Botanické zahrady jinak

Botanické zahrady jinakBotanické zahrady jinak” je název výstavy, která je k vidění ve výstavní síni Vodních zdrojů Chrudim s.r.o. až do konce srpna.

Poté se výstava přesune do Hamzovy léčebny v Luži, jejíž park a arboretum je od ledna 2016 nový členem Unie botanických zahrad ČR.

Na úvodním panelu výstavy se nachází mapa naší republiky s vyznačenými botanickými zahrady. Již na první pohled je zjevné, že ve východních Čechách jich mnoho není. Proto můžete tuto výstavu brát i jako nabídku na nějaký zajímavý letní výlet.

Co je botanická zahrada si dokáže každý představit. Příjemné místo lákající k vycházce, během níž je možné se i něco přiučit. Běžnému návštěvníkovi jsou četné další aktivity našich botanických zahrad skryty. Při návštěvě botanické zahrady se většinou návštěvník nic nedoví o karanténních prostorách, které ukrývají rostliny zabavené pašerákům, nepoznají technické zázemí zahrady nebo se nedoví o expedicích, které odborníci podnikají do vzdálených zemí, aby poznali a často zachránili vzácné druhy, které se stávají obětí pašeráků. Botanické zahrady nejsou jen dobře udržované záhony krásných květin, ale především živé banky starých odrůd okrasných i užitkových rostlin, které se dnes již běžně nepěstují. I rozmanitost zahrad je veliká, najdeme zde univerzitní botanické zahrady, zahrady výzkumných ústavů, arboreta, Průhonický park, Centrum léčivých rostlin, ale i poměrně malé regionálně významné zahrady, jako je Botanická zahrada v Bečově nad Teplou.

Pokud se rozhodnete navštívit výstavu ve Vodních zdrojích Chrudim, můžete zde svým podpisem na hlasovacím archu podpořit i lípu na Lipce, letošní finalistku ankety Strom roku. Součástí výstavy je minipanel věnovaný významu tohoto stromu a informující o možnostech hlasování.

Výstava je přístupná v pracovní dny od 8:00 do 16:00. Vstup volný.

Botanické zahrady jinak

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.