Malý objevitel

recenze knihy Bořek z lesa

„Zatímco jeho sourozenci kráčejí za maminkou jako na provázku, Bořek pořád vystupuje z řady. Baví ho právě čmuchání v trávě.“

Malý neposedný průzkumník Bořek, divoké prasátko, jednoho dne v lese objeví ulitu. Nikdy dříve nic takového neviděl a ulita k němu mluví a láká ho, aby ji vrátil tam, odkud pochází, na opačnou stranu. Jenže Bořek netuší, co je to opačná strana, a tak se ptá ostatních zvířátek v lese, ale ona také ulitu nikdy neviděla. Kdo Bořkovi nakonec poradí? Kdo s ním podnikne velké dobrodružství anebo na to bude sám? Co Bořek objeví na opačné straně? A je jediný, kdo touží poznat jiné prostředí? O tom, a ještě o něčem navíc, je dětská kniha Bořek z lesa.

Knihu bych doporučila pro děti od tří let. Četly jsme ji s dcerou, které jsou čerstvě čtyři roky a moc se jí líbila. Hned na začátku jsme musely pojmenovat i Bořkovy sourozence, bez toho dcera nechtěla číst dál. Kniha tedy podněcuje k tomu, aby si nad ní rodiče s dětmi i povyprávěli, popřípadě si něco do příběhu přidali. Mně trochu neseděl rýmovaný text, místy mi rým přišel až takový nucený, ale dceři se to moc líbilo. Kniha je ale určena dětem, a pokud se líbí jim, není co řešit.

„Nejdřív jde ale Bořek domů.

Co to má být, ta opačná strana? Nikdy ji nenajdeš, kvíkají posměšně jeho sourozenci.

Nechte ho přece na pokoji, zlobí se máma.

A zrovna, když se jí Bořek chce zeptat, jestli půjde s ním, říká:

Pěkně rychle na to celé zase zapomeň.

Bořek neví, jak se to dělá, zapomenout na něco schválně,

Umí jen schválně na něco myslet. To mu jde opravdu dlouho.“

Bořek z lesa (Mladá Fronta)S Bořkem zažijete dobrodružné putování, seznamování, ale kniha nám také ukáže, kdo v životě mláďat je ten nejdůležitější, na koho se vždy s důvěrou mohou obrátit a kdo je nikdy nezklame. Odhalí nám, že každý občas toužíme objevovat něco nového a že přátelé nám vždy dodají tu správnou kuráž, podniknout velké věci.

Příběh doprovázejí nádherné přátelské ilustrace. Určitě vás upoutají vykulené oči zvířátek, které Bořkovi dodávají rošťáckost a zvídavost. Děti rozhodně zaujmou.

Je to příběh o velké cestě, o objevování světa kolem nás, ale také o přátelství a lásce, především té mateřské. Je to příběh, který pohladí nejen dětskou duši.

„Takže každý občas touží po svém opaku.

A každý chce domů.

Bořek kývne. To zvládneme!“

Knihu doporučuji k předčítání dětem od tří let. Je to ideální četba před spaním. Příběh není nijak dlouhý, tak akorát na jeden večer před usnutím.

Dceři se kniha velmi líbila, četly jsme ji již vícekrát a pokaždé jsme objevily něco nového.

Moje hodnocení je 90 %.

 

 

Název knihy Bořek z lesa
AutorYvonne Hergane
Žánrpohádky, pro děti
  
Nakladatelství Mladá fronta
Rok vydání2019
Počet stran32
ISBN9788020450081
  
Nákup knihy www.mladafronta.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Mladá fronta

Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

www.kniha.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)