Barocco sempre giovane

Barocco sempre giovaneV pátek 1. října 2010 v 19:00 hodin v rámci 748. chrudimského hudebního pátku vystoupí v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi komorní soubor Barocco sempre giovane.

Barocco sempre giovane je komorní soubor složený ze špičkových mladých profesionálních hudebníků. Specializuje se na interpretaci skladeb vrcholného baroka, nevyhýbá se však ani jiným slohovým obdobím. Soubor byl založen v roce 2004 jeho uměleckým vedoucím Josefem Krečmerem. Má za sebou řadu významných koncertů, je zván na domácí i zahraniční hudební festivaly (Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival Brno, The Ohrid Summer Festival, Mladé pódium, Svátky hudby v Praze, Nitrianska hudobna jar, Le Quattro Stagioni, IMusicFest of George Lobkowicz, Podblanický podzim, Theatrum Kuks, Čarovné tóny Macochy, Klášterní hudební slavnosti atd.), jeho koncerty vysílala v přímém přenosu Česká televize, Televize Noe, Český rozhlas, nahrává na CD a pořádá vlastní abonentní cykly koncertů. Barocco sempre giovane pravidelně spolupracuje s renomovanými českými i zahraničními sólisty i s celou řadou vynikajících mladých interpretů – zpravidla vítězů významných mezinárodních interpretačních soutěží.

Iva Kramperová hraje na housle od svých pěti let. Je absolventkou KonzervIva Kramperováatoře v Pardubicích a Akademie múzických umění v Praze. Zúčastnila se řady mistrovských interpretačních kurzů v Čechách (Václav Hudeček, Ivan Štraus) i v zahraničí (Francie – Régis Pasquier) a získala ceny v národních i mezinárodních soutěžích (1. cena v celostátní soutěži v komorní hře 1995, 3. cena v celostátní soutěži v sólové hře 1996, Houslová soutěž Josefa Muziky v Nové Pace 1998, Mezinárodní Kocianova houslová soutěž, 1. cena v roce 1999 v celostátním kole Národní soutěže ZUŠ, Soutěžní přehlídka konzervatoří ČR v Ostravě 1999 – 2. cena, Houslová soutěž Josefa Muziky 2000, Soutěžní přehlídka konzervatoří ČR v Teplicích 2002, 1. cena v soutěži o stipendium firmy Yamaha, v roce 2006 získala 2. cenu na mezinárodní houslové soutěži Beethovenův Hradec a také cenu nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby soudobého českého skladatele. V roce 2007 obdržela cenu za nejlepší provedení skladby Leoše Janáčka na Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka v Brně. Kromě sólové hry se aktivně věnuje také komorní hře, je stálou členkou a sólistkou souboru Barocco sempre giovane a profesorkou houslové hry na Konzervatoři v Pardubicích.  

Jiří KabátJiří Kabát (*1984) se řadí k předním violistům mladé generace. Je absolventem Pražské konzervatoře a Royal Scottish Academy of Music and Drama (RSAMD) v Glasgow s titulem Master´s of Music (MMus.). Jako sólista vystupoval např. s “Kennemer Youth Orchestra”, Barocco sempre giovane, Collegiem Českých Filharmoniků, Pražskou Komorní Filharmoní, Pražskými komorními sólisty, RSAMD Wind Orchestra atd. Koncertuje nejen u nás, ale i ve Velké Británii, Německu, Francii, Portugalsku, USA a Kanadě. Kromě koncertní činnosti se intenzivně věnuje kompozici – v letošním roce obdržel m.j. významné ocenění v mezinárodní skladatelské soutěži Antonína Dvořáka . Skladbu Fantasia del´ Inno Sancto Venceslao in stile di concerto grosso – Fantazii na chorál Svatý Václave, zkomponoval pro komorní soubor Barocco sempre giovane, jehož je stálým členem a sólistou.

 

Pavel Svoboda (*1987) je jedním z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace. ZvítězilPavel Svoboda na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě, za interpretaci soudobých skladeb obdržel Cenu nadace Český hudební fond, v roce 2008 získal druhou cenu na Mezinárodní varhanní soutěži Petra Ebena a za studijní výsledky obdržel cenu primátora města Pardubic. První cenu a titul Laureáta získal také z Mezinárodní interpretační soutěže Brno. Hudbě se začal věnovat na hudební škole v Dobrušce, absolvoval Konzervatoř v Pardubicích (prof. Josef Rafaja, doc. Václav Rabas) i mistrovské kurzy u zahraničních varhaníků (Susan Landale, Martin Sander, Theo Jellema, Paolo Crivellaro aj.), nyní studuje Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze a Universität der Künste v Berlíně. Účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí (Německo, Belgie, Slovensko, Polsko, Španělsko) a jako sólista často vystupuje s orchestry. Od roku 2004 je stálým varhaníkem a cembalistou souboru Barocco sempre giovane.

 

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Preludium a fuga G dur BWV 550

Jaroslav Doubrava (1909–1960)
Sonáta pro sólové housle
I. Moderato, II. Adagio, III. Allegro energico

Archangelo Corelli (1653–1713)
Concerto grosso da chiesa c moll, op. 6 č. 3
I. Largo – Allegro, II. Grave – Vivace, III. Allegro

Jiří Kabát (*1984)
Fantazie na chorál Svatý Václave – premiéra
věnováno souboru Barocco Sempre Giovane

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Koncert d moll pro dvoje housle, smyčce a cembalo BWV 1043
I. Vivace, II. Largo ma non tanto, III. Allegro
Iva Kramperová, Zdeňka Krebsová – housle

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.