Pondělí, 11.12.2023
HudbaKultura

Asonance zavítá opět do Pardubic

Asonance zavítá opět do Pardubic29. května 2014 od 20 hodin, Kulturní dům Hronovická

Skupina Asonance patří k nejstarším skupinám působícím na české folkové scéně. Byla založena na podzim roku 1976 na pražském gymnáziu Jana Nerudy, kdy jádro skupiny vytvořili tehdejší studenti Jan a Pavel Lašťovičkovi, Milan Štěrba a František Korecký, záhy se připojila též Denisa Vondráčková. Prvně jmenovaný působí ve skupině dodnes jako její vedoucí. Zaměření skupiny ovlivnily v počátcích zejména folkové písně Joan Baez, které zavedly kapelníka Honzu Lašťovičku až ke studiu amerických a britských balad, a zejména jejich původu v lidové tvorbě britských ostrovů.

Od počátku 80. let 20. století se skupina na tuto tvorbu pozvolna specializuje, a brzy patří k uznávaným (a v té době i v Čechách k jediným) interpretům zejména irských a skotských balad, tanců a instrumentálních skladeb jako jsou reel, jig nebo hornpipe. V devadesátých letech se ve skupině objevují kromě tradičních českých folkových nástrojů jako jsou housle, flétny, kytara a basa také nástroje typické pro ostrovní folk: zejména irské loketní dudy, svislý irský buben bodhrán, strunný nástroj buzuki, a různé typy irských fléten.

Kromě tradičních skladeb v tradičním pojetí se skupina v poslední době věnuje také interpretaci lidových ostrovních skladeb v modernějším hávu, do jejího nástrojového vybavení se tak postupně začleňuje i elektrická basová kytara, klávesové nástroje a v posledních 10 letech i bicí souprava. Tradiční skladby v klasickém pojetí však také v repertoáru zůstaly, a stejně tak jeden z charakteristických atributů skupiny: vícehlasé úpravy některých lidových i duchovních písní. Tato pestrost repertoáru je také jedním z důvodů, proč skupina patří spíše k těm početnějším: v této chvíli, v polovině roku 2013, má 11 stálých členů.

Loni na podzim vstoupila skupina již do své 37. sezóny. Za tuto dobu vydala devět alb: jeden živý záznam koncertu – Asonance Live (1998) a 8 alb studiových: Dva havrani (1992), Duše mé lásky (1994), Čarodějnice z Amesbury (1996), Má pravá láska (1997), Alison Gross (2000), Vzdálené ostrovy (2003), Jestřáb (2006) a Království Keltů (2010). V roce 2008 vydala skupina na DVD s názvem „30 let na podiu” dvouhodinový videozáznam svého vystoupení a v roce 2010 dva videoklipy k písním Dva havrani a Čarodějnice z Amesbury.

Skupina aktuálně působí v sestavě Jan Lašťovička (umělecký vedoucí, kytara, elektrická kytara, bouzouki, irské loketní dudy, vokály), Hanka Horká (zpěv, perkuse), Klára Lašťovičková (zpěv, flétny), Blanka Lašťovičková (zpěv, bodhrán), Jan Ráb (housle), Roman Slaboch (zpěv, perkuse), Petr Bohuslav (zpěv, kytara), Luboš Pick (baskytara, kytara, vokály), Mirko Rokyta (klávesové nástroje, vokály), Anežka Kufová (flétna) a David Růžička (bicí), služebně nejmladší člen, který přibyl ke skupině v létě 2012, po tragické smrti bubeníka skupiny Aleše Zimolky.

Kdy: 29. května 2014 od 20 hodin
Kde: Kulturní dům Hronovická

Vstupenky: lze zakoupit v síti Ticketportal

Asonance zavítá opět do Pardubic

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.