Bude naše česká Lípa na Lipce Evropským stromem roku 2017?

Lípa na LipceSoutěž Evropský strom roku vznikla v roce 2011 a postupují do ní vítězové národních soutěží. Českou republiku bude v evropské soutěži v roce 2017 zastupovat Lípa na Lipce, která se stala suverénní vítězkou ankety Strom roku 2016, ve které získala 55 367 hlasů.

Lípa roste v obci Lipka u Horního Bradla ve východních Čechách. Věk této lípy srdčité se odhaduje až na 800 let a obvod jejího kmene je 9 metrů. Patří tak k nejmohutnějším lípám v ČR vůbec. Roste na zajímavém místě, přestože obec Lipka má jen asi 20 trvale hlášených obyvatel, nejstarší zmínka o tomto místě pochází z roku 1303. Vztahuje se k tvrzi Lipka, která byla v 16. století přestavěna Janem Kustošem na renesanční zámek. Lípa roste jižně od tohoto zámečku, přibližně na poloviční cestě k bývalému hřbitovu, z kterého se dodneška zachovala jen hrobka Kustošů.

Titul Evropský strom roku 2017 zatím nezískal žádný český zástupce. Nejlépe se umístila v loňském roce lípa z Tatobit na Semilsku, která se získala 2. místo.

 


Chcete-li, aby se česká lípa stala Evropským stromem roku 2017
podpořte lípu na Lipce a hlasujte od 1. do 28. února 2017 na

www.evropskystromroku.cz

 

Každý hlasující má v letošním roce dva hlasy, které musí dát dvěma finalistům. Po odkliknutí na webové stránce přijde hlasujícímu na e-mailovou adresu, kterou uvede, žádost o potvrzení. Pokud má hlasující dvě e-mailové adresy, které používá (služební a soukromá), může hlasovat s použitím obou e-mailových adres.

Webové stránky bude možné prohlížet z mobilů nebo tabletů, a bude možno z nich hlasovat.

Poslední týden bude hlasování tajné, tj. na webové stránce se už nebudou zobrazovat počty hlasů jednotlivých finalistů.

 

Lípa na Lipce

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.