Bláto a mršiny

recenze knihy Bláto a mršiny

Lucas Burton přijíždí na Cricket farm kvůli schůzce. Je to opuštěná farma na odlehlém místě, proto ji navrhl jeho společník. Zatím je Lucas na místě sám, takže se vydává do chlíva, do kterého se pro jistotu chce schovat, kdyby se náhodou někdo objevil. Je plný harampádí a je tam tma. 
Zaujala ho hromádka starých hadrů u stěny, jenže se mu na ní něco nezdá. Když jí jde Lucas blíže prozkoumat, zjišťuje, že je to tělo mrtvé mladé dívky.

Lucas zpanikaří a v rychlosti utíká pryč z místa činu, jenže se nezachová jako správný občan. Nezavolá policii a nenahlásí možnou vraždu. Místo toho jede domu zamaskovat, že vůbec kdy na farmě byl.
Na mrtvolu se stejně brzo přijde a případ dostává na starost Jess Campbellová, která zjišťuje, že Cricket Farm už svou temnou minulost má. Před lety v ní byla vyvražděna rodina a dva lidé přežily. Vrah a jeho bratr, který teď farmu vlastní.

Celý případ je hodně zamotaný, protože mrtvá je Češka, která si přijela do Anglie vydělat a nikoho tam neznala. Její jediná kamarádka byla její spolupracovnice, ale i před ní tajila vše, hlavně co se týkalo kolem jejího vztahu. Vrah u jedné mrtvoly nezůstává, důkazy žádné nejsou, ale Jess se nevzdává a pátrá i když je to pro ní nebezpečné.

Kniha Bláto a mršiny je anglická detektivka, odehrávající se na venkově, kde zná každý každého a nejbližší soused bydlí za kopcem. Nejblíže k farmě jsou koňské stáje, které provozuje Penny a kde se odehrává větší část příběhu. To prostředí je krásně popsané, takže člověk má hned chuť se tam vydat. Hlavně Anglie je celá taková chmurná a pro detektivky je to ideální prostředí a autorce se to podařilo zvěčnit v knize dokonale.

Autorka do příběhu zakomponovala i duchy, z kterých vás zamrazí, ale spíš to jsou jen představy jednoho starého člověka. Mě se to ale líbilo a trošku to příběh ozvláštnilo.

Kniha je psaná z více pohledů, takže člověk pak má větší přehled o ději a taky se tím zápletka více zamotává. Také to přidává na napětí. Já osobně jsem na vraha přišla chviličku před koncem, ale možná pokud je někdo hodně všímavý, tak na to možná přijde dříve. Přesto je to příjemné lehké čtení a já se nemohla od knihy odtrhnout.
 

Kapitoly jsou kratší, takže čtení člověku více ubíhá. Poslední dobou jsou hlavními hrdinkami detektivek vyšetřovatelky a mě osobně se to více líbí, protože mi přijdou více všímavější a lidštější. Například Jess mi přijde sympatická, osobitá a jde si tvrdě za svým. Nenechá se zastrašit a tam, kde by to jiný vzdal, se ještě víc snaží.

Takže pokud máte takové knihy rádi, rozhodně Bláto a mršiny doporučuji, protože mě kniha naprosto pohltila a ráda si od autorky přečtu další knihy.

 

Název knihy Bláto a mršiny
AutorAnn Granger
ŽánrDetektivka
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2017
Počet stran304
ISBN978-80-243-7444-4
  
Nákup knihy shop.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.