Úterý, 30.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Bezpečná banka – Skimming

SkimmingMiniseriál Bezpečná banka, který jsme si pro vás připravili a jehož cílem je vzdělávat a poskytovat užitečné informace v oblastech bezpečného používání internetu, internetového bankovnictví nebo platebních karet, zakončíme vysvětlením posledního z pojmů, které jsou používány internetovými piráty k získání přístupových hesel či PIN kódu vašich karet.

Jako skimming je označováno kopírování údajů z magnetického proužku platebních karet pomocí speciálního kopírovacího zařízení. Toto zařízení může být umístěno na bankomat nebo na platební terminál u nepoctivého obchodníka. 

Na bankomaty jsou kopírovací zařízení nejčastěji montována na štěrbinu pro vkládání karty. Při zběžném pohledu jsou tato zařízení od zařízení bankomatu téměř nerozpoznatelná. Zařízení pro odpozorování PIN kódu bývá umísťováno do horního panelu bankomatu (může se jednat o kameru či mobilní telefon). V některých případech bývá používána i falešná klávesnice, která je připevněna na originální klávesnici bankomatu.

Jak předejít zkopírování karty?

* Mějte svou kartu neustále pod dohledem.
* Při výběru z bankomatu věnujte zvýšenou pozornost místu, kde výběr provádíte. Důkladně si bankomat prohlédněte, zda na něm nejsou provedeny viditelné změny nebo úpravy.
* Při zadávání PIN kódu důkladně zakryjte klávesnici.

Co dělat, pokud máte podezření, že je na bankomatu instalováno skimmovací zařízení?

* Pokud máte podezření, že je bankomat poškozený, nikdy do něj nevkládejte kartu.
* Neprodleně informujete Policii ČR a provozovatele bankomatu

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.