Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

Philip K. Dick - Blade Runnerrecenze audioknihy
Philip K. Dick – Blade Runner

AnotaceJeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů.

Vzdálená, ale i nepříliš vzdálená budoucnost nikdy neomrzí fanoušky sci-fi. To je i případ Blade Runnera. Jaderná válka, která lidem obrácí život naruby, zabila většinu lidí i zvířat. Ti, co přežili, emigrovali na planetu Mars, zbytek buď dobrovolně, či nedobrovolně zůstává na planetě Zemi. Vlastnit nějaké zvíře, malé či velké, se považuje za společenskou normu. Ovšem živá zvířata leckdy přesahují finanční možnosti většiny obyvatel. Proto se zde vyrábějí mechanická zvířata s elektrickými obvody a velmi věrohodným vzhledem. Stejná firma vyrábějící tyto zvířecí robůtky vyrábí i mechanické humanoidní roboty. Těmto androidům nejsou cizí jakékoliv city, mezi nimiž třeba touha žít zde, na Zemi. To je jim ovšem přísně zakázáno. Na zákaz dohlížejí lovci, kteří mají za úkol hlídat, aby sem nechodili androidi, pod pohrůžkou smrti.

Hlavní hrdina Rick Deckard patří právě mezi lovce. A nyní dostává novou “zakázku”. Musí si poradit se skupinou androidů nejnovějšího typu Nexus-6, naprosto nerozeznatelné od lidí. Během příběhu poznáváme Rickovi problémy, citové a morální rozpory, pochyby o sobě samém a o zabíjení robotů.

Není tu pouze Rick, samozřejmě. Příběh obsahuje více postav, například dalšího lovce, jednoho z nejlepších, Phil Resch. Mezi ostatními obyvateli je leckdy těžké rozeznat roboty a lidi. Lidé se chovají roboticky, a roboti se chovají velmi lidsky.

Zvukovou intepretaci příběhu bych označila za velmi zdařilou. Pan Myšička má skvělý, čistý, příjemný hlas, bez přeřeků či špatně vyslovených slov, nese s sebou zájem o příběh, častokrát jsem se od příběhu nemohla vůbec odtrhnout, a musela jsem slyšet ještě kousek. Velmi zdařile měnil intenzitu a výšku hlasu, podle toho, za jakou postavu mluvil. Dámské postavy namluvil mírně vyšším a slabějším hlasem, kdežto pánské postavy namluvil hlubším, ale příjemným hlasem.

Co se týče hudby, považovala bych ji za takovou úsečnou, trošku hlasitější, než bych si přála, a velmi typickou pro sci-fi filmy. Takovou robotickou. Zvuk byl čistý, bez šumu.

Na poslech byla celkově audiokniha velmi příjemná.

Určitě bych audioknihu doporučila milovníkům sci-fi žánru, těm, kteří leckdy radši sahají po audioknihách místo knihách. Co bych nedoporučovala, tak pouštět si knihu na cestách, pokud řídíte. Varování – zaposloucháte se od příběhu, který vás až do posledních slov nepustí. 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/p-k-dick-blade-runner-cte-martin-mysicka-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Philip K. Dick - Blade Runner 

 

Autor:

Philip K. Dick (1928-1982)

Jeden z nejuznávanějších autorů sci-fi se narodil v Chicagu, většinu života prožil v Kalifornii. Během své čtyřicetileté spisovatelské dráhy napsal třicet šest románů a pět povídkových sbírek, převážně v žánru science fiction. V roce 1962 vyhrál prestižní cenu Hugo v kategorii románů za Muže z vysokého zámku a v roce 1974 získal Cenu Johna W. Campbella za román Kaňte, mé slzy, řekl policista. Z jeho románů i povídek stále častěji těží Hollywood – filmové adaptace inspirovaly například texty Blade Runner, Minority Report, Výplata, Total Recall, Impostor, Next; podle románu Muž z vysokého zámku vznikly již dvě řady seriálu v produkci Amazon TV. Jeho dílo přitahuje překvapivými, vysoce originálními zápletkami s častými tématy rozdvojené osobnosti, totalitních režimů, nejednotné reality, drogových závislostí a také otázkami po podstatě lidství. Zemřel ve svých 53 letech, 16 týdnů před premiérou filmu Blade Runner, který natočil Ridley Scott. V současné době se chystá také pokračování kultovního snímku nazvané Blade Runner 2049 (režie Denis Villeneuve, 2017).


Účinkující:
 

Martin Myšička (* 1970)

Vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU a Matematicko-fyzikální fakultu v oboru subnukleární fyziky. Ještě během studií hrál např. v Národním divadle nebo ve Studiu Ypsilon. V roce 1994 získal Cenu Alfréda Radoka jako talent roku za roli Knížete Myškina v dramatu Idiot. Od roku 1997 je ve stálém angažmá v Dejvickém divadle. Jeho režijním debutem byla inscenace hry Joea Penhalla Krajina se zbraní. Filmoví a televizní diváci jej znají např. ze snímků Šeptej (1996), Jedna ruka netleská (2003), Karamazovi (2008), Protektor (2009), Občanský průkaz (2010), Rozkoš (2013), Díra u Hanušovic (2014), Ztraceni v Mnichově (2015), Zločin v Polné (2016) nebo ze seriálů Čtvrtá hvězda (2014), Vraždy v kruhu (2015), Pět mrtvých psů (2016), V. I. P. vraždy (2016), Já, Mattoni (2016), Kosmo (2016) a dalších.

 

Název:             BLADE RUNNER
Philip K. Dick - Blade RunnerAutor:                     Philip K. Dick
Interpret:                Martin Myšička

Délka:                    7 hodin a 7 minut

Katalogové č.:      AK116
EAN:                      8594169481166

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout       koupit CD

 

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/p-k-dick-blade-runner-cte-martin-mysicka-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)