Apatykář

recenze knihy Apatykář

Po studiích a dvouleté praxi v otcově pražské lékárně se František vydal za prací do Štramberka. Tíží ho zdravotní problémy a tajemství, která mu nedají spát. I ve zdánlivě poklidném městečku, kde se chtěl věnovat studiu přírody a zotavit se, však narazí na znepokojivou záhadu. Pronásleduje místní bohatou rodinu kletba, nebo jde o zločin?

„Ty ženské…,“ zakroutil pan lékárník hlavou. „A tak je to s nimi vždycky, hlavně když jsou mladé. Jak se řika, viďa synka pjekneho a chu ho, i když nemá ani vindru, je zhňily jak cap a ožhrala k tomu.“

Apatykář je příběhem, po kterém jsem opravdu dlouhou dobu pokukovala. Nejedná se o žádnou „tlustou“ knihu, které bych se obávala, ale pořád před ní dostávaly přednost jiné. Teď uzrál pravý čas a já můžu říct, že jsem spokojená.
Líbilo se mi, že autorka na konci uváděla všechny souvislosti na pravou míru, dala si práci s tím, aby čtenářům sdělila, co se zakládá na pravdě a co je naopak její fikce.
A mé srdce plesá i z jiného důvodu. Příběh Františka se odehrává ve Štramberku, ve městě, které znám a jeho kroky vedou i do Opavy, mého rodného města. Když je v ději zmíněno Horní náměstí, opavské nádraží nebo ulice Mezi Trhy, cítila jsem se tak zvláštně. Protože co si budeme nalhávat, Opava a Štramberk nejsou města, která by se často v české literatuře objevovala.

Apatykář - obal knihyTeď už k samotnému příběhu. Hlavní hrdina celého vyprávění se jmenuje František. Děj se odehrává ve Štramberku, někdy kolem roku 1910 cca. Nedokážu říct přesně, ale až se ve čtení dostanete k závěru, díky některým informacím si to dokážete spočítat, ale nemůžu vám prozradit jak a proč, protože bych prozradila část zápletky.
František je lékárník. Mladý, hezký muž, čerstvě vyučený a do Štramberku se dostane z Prahy, odkud utíká nejen před svou rodinou, ale hlavně minulostí. Stalo se něco, co jej neustále pronásleduje a on nemá klidné spaní. Doufá, že tak daleko od domova se mu podaří se vším vypořádat.
Lékárník, který jej přijme, žije se svou sestrou pod jednou střechou a přijmou Františka téměř za svého. Jenže lékárníkova sestra si užívá různých drbů a tak se k němu dostane informace, že manželka nejbohatšího muže ve městě přichází o své děti, kdy ve velmi mladém věku, téměř ihned po narození, umírají. Je to kletba? Je to zločin?
Díky tomu, jak autorka vede Františkovy kroky, se nutně musíme dopátrat minulosti, která mladého muže užírá a také vyřešit záhadu mrtvých dětí.
Věřte mi, ani jedno nebudete tušit a rozuzlení vás překvapí.

Jediné, co mi trochu nesedělo, tak bylo chování Františka a jeho povaha. On byl takový nemastný, neslaný, navíc docela naivní, nevěřil si, téměř v ničem, přitom měl v sobě nápadů, které kdyby dokázal prodat. Chápu, že jej jeho minulost pomalu, ale jistě dostihla, ovšem i tak mu autorka mohla nechat krapet toho mužství, aby byl, pro čtenářky, více přitažlivější. Ale je to věc názoru, a třeba budu jediná, kdo to vidí takto. J

„Manželství je nadobro zastaralá instituce! Nástroj k zotročení jak muže, tak ženy. Já s manželstvím absolutně nesouhlasím!“

Líbilo se mi, a dost jsem se pobavila u toho, jak autorka zapojila nářečí v textu. Věřím, že ten, kdo od nás, z našeho kraje a okolí nepochází, s tím může mít problém, podobně jako „Pražák“ František. Nejednou jsem se zasmála, a každou řádku, která byla, mimo všechny myslitelné, pravidla českého pravopisu jsem doslova žrala.

Další věc, kterou u Apatykáře chci vyzdvihnout, tak je nápad. Tím, že autorka spojila dvě různé zápletky, dosadila je do velmi zajímavého, lékárenského prostředí, které bylo úplně jiné, než je známe dnes – no opravdu, v té době nebyly kapky do nosu! (nevím, co bych si počala!), tak docílila toho, že byl pro mne příběh zajímavý, měla jsem pocit, jako by na každé stránce se událo něco zajímavého a byla jsem zvědavá, jak se všechno vyřeší.
Neměla jsem čas se nudit, ani na chvíli, a to je rozhodně velké plus.

Vážení čtenáři, pokud hledáte knihu, která bude v sobě nejen obsahovat zajímavé a méně profláknutá místa naší matičky země, ale pokud si také chcete přečíst příběh, kde se objeví jména jako Masaryk, Freud či Hell, jestli chcete znát příběh, který se klidně mohl odehrát a u kterého si trochu zapřemýšlíte a budete hledat vlastní východiska, vřele doporučuji tento historický román s detektivní zápletkou.

Hodnocení: 80 %

 

Název knihy Apatykář
AutorLucie Hlavinková
Žánrhistorická detektivka
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2019
Počet stran216
ISBN9788026714545
  
Nákup knihywww.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)