Pátek, 24.5.2024
HudbaKultura

Antidiskotéka Jiřího Černého – Bob Dylan

Antidiskotéka Jiřího Černého - Bob Dylan

Středa 30. ledna 2013 od 19 hodin

Přijměte pozvání do Divadelní kavárny Divadla Karla Pippicha v Chrudimi na přednášku významného českého hudebního kritika Jiřího Černého o Bobu Dylanovi.

Vstupné: 90 Kč

 

 

Jiří Černý (* 25. února 1936 Praha) je významný český hudební kritik. Pořádá kontaktní klubové poslechové pořady (zvané Antidiskotéky či Rockování).

Bob Dylan, rodným jménem Robert Allen Zimmerman (24. května 1941) je americký písničkář, hudebník a umělec. Už pět dekád je vlivnou figurou v populární hudbě a kultuře. Mnoho z jeho nejproslulejších děl pochází z 60. let, kdy se stal neoficiálním kronikářem a zdánlivě váhavou figurou sociálních nepokojů. Řada Dylanových raných písní jako „Blowin’ in the Wind“ nebo „The Times They Are a-Changin’“ se staly hymnami amerického boje za občanská práva a protiválečných hnutí. Jeho šestiminutový singl „Like a Rolling Stone“ z roku 1965, kterým se odchýlil od svých kořenů ve folkové hudbě, údajně radikálně změnil parametry populární hudby. Nahrávky, do kterých zařadil elektrické nástroje, sklidily odsouzení a kritiku ostatních členů folkového hnutí.

V Dylanových textech se dají najít různé politické, sociální, filozofické a literární vlivy. Vzpíraly se konvencím tehdejší populární hudby a velmi působily na rostoucí kontrakulturu. Dylan, kterého inspirovaly písně Woodyho Guthrieho, Roberta Johnsona a Hanka Williamse nebo hudba a styl vystupování Buddyho Hollyho a Little Richarda, rozvinul a ozvláštnil hudební žánry. Ve své 50leté hudební kariéře prozkoumal řadu rozdílných tradic v americké písni – od folku, blues a gospelu, přes rokenrol a rockabilly, k anglickému, skotskému a irskému folku. Dotkl se dokonce i jazzu a swingu.

Dylan vystupuje s kytarou, klávesami a harmonikou. S různými hudebníky soustavně koncertuje od konce 80. let a tomuto turné se přezdívá Nekonečné turné. Jeho úspěchy jakožto nahrávajícího umělce a interpreta jsou středobodem jeho kariéry, nicméně za jeho největší přínos je obecně považováno psaní písní.

Od roku 1994 Dylan vydal tři knihy kreseb a maleb a jeho práce byla vystavena ve významných galeriích. Jako písničkář a hudebník získal Dylan mnoho ocenění včetně Grammy, Zlatého glóbu a Ceny Akademie (Oscar). Byl uveden do Rokenrolové síně slávy, Nashvillské písničkářské síně slávy a Písničkářské síně slávy. Porota Pulitzerovy ceny mu v roce 2008 udělila zvláštní cenu „za výrazný přínos populární hudbě a americké kultuře“. V květnu 2012 Dylan obdržel od prezidenta Baracka Obamy Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států.

Antidiskotéka Jiřího Černého - Bob Dylan

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.