Animefest 2018

Tři dny plné úžasných cosplayů, přednášek, workshopů, soutěží a japonského jídla, takový byl Animefest 2018! Již patnácté narozeniny oslavil festival ve dnech 18. – 20. května 2018 na brněnském Výstavišti. Přes 6 000 návštěvníků si přijelo užít největší český festival japonského komiksu, animovaného filmu a japonské kultury.

Letos se organizátorům povedlo téměř dvojnásobně rozšířit prostory festivalu, takže ačkoliv jsme přijeli do Brna s tím, že už nás na Animefestu nemůže nic překvapit, opak byl pravdou. První den se tedy nesl ve znamení bloudění a nacházení. Hned při vstupu na nás dýchla nezaměnitelná atmosféra této akce – paruky, brnění, meče, propracované kostýmy a v neposlední řadě cedule Free Hugs. Je skvělé, že většina lidí dorazí každý rok s jinými cosplayi a tak se nám zatím nestalo, že by se nám nějaký převlek okoukal. Výjimkou byl například úžasný kapitán Jack Sparrow, jehož perfektní roleplay jsme si zamilovali a doufáme, že nás jím potěší zase za rok.

Animefest 2018

 

Nedá se říct, který kostým byl nejlepší. Pro představu Vám povím, že jsme se rozhodli pro Vás fotit jen ty skutečně propracované – a máme přes tisíc fotek…

Animefest 2018Ti nejodvážnější se mohli přihlásit do Cosplay soutěže, která je tradičně nejdůležitější událostí Animefestu. Jako vždy to byla skvělá podívaná. Vítěz v kategorii jednotlivců bude reprezentovat Českou republiku na finále soutěže European Cosplay Gathering a vítěz v kategorii skupin v mezinárodní soutěži Clara Cow’s Cosplay Cup v Haagu. První místa byla tvrdě vybojovaná, ale musíme přiznat, že letos bychom druhé místo dali nejraději všem zbývajícím. Všichni účastníci byli totiž naprosto dechberoucí. Za takové kostýmy by se nemusel stydět ani hollywood.

 

 

Díky větším prostorům byla zřízena například čajovna, kterou jsme hned ochotně využili. Přesunuta byla také deskoherna, ze které jsme odcházeli jen velmi neradi. Návštěvníci si také mohli zahrát PC retro hry nebo žhavé herní novinky. Oblíbené bylo stanoviště s virtuální realitou či kout bojových umění. Jako každý rok se to na akci hemžilo stánky s anime zbožím. Nicméně letos jsme plackám, oblečení, zbraním, parukám, ozdobám, cosplay potřebám, polštářům a sladkostem odolali. Odvezli jsme si pouze knihu a tradiční asijské nádobí. Naše odolnost vůči podobným lákadlům se zlepšuje.

Animefest 2018

Navštívili jsme také několik přednášek s tím, že téměř všem přednášejícím se podařilo kompletně zaplnit přednáškový sál. Někteří vysokoškolští profesoři by se od nich mohli učit. Velmi zajímavý byl například workshop probíhající v pozdních večerních hodinách s názvem Festovní dabing, kde jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je dabovat anime. Rozhodně to nebylo tak lehké, jak jsme si mysleli.

Pokud jste celou akci prošvihli, nezoufejte! Hlavní program byl po celou dobu živě streamován, a zde se můžete podívat na ten sobotní, který byl nejbohatší:

 

 

Animefest nabízí skutečně bohatý program a zábavné aktivity. Nejraději bychom byli vždy na několika místech najednou. Některé činnosti – objímání všech kolemjdoucích FreeHugerů, virtuální realitu, divadelní představení, bojový workshop a celovečerní film – si tedy zapisujeme do To Do Listu na příští rok. A doufáme, že se s Vámi na 16. ročníku Animefestu potkáme!

Nezbývá než popřát organizátorům mnoho štěstí do budoucna a poděkovat jim za skvělý letošní výkon. Těšíme se na Animefest 2019! Na konec přikládáme vlastní sestřih z Animefestu 2018.

 

text: Kristina Šatná
foto: Michal Komárek

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje. Sociální sítě -> /ExRusikk