Brána ekologie otevřená – soutěž VODA PRO ŽIVOT

Brána ekologie otevřená – soutěž VODA PRO ŽIVOTRok 2013 je zasvěcen vodě a jejímu významu nejen pro člověka v rámci vyhlášeníMezinárodního roku vodní spolupráce. Ekologické centrum Most (ECM) se ve spolupráci se statutárním městem Most rozhodlo přispět k tomuto tématu ojedinělým projektem Brána ekologie otevřená, jehož vyvrcholením bude stejnojmenná dvoudenní akce umístěná do prostor obchodního centra Central v Mostě. Toto místo je jedním z nejnavštěvovanějších v celém Mostě a akce zde konaná má možnost oslovit řadu lidí, kteří by sami cíleně cestu k ekologii či problémům životního prostředí nenašli. První akcí realizovanou v celém projektu je soutěž VODA PRO ŽIVOT symbolicky vyhlášena ve Světový den vody, který každoročně připadá na 22. březen.

 

Cílem soutěže, stejně jako celé akce, je upozornit na důležitost čisté a kvalitní vody pro veškeré bytí na planetě Zemi. Člověk v našich zeměpisných šířkách si už zvykl vnímat vodu jako samozřejmost, ale je třeba si uvědomit, že tomu tak není všude na světě. Zároveň je třeba nezapomínat, že vodu potřebují kromě člověka mnohé další organismy i neživé složky prostředí.
Protože nad vodou a jejími problémy se může zamyslet každý, je naše soutěž určena všem – jednotlivcům, rodinám, školním či jiným kolektivům a bude probíhat ve dvou věkových kategoriích: 0-20 let a21-100 let v následujících soutěžních kategoriích:

1. Filmová soutěž o nejlepší filmový snímek o délce do 7 minut

2. Dramatická soutěž o nejlepší divadelní představení (scénku) o délce do 20 minut
Lze využít rozmanitých forem:
– dramatická scénka
– pohádka
– poetická forma
– minimuzikál (písně vlastní i převzaté)
– skupinový tanec (balet)
– pantomima
– speciální forma

Nabízíme náměty pro inspiraci, ale těšíme se na další, kterými překvapíte vy sami:
Život s vodou
Život bez vody
Koloběh vody
Život pod hladinou
Příběh dešťové kapky
O sněhové vločce
Vodní hrátky
Od pramene do moře
Jak by bylo na světě bez vody
Jak se mají děti v Africe
Co by udělal Malý Princ, kdyby měl vodu v pilulce
Jak by to bylo s kohoutkem a slepičkou, kdyby nebylo čisté vody
Čekání na déšť
O živé a mrtvé vodě
Sůl nad zlato, voda nad brilianty
Voda zlá a voda hodná
Pocta studánce

3. Literární soutěž o nejlepší báseň, povídku či jiný literární útvar o délce max. 1 A4 strany

4. Kreativní soutěž o nejlepší kresbu, komiks, grafiku, keramické dílko apod.
Nechte se inspirovat pomocnými tématy při tvorbě soutěžních příspěvků:
Dešťová kapka
Když voda strádá
Voda v přírodě
Voda v denním životě
Řeka Bílina
Nejhezčí místo ke koupání
Můj nejsilnější zážitek s vodou
Příběh jedné vodní kapky

5. Soutěž pro inovátory o nejlepší nápad na úsporu vody, využití dešťové vody, recyklaci vody nebo omezení znečištění vody s popisem nápadu.

Forem, jak vyjádřit svůj vztah k vodě, skýtá soutěž opravdu mnoho. Je jen na Vás, které dáte přednost. Času na rozmyšlení i samotnou realizaci máte dostatek. Termín pro odevzdání filmových, literárních a výtvarných prací a pro přihlášení divadelních vystoupení do soutěže jedo 31. srpna 2013. Nejlepší soutěžní práce budou nejen oceněny, ale i vystaveny a prezentovány v průběhu výše zmíněné akce Brána ekologie otevřená v měsíci listopadu v prostorách obchodního centra Central.

Své soutěžní práce nám doručte osobně do ECM nebo poštou na adresu Ekologické centrum pro Krušnohoří Most, VÚHU a.s. Most, tř. Budovatelů 2830/3, 434 01 Most. Využít můžete též elektronické poštymostbeo(zavináč)gmail(tečka)com. Více o projektu, včetně celého znění zadání a pravidel soutěže je možné nelézt na webových stránkách celého projektu http://branaekologie.wz.cz/home.html, případně každý všední den na bezplatné Zelené lince 800 195 342 v době od 06:00 do 22:00 hod.

Kromě výběru toho nejlepšího z Vašich prací se můžete v listopadu v OC Central těšit také na filmová a divadelní představení profesionálních filmařů a divadel či procházku mezi krásnými fotografiemi a výstavami. K tomu si budete moci poslechnout zajímavá hudební vystoupení. Mezi návštěvami jednotlivých obchodů si vyzkoušíte pokusy a hrátky s vodou a náš program pamatuje i naše nejmenší v dětském koutku.
Projekt do této chvíle finančně či jinou formou podpořily:
– statutární město Most,
– ČESKÁ RAFINÉRSKÁ, a.s.
– Povodí Ohře, státní podnik
– Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.
– Hospodářská a sociální rada Mostecka
– DOPRAVNÍ PODNIK měst Mostu a Litvínova, a.s.
– UNIPETROL, a.s.
– Technické služby města Mostu a.s.
– OC Central
 Slogan Mezinárodního roku vodní spolupráce 2013 zní:
„VODY NENÍ NEKONEČNĚ, UŽÍVEJME JI SPOLEČNĚ“

Srdečně zveme veřejnost, školy, školky, juniory i seniory k účasti v naší soutěži!

Více na http://branaekologie.wz.cz/home.html.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.