Středa, 29.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Antidiskotéka Jiřího Černého – Simon & Gartfunkel

Antidiskotéka Jiřího Černého - Simon & GartfunkelDatum: Středa, 15. září 2010 v 19 hodin Místo: Divadelní kavárna Divadla Karla Pippicha Chrudim

 

Jiří Černý (* 25. února 1936 Praha) je významný český hudební kritik a muzikolog. Pořádá klubové poslechové pořady (zvané Antidiskotéky či Rockování).

Jiří Černý maturoval na stavební průmyslovce v roce 1955. Vystudoval žurnalistiku a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1961–1965 pracoval s výjimkou vojenské služby jako kulturní redaktor týdeníku Mladý svět. Poté, co dostal výpověď z ideologických důvodů, se živil jako publicista na volné noze. Přispíval do hudebních časopisů Melodie, (článek Louis Armstrong) (1963–1983 a 1988–1990), Hudba pro radost, Repertoár malé scény, Gramorevue, Hudba je hudba (článek Tina Turner), Bulletin Jazz (články The Beach Boys, Whitney Houston, Suzi Quatro) a Kruh, kam napsal několik slavných článků o Elvisu Presleym, Joe Cockerovi, Johnnym Cashovi, Bobu Dylanovi, Ericu Claptonovi nebo třeba Franku Sinatrovi. V Československém rozhlase uváděl a připravoval pořady, např. fakticky první československou hitparádu Dvanáct na houpačce (1964–1969), jež byla v té době velice populární nebo rozhlasový pořad Desky načerno (1967). V době normalizace byl donucen z Československého rozhlasu odejít z politických důvodů, Jiří Černýpoté pak přechodně pracoval jako korektor v tiskárně Mír nebo na Lidové škole umění v Praze 2, odkud napsal nesčetně článků o skupinách jako Queen, Beatles, Sex Pistols, Genesis, The Police, Aerosmith, Pet Shop Boys, U2, Scorpions, Black Sabbath, Bee Gees, The Velvet Underground, Nirvana, R.E.M., AC/DC, Sweet, Lynyrd Skynyrd, Rolling Stones, The Who, Kiss, Deep Purple, ABBA, Pink Floyd, Led Zeppelin, Smokie, Modern Talking, Metallica, Judas Priest, ZZ Top a jiných, které později nabízel do různých časopisů.

V listopadu 1989 se účastnil zakládání Občanského fóra a moderoval některé protestní demonstrace.
V letech 1990–1992 zastával místo šefredaktora a předsedy správní rady hudebního časopisu Rock & Pop.

Jiří Černý pravidelně uvádí vlastní pořady na rozhlasové stanici Praha. Od dubna 2004 do února 2007 psal články do Lidových novin. Pravidelně se také věnoval úvahám o vážné hudbě a skladatelích, nejčastěji to byli např. Giuseppe Verdi, Fryderyk Chopin, Benjamin Britten, Claude Debussy, Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Carl Orff, Bedřich Smetana, Antonio Vivaldi a Franz Liszt. Úvahy později posílal do Českého rozhlasu, kde je sám četl. Zabývá se však dále i současnou hudbou (články o interpretech jako Akon, Timbaland, Britney Spears, Lily Allen, Red Hot Chili Peppers, Madonna, Simple Plan, Kanye West, 50 cent, Snoop Dogg, Jay-Z, Nelly Furtado, Kylie Minogue, Pussycat Dolls,…) Dnes už píše ale jen příležitostně, ale pravidelně pořádá antidiskotéky, poslechové pořady a na ČR 2 uvádí každou sobotu Pořad osamělých srdcí seržanta Pepře, kde se vrací ke starší hudbě např. Beatles, Elvise Presleyho, The Velvet Underground, Talking Heads, The Beach Boys, Edith Piaf nebo Karla Kryla.

Vstupné: 90 Kč

   

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.