Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Bílá Voda

Autorka románu Bílá Voda, Kateřina Tučková, se věnovala jeho zpracování s přestávkami celých deset let. Proseděla nemálo času v archívech, vyhledávala staré pamětníky z oblasti kolem Bílé Vody, pobývala v tamním klášteře, aby se přiblížila svým postavám. Sama tvrdí, že Bílá Voda je její „nejprožitější“ kniha, kterou napsala.

Obec s klášterem Bílá Voda leží v cípu Českého Slezska při hranicích s Polskem. Za poslední století a půl klášter velmi chátral. A právě na tomto místě se začalo psát nejedno utrpení řádových sester, které tu za let vlády komunismu žily. Některé kláštery v roce 1950 byly zrušeny. Sestry různých kongregací a řádů byly sváženy na různá sběrná místa. Jedním z nich byla i Bílá Voda, která se stala útočištěm nejen sestrám, ale i ženám, které potřebovaly ochranu.

Dílo je neuvěřitelně spletité a dobře propracované. Narovinu musím napsat, že se mi těžko hledají vhodná slova k jeho recenzování. Nejlepší je zkrátka otevřít knihu nebo pustit audioknihu a ponořit se do příběhů, nad kterými zůstává rozum stát. Ze začátku jsem si ve vypravování připadala ztracená. Vjemů, které jsem potřebovala zpracovat a utřídit, bylo najednou mnoho. Ovšem řekla bych, že to je typické pro Kateřinu Tučkovou. Bílá Voda nebyla její první audiokniha, která se mi dostala do rukou. Je to excelentní spisovatelka.

Bílá VodaV audioknize zároveň vzpomíná několik postav, popisují své životy v určitých letech. Některé vychází ze skutečných postav, jiné jsou smyšlené, včetně řádu Anežčiných panen, kolem kterých se celá kniha točí.

Děj audioknihy se odehrává ve dvou liniích. Přítomnost prezentuje Lena, redaktorka, která díky alkoholismu po svém sebevražedném incidentu skoro vše ve svém životě ztratila. Přijíždí do kláštera, kde chce najít hlavně klid a mír v duši. Sestry ji ale zapojují do denního chodu kláštera. Na starost dostává starou kancelář matky představené, kde nachází staré deníky a dopisy sester, zprávy ohledně kláštera, ale hlavně hledá cestu ke vzácné sošce panny Marie. Soška je již několik desetiletí ztracená. Mezi písemnostmi nachází v pamětech sester řádu Anežských panen sepsané odporné zrůdnosti, kterých se na nich dopustil komunistický režim. A tady se dostáváme do druhé dějové linie, která začíná rokem 1950 a postupně vzpomínají na konkrétní léta řádové sestry a faráři, kteří obývali Bílou Vodu. Lena postupně odhaluje nezákonné praktiky komunistických pohlavárů, kteří páchali na sestrách a kněžích nehorázné zlo. Postupně je v knize odhalován celistvý obraz o snaze vymýtit Boha. Propletenost osudů vypravěčů je v některých momentech tak překvapivá, že jsem si musela tyto části audioknihy vracet, abych lépe rozuměla návaznostem a spojitostem.

Audiokniha byla namluvena samými známými hereckými hvězdami. Vanda HybnerováJohanna TesařováLadislav CigánekPetr PochopPavla TomicováOldřich VlachDana Novák PeškováLibuše Švormová a Tereza Vítů předvedli úžasný výkon. Jejich mluva se dobře poslouchala, hlasy byly příjemné, pod jejich vedením jsem si dokázala vykreslit dané postavy a situace.

Přebal knihy může působit trochu depresivně, ovšem je třeba si uvědomit, že se jedná o dílo, ve kterém je popisováno násilí páchané na řádových sestrách, které se oddaly Bohu.

Knihu doporučuji spíše dospělým posluchačům a posluchačkám, rozhodně není vhodná pro děti mladší patnácti let.

Z poslechu jsem byla nadšená po všech stránkách. Kateřina Tučková si zaslouží právem uznání a má můj obdiv za své úsilí.

 

Název audioknihy Bílá Voda
AutorKateřina Tučková
InterpretiVanda Hybnerová, Johanna Tesařová, Ladislav Cigánek, Petr Pochop, Pavla Tomicová, Oldřich Vlach, Dana Novák Pešková, Libuše Švormová, Tereza Vítů
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka28 hodin a 50 minut
EAN8594169485003
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.