Úterý, 16.7.2024
KnihyKultura

Běsnění kojota

recenze knihy Běsnění kojota

Nakladatelství Golden Dog vydalo další knihu, která přináší českým čtenářům opět něco trochu jiného z hájemství hororu.

Jedná se o román Běsnění kojota, za nějž získal jeho autor Owl Goingback prestižní cenu Brama Stokera. Nezapře svůj indiánský původ už tím, jak bravurně propojuje prvky indiánské mytologie s ryze moderním příběhem.

Původní svět, zvaný Galun’lati, už svým obyvatelům nestačil, a tak byl stvořen svět nový, ten náš. Jenže ten postupně ovládl člověk a jeho působení, jak známo, nelze označit za zcela pozitivní. Proto se ve Velké radě Galun’lati objevuje opozice v podobě Našeptávače Kojota, který od náčelníka Medvěda získá povolení odstranit posledního lidského člena Rady Luthera Watieho a také jeho dceru Sarah. Na stranu lidí se naopak postaví Krkavec, který ze soužití s lidmi spíše profituje.

Tak začíná lov na starého Luthera, který přežívá ve starobinci, jako zdánlivě bezmocný důchodce. Stále ještě ale má svůj šamanský váček a ledacos umí. Jeho dcera Sarah mu byla kdysi dávno odebrána z péče, o svém otci takřka nic neví. S manželem pracují na hřbitově v Greenwoodu, ona připravuje zemřelé k pohřebním obřadům. Onoho dne, kdy Kojotův lov vypukne, je poprvé varována, a to na horor příznačně: umrlcem.

Běsnění kojotaPak už se příběh naplno rozjíždí ve všech svých liniích, které se v jednotlivých kapitolách střídají a tím se udržuje čtenářova pozornost a roste napětí, neboť všechny se sbíhají do jediného bodu. Sledujeme tedy Kojotovu krvavou cestu za pomstou lidstvu, dramatický útěk Luthera Watieho, který se nese jak v naší realitě, tak v mytickém Galun’lati, vtipně podanou záchrannou Krkavcovu misi, v níž mu ještě pomáhá Myšák, i osudy Sarah, která stojí na počátku cesty k poznání svých vlastních kořenů.

Příběh je tak pestrou směsí hororu, pohádky a fantasy. Nechybí krvavé scény, ale autor nikterak netlačí na pilu, vše se děje v zájmu dobře odvyprávěného příběhu. A objevují se v něm i tak zajímavé bytosti jako tvaroměnci, kteří obrátí kůži a podle toho mají buď lidskou nebo zvířecí podobu, či mytický Kostisběr, který má s Kojotem také jisté nevyřízené účty.

Ledacos zůstane pouze nakousnuto, nedopovězeno. I samotný závěr zůstává do značné míry otevřený. Ovšem odpověď na to, zda si lidstvo ještě zasluhuje další šanci, není ani mezi příslušníky našeho rodu zcela jednoznačná …

Ne, že bych čekal, že Běsnění Kojota bude mít pokračování, ale je možné, že do mytického světa Galun’lati se Owl Goingback vydá třeba v nějakém dalším svém příběhu.

Že se román dobře čte, je jistě i zásluha povedeného překladu Martina Štefka. O to, že knížka dobře vypadá, se zase zasloužil autor poutavé obálky Jiří Dvorský a dvorní grafik nakladatelství Michal Březina.

Běsnění kojota má ambice uspokojit nejen příznivce hororu, ale díky svým žánrovým přesahům, i všechny čtenáře poutavých fantastických příběhů.

 

Název knihy Běsnění Kojota
AutorOwl Goingback
Žánr Literatura světová, Horory
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2021
Počet stran256
ISBN978-80-88067-41-2
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.