Pátek, 2.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Běh času

recenze knihy Běh času

„Znovu sklopila pohled k mapě na klíně, ale hned zase vyhlédla ven skrz čelní sklo, aby se jí neudělalo špatně. Bylo slunné teplé květnové odpoledne, to zoufale neměnné jihokalifornské počasí. Chybělo jí střídání ročních dob; toužila po bouřce, nebo aspoň po takové té zimní vichřici, při které se každý radši zachumlá doma s knížkou.“

Nevěřila bych, že tohle někdy napíšu, ale právě nadešel ten okamžik. Jsem ráda, že mám knihu Běh času za sebou a dočteno. Trvalo mi to téměř 14 dní, stále jsem ji prokládala jinými příběhy a i po přečtení nechápu, co tím autorka chtěla říct, čím chtěla čtenáře upoutat. Po prvotním nadšení, které trvalo cca 40 stránek, se začal děj ubírat do pryč, až pak zbylo jen takové nudné povídání, o velmi nudné, téměř nevýrazné ženě…

Hlavní hrdinkou celého příběhu je Willa, žena, se kterou na řádcích v knize prožijete téměř celý její život. Všechna rozhodnutí, která udělá, všechny důležité momenty v jejím životě, vás neminou.
Nevím přesně, co bych zde měla napsat, abych vás nalákala ke čtení, Běh času je knihou přesně pro ty čtenářky, které ráda nakukují do života jiných lidí, neočekávají žádné napětí, žádné zvraty a spíše se chtějí v poklidu a pohodlí dostat mimo realitu, do těla někoho jiného a sledovat jeho každodenní povinnosti a problémy.
Willa, jakožto matka dvou synů, má přesně ty problémy, které může mít každá druhá žena, v manželství má přesně to, co může mít každá třetí žena.
Jediné, co je zvláštní, ale mi to tedy spíše přišlo divné, že se ze svého domu odstěhovala k bývalé přítelkyni svého syna k Dennise a její dceři Cheryl. Která bývalá tchyně tohle udělá? Já sama jsem v situaci, že jsem se synem sama a rozhodně si neumím představit, že by se tu ocitla bývalá tchyně, i kdybych potřebovala sebevětší pomoc…

Běh času (IKAR)Bylo to nepřirozené, a jako by to autorka udělala schválně, aby se v knize „něco“ dělo a nebyl to jen plytký příběh, který by mnozí ani nedočetli. Je pravdou, že už jen pro to, abych věděla, zda se Willa vzpamatuje, nebo bude pokračovat ve svém sebeobjevování, jsem tohle dočetla.

„Wille občas přišlo, že strávila půlku života tím, že někde omlouvala chování nějakého muže. Vlastně víc než půlku. Nejdřív to byl Derek, teď Peter. Oba si vytrvale razili cestu vpřed, zatímco Willa cupitala za nimi, sbírala, co bylo polámané, a lepila to dohromady.“

Willa, jakožto vyzrálá žena, matka dvou dospělých synů a manželka, mi přišla jako nemastná, neslaná panička. Ač se v některých momentech dokázala vzchopit, celkový pohled na ni to nevylepšilo a já její životní osudy doslova protrpěla. Působila na mě, jako by si neuměla dupnout, neuměla se hádat, neměla argumenty – nebo se je bála mít, když viděla, že je někdo naštvaný, začala být na něj úlisná, protože si myslela, že tohle je správná cesta. Pro mne by bylo spíše záživnější, kdyby se aspoň jednou naštvala, aspoň jednou zvedla hlas, aspoň jednou dokázala vzepřít tak, aby na sebe mohla být pyšná. Ale to ona neudělala…

Ač je tato recenze docela negativní a nepěju žádnou chválu, věřím, že Běh času si své čtenářky rozhodně najde. Budou to ty dámy a ženy, které dávají přednost pomalu plynoucím příběhům, kde se nic neděje a prostě se jen nechávají unášet proudem až na konec všeho.
Já, ač přesto, že miluju horory a thrillery, dokážu ocenit dobrý román, který bude mít nějakou hloubku, něčím mě zasáhne, bude pro mě výjimečný, čtivý, jako třeba celá trilogie Panského domu, nebo i Edice evropské literatury z nakladatelství Beta, ale myslím si, že tyto romány jsou na hony vzdálené, bohužel, Běhu času. V této knize není nic, co by mne oslovilo, nesympatická, tichá hrdinka, která byla téměř splachovací, žádný děj, jen sledování z dálky životní příběh jedné ženy, která ovšem opět ničím nevyniká.

Název knihy Běh času
AutorAnne Tyler
ŽánrRomány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran264
ISBN978-80-249-4066-3
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)