Středa, 17.4.2024
Deskové hryVolný čas

Boo – když v domě straší, je to legrace

Boo - když v domě straší, je to legraceDuchové jsou přátelští a kamarádští. Tedy alespoň většina. A Boo je jeden z nich. Jenže rodina, kterou si vybral, to nechápe. Pomůžete mu najít kamarády v nové dětské deskové hře? Boo se vám určitě odmění svým typickým úsměvem a pěknou zábavou.

Když se objeví ve vašem domě duch, můžete se bát. Ale proč byste měli? Bílí duchové jsou přátelská stvoření. Třeba zrovna dnes k nám domů dorazil Boo. Prý je vzdáleným příbuzným nešikovného ducha Caspera, kterého možná znáte z televize. Boo je vtipný a je s ním spousta zábavy. A abyste o ni nepřišli ani vy, vymyslel vám zábavnou hru, která se jmenuje přímo po něm.

 

Boo je desková hra od polské společnosti Trefl, která má v České republice svoje zastoupení ve firmě CTW Toys, stejně jako v Maďarsku. A zásluhou jejich spolupráce vychází hry v kombinaci tří jazyků – polštiny, češtiny a maďarštiny. A stejně je na tom také nová hra Boo, ve které účinkuje malý nenápadný duch, který polekal celou rodinu. Přitom je to ale velký kamarád, který si chtěl jen povídat a hrát.

Boo - když v domě straší, je to legrace

Ale na hraní bude čas možná příště. Teď musíte utíkat. A při tom si budete přecejenom hrát. To všechno díky dětské deskové hře Boo, která se ukrývá ve čtvercové krabici s utíkající rodinou na barevném víku.

Co nás pak čeká uvnitř? Především to je rozkládací herní plán s mapou rodinného domu, které má celkem sedm pater. Rodina se nachází až nahoře a jejím úkolem je utéct ven dřív, než Boo dorazí nahoru na půdu.

Boo - když v domě straší, je to legrace

Na první pohled herní plán připomíná Hady a žebříky, klasickou a jednoduchou hru, ve které kromě postupu můžete využívat zkratky. Částečně Boo opravdu využívá jejich principu, ale přitom zůstává dostatečně svůj, jak už se brzy přesvědčíme.

Kromě desky s mapou domu najdete v balení také sedm figurek se stojánky – šest členů rodiny pro hráče (dědeček, babička, tatínek, maminka a dva sourozenci) a samozřejmě i strašidýlko Boo. Každého z nich připevníte do stojánku, aby mohl snáze pobíhat po domě.

Boo - když v domě straší, je to legrace

Posledními dvěma komponentami, které jsou třeba k hraní, tvoří tři hrací kostky a samozřejmě také návod. Ten je nezvykle dlouhý a rozkládá se přes čtyři stránky. Postupně se podíváme na to, co se v něm nachází, ale ještě se vraťme ke kostkám. Dvě jsou modré a ukazují na sobě čísla od jedné do čtyř, na dvou zbývajících stranách je jméno našeho bílého ducha. Poslední třetí kostka je takzvaná kostka překvapení a používá se pouze na speciálních polích. Najdete na ní tři šipky a tři křížky, které rozhodnou o tom, jestli se můžete pohybovat dál, nebo ne.

Už když otevřete pravidla, budete asi hodně překvapení. Hru Boo totiž jde hrát hned čtyřmi způsoby, což je u takto jednoduché rodinné hry opravdu nečekané! Máme tu rodinnou a týmovou variantu, ale také individuální a dokonce i sólo hru pro jednoho hráče.

Herní princip je v podstatě při všech hrách stejný, takže jej nejdřív popíšeme, a pak se ještě vrátíme k variantám hry. Příprava hry je jednoduchá – každý z hráčů si vybere figurku člena rodiny, za kterého chce hrát a postaví svoji figurku do fialového domečku na půdě. Vezměte figurku ducha Boo a postavte ji ke vstupu do domu, tedy na první políčko plánu úplně vpravo dole. Hráči určí, který z nich bude začínat, například hodem modrou kostkou.

Boo - když v domě straší, je to legrace

Hráči se střídají na tahu a hází modrou kostkou – její variantu vybíráte podle toho, kolik hraje hráčů. Na jedné se nachází pouze jeden nápis Boo (pro více hráčů), na druhé dva (pro jednoho až dva hráče). Podle čísla, které jim padne, pak postupují se svojí figurkou dopředu. Kdykoliv jim ale padne na kostce jméno našeho bílého kamaráda ducha, lekl se a musí se o jedno políčko vrátit.

Legrace ale začíná ve chvíli, kdy vstoupí hráč na políčko s obrázkem. Nezáleží na tom, jestli se jedná o portrét ducha s číslem, rodinný portrét nebo přeškrtnuté políčko. Ve všech situacích hráč musí hodit kostkou, aby určil, co se stane.

Políčko s křížkem může přerušit pohyb hráče, i když přes něj pouze přechází. Musí si vždy hodit bílou kostkou a postoupit vpřed až tam, kam mu dovoluje hod modrou kostkou, může pouze v případě, že mu padne zelená šipka. Pokud však je výsledkem křížek, musí svůj tah ukončit přímo na tomto zastavujícím poli.

Boo - když v domě straší, je to legrace

Rodinný portrét umožňuje pomoci nebo uškodit některému jinému hráči a přemístit jeho figurku právě na toto políčko, ať už se nyní nachází, kde chce. Zde už vidíte různé možnosti rozhodování podle toho, jakou verzi právě hrajete.

V případě, že vstoupíte se svojí figurkou na políčko s portrétem ducha Boo a číslem, posunete o tolik políček dopředu nebo dozadu právě jeho figurku. Tím se pomalu posunuje vpřed a dovnitř, směrem do domu a až na půdu, kde by se rád zabydlel.

Místa s Boo a provazem rodinným příslušníkům neprovádí nic. Naopak když na ně vstoupí figurka postavičky Boo, musí hráči hodit kostkou za něj. V případě úspěchu (zelená šipka) Boo vyšplhá o jedno patro výš a přiblíží se svému vysněnému pokojíku.

Boo - když v domě straší, je to legrace

Bez ohledu na variantu, kterou hrajete, může někdo z hráčů vyhrát pouze v případě, že dorazí do cíle (ke značce před domem) dříve, než malý Boo dojde na půdu. Pokud je duch rychlejší, prohráli všichni a přišli o svůj dům, ve kterém se teď zabydlel tento kamarád a oni nikdy nezjistí, že je přátelský a hodný.

Někdo z rodiny ale může být rychlejší než duch a dorazit ven rychleji. V takovém případě se tato postavička a hráč stává vítězem partie.

Boo je jednoduchou rodinnou hrou, ve které ale ke klasickému závodu mezi sebou přibývá ještě závod proti duchovi. Všichni musí spojit své síly a to přesto, že nemohou nijak ovlivnit štěstí a čísla, která na kostce padají. Ovšem hra je ještě o řád napínavější, než obyčejné kostkové závodní hry a děti z ní byly nadšené.

Navíc mohou hráči vytvořit týmy nebo dokonce spojit síly a pokusit se utéct všichni. Právě to je úkolem společné rodinné varianty, ve které si hráči navzájem pomáhají. Skupinová pak už zahrnuje soupeření, ale když některý ze členů skupiny dorazí do cíle, pomáhá hody kostkou svým spoluhráčům.

Díky jednoduchému principu pohybu ducha a postaviček proti sobě je zřejmé, že děti mohou hrát hru i samy. Vezmou si jednoho nebo několik členů rodiny a pokusí se s nimi utéct dřív, než Boo dorazí do cíle.

Boo - když v domě straší, je to legrace

V pravidlech jsou všechna speciální pole a řešení podle výsledků kostky rozepsaná na poslední stránce, takže je máte snadno k ruce. Můžete si tak kdykoliv v průběhu hry najít symbol a podívat se, co vás na něm čeká.

Všem malým hráčům se moc líbilo grafické zpracování. Celý plán je v podstatě jeden velký dům, ze kterého postavičky utíkají. Kostky jsou pěkné a netradiční svým modrým zabarvením.

Boo je hra, která vás překvapí. Na první pohled vypadá jen jako další variace na šplhání po žebřících, ale ve skutečnosti nabídne malým hráčům mnohem víc. Mohou spolupracovat nebo soupeřit a přitom nepotřebují nic víc, než házet kostkou. S malým roztomilým duchem jménem Boo je opravdu spousta legrace, tak se ho nebojte a pusťte ho do svých obýváků.

Klady:

+ jednoduchá dětská hra
+ několik verzí hry
+ kooperativní varianta
+ pěkná grafika
+ na úspěch některých situací házíte kostkou
+ lze hrát i v jednom

Zápory:

– podobné hadům a žebříkům

 

Celkové hodnocení
Boo je pěkná a jednoduchá hra pro děti, která všechny malé hráče zaujme nejen svým zpracováním, ale také možností hrát ji hned několika způsoby. V týmech, proti sobě, ale především spolu proti duchovi. Pak je to takový závod s cílem být dříve nahoře na půdě než duch vyběhne z domu. Hra je založená ve své podstatě na klasickém principu hadi a žebříky, tedy na vlnce trasy táhnoucí se odspodu nahoru, plné nástrah, ale i zkratek. Jenže tentokrát kromě toho také házíte na úspěch a především v každém kole také možná pohnete Booem v opačném směru. Pokud tedy vaše děti mají rádi dobrodružství a duchy, pak je nechte, ať se s touto veselou hrou pobaví. 

 

Název hry: Boo
TreflVydavatel: Trefl (http://www.trefl.com)
Distributor: Trefl
Rok vydání: 2012

Počet hráčů: 1 – 6
Doporučený věk: od 5 let
Hrací doba: 15 – 30 minut

Cena: 349 Kč

 

zdroj:Deskové hry

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.