Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Jako by pro mě nikde na světě nebylo místo

Není jednoduché číst autobiografickou knihu, aniž by čtenář přirozeně hodnotil příběh autora. Jinak tomu není ani s dílem Markéty Všelichové, která podrobně vylíčila několik let svého života, včetně těch, které strávila v tureckém vězení. Její příběh je prostřednictvím médií české veřejnosti dobře známý, a v lecčem ho lze považovat za kontroverzní. Jedni mohou považovat Markétu za hrdinku, která riskovala vše pro to, aby pomohla lidem v nouzi a zaplatila za to velmi vysokou cenu v podobě vlastní svobody. Druzí namítají, že si měla uvědomovat možné důsledky svého jednání a že ji toto nezodpovědné hrdinství zbytečně připravilo o několik let života, a přineslo problémy mnoha dalším lidem. Pravda, jak už to tak bývá, se zřejmě nachází někde uprostřed.

Její dobrodružství začalo výpravou do severní Sýrie, regionu zvaného Rožava, kde Kurdové dočasně vytvořili vlastní samosprávu. Markéta se zamilovala do místních obyvatel, jejich odvahy a pohostinnosti. A protože chtěla těmto lidem pomoci v poválečné obnově regionu a zajištění jejich základních potřeb, založila neziskovou organizaci Victims of War Aid. Prostřednictvím této organizace shromažďovala finance, které následně na místě distribuovala tam, kde bylo dle jejího úsudku třeba. První potíž nicméně představovala již samotná cesta do Rožavy. Na základě nepřátelských vztahů Turecka a kurdských milic operujících na území Rožavy, byl jedinou možnou cestou hraniční přechod z iráckého Kurdistánu. Ovšem obyčejný civilista se na území dostat nemohl. Markéta se sice jednou do Rožavy dostala jako novinářka, další cesty už nicméně podnikla neoficiální, a tedy i nelegální cestou. Dokonce se zdá, jako by se autorka vyžívala v překračování hranic, a to doslova.

Bojovali jsme za lidskostSama sebe autorka popisuje jako humanitárního pracovníka. Nicméně od něj se obvykle neočekává nošení uniformy a zbraní kurdských milic. Ač sama tvrdí, že se nikdy členkou bojové skupiny nestala, ve své knize přiznává, že měla v úmyslu se k jedné z nich v budoucnu přidat. Svými názory ohledně toho, na čí straně stojí, se netajila, spíše naopak. Nakonec právě fotky, které publikovala na sociálních sítí byly tím, co ji dostalo v Turecku za mříže. Do posledního okamžiku spoléhala na to, že jako občance evropského státu se jí nemůže nic stát, a že když dosud prošly všechny ostatní riskantní akce, bude i nyní nakonec propuštěna. Jenže tentokrát byla Markéta odsouzena k trestu odnětí svobody na 6 let…

V knize se prolínají dvě dějové linie, každá neméně napínavá. Průběžně autorka čtenáře seznamuje s různými lidskými příběhy, s nimiž se na cestách v Sýrii a Iráku seznámila. Nezapomíná také popsat, v čem tkví otázka kurdské nezávislosti na Blízkém východě a proč je postavení Kurdů na území Turecka tak komplikované. Autorka také vypráví poutavé životní příběhy mnoha žen, s nimiž se ve vězení setkala. Pobyt ve vězení líčí s přesvědčením, že především je nutné nedat najevo strach a nenechat se zlomit. Čtenář se také dozvídá, jaké bylo první setkání autorky s jejím současným manželem, který byl odsouzen spolu s ní. Příběh Markéty Všelichové má tak všechno, co má poutavé vyprávění mít – napětí, lásku, bolest, a prozatím i dobrý konec…

 

Název knihy Bojovali jsme za lidskost
AutorMarkéta Všelichová
Žánr Literatura faktu, Literatura česká, Biografie a memoáry
  
Nakladatelství Cpress
Rok vydání2022
Počet stran392
ISBN978-80-264-4114-4
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cpress

Nakladatelství Cpress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Knižní perlou je unikátní edice Muzeum v knize, která přinesla na český trh zcela originální zpracování knih s vloženými kopiemi dobových dokumentů a historických materiálů. Výbornou obsahovou i grafickou kvalitu knih potvrzují získaná ocenění za nejkrásnější knihy na předních knižních veletrzích z posledních let.

www.cpress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde