Byla jsem taky ráda, že mi někdo řekl, co všechno musím pro dítě sehnat a pomohl mi s tím. Ale nejdůležitější bylo, že jsme všechno stihli zařídit ještě před tím, než se Petřík narodil a mohla jsem si ho vzít rovnou domů. Bála jsem se, že až přijdu z porodnice, nebudu vědět, co dělat, nezvládnu sama koupání a přebalování. Ze začátku mi s tím pomáhala hodně babička a sociální pracovnice, než jsem si všechno postupně natrénovala a teď to zvládám bez obav. Jsem šťastná, že se můžu o synka starat, sice je to občas těžký, ale je už s ním i zábava a někdy se hodně nasmějeme.”

V projektu pro těhotné ženy bude Amalthea ve spolupráci s Nadací Terezy Maxové dětem pokračovat i v následujícím období.

~tz~

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.