Čtvrtek, 22.2.2024
KnihyKultura

Alžběta a Philip, nelehká cesta k jejich společnému životu

recenze knihy Budoucí královna

„Tak to za války chodí. Nikdo neví, kdy dopadne další bomba, kdy ho zasáhne torpédo, kdy se z mraku vynoří messerschmitt, který ho na místě zastřelí. Proto to člověka horečně žene do společnosti. Vědomí, že každá noc může být poslední, kdy smíte tančit, smát se nad koktejlem nebo se líbat s dívkou vám neusnadní rozumné rozhodnutí odejít včas domů, do postele. Takže tam zůstali dlouho – zarytě tančili, pili a smáli se – a snažili se večer vymáčknout do poslední kapky zábavy.

Byl to úplně jiný svět než na hradě Windsor. Tady v sále Waterloo, nebylo téměř ani známky, jaký chaos a zkáza panují venku.“

Máte rádi citlivé romantické příběhy, které napsal život sám? A co takhle příběh, jehož hlavní aktérkou je velmi vážená osoba, samotná královna Alžběty II., tehdy tedy ještě princezna Alžběta? Pokud chcete nahlédnout pod pokličku jejího života v období, kdy byla velmi mladá, a sledovat její cestu vedoucí před oltář po boku muže, do něhož se zamilovala na první pohled, přečtěte si knihu od Flory Harding Budoucí královna.

Příběh začíná těsně pře koncem roku 1943, v době, kdy v Evropě naplno zuří válka, my se však ocitáme v Anglii na královském dvoře, kde mladičká Lilibet s napětím očekává, že se opět setká s Philipem, do něhož se zamilovala již před pár lety. Philip jako důstojník v armádě na vlastní kůži ví, co je to válka, a jelikož je to mladý muž, a tak trochu bouřlivák, když se zrovna neúčastní bojů, nezapomíná si užívat života. Ačkoliv je Alžběta pohledná, není to zrovna dívka, která by ho upoutala na první pohled a možná, že kdyby nebylo plánů Philipova strýce, jak se dostat do přízně s královskou rodinou, Philipa by nenapadlo začít se snažit získat Alžbětinu náklonnost. Kdyby jen tušil, že ona ho miluje již dávno, kdyby jen tušil, jak nesnadná cesta vedoucí k zasnoubení ho čeká, kdyby jen tušil, jak se jeho život změní poté, co Alžbětě navlékne zásnubní prsten… V knize na vás čeká životní příběh tehdy ještě princezny Alžběty a prince Philipa, který vychází ze studia mnoha pramenů, možná, že některé rozhovory proběhly jinak, ale to podstatné, co charakterizuje tyto dva mladé lidi na cestě k jejich lásce vychází ze skutečnosti.

„Teď tu ovšem byl samozřejmě Philip.

Doufala, že tu dnes večer bude. S ním se vždycky měla čemu smát. S ním se necítila nudná a odměřená. Když se na ni podíval, celá roztála a přestala být tak upjatá, svaly v obličeji se jí uvolnily do přirozeného úsměvu.“

Čtení této knihy mi přineslo mnoho nečekaných informací o Alžbětě i Philipovi. Přiznávám se, že jsem ještě neviděla seriál Koruna a že jsem nikdy dříve nečetla žádnou knihu, která by se Alžbětě nebo Philipovi věnovala, takže je oba znám pouze jako důstojný královský pár v pozdějším věku z článků v novinách a zpráv v televizi. Těžko se pak člověku připouští, že i oni byli kdysi mladí, toužili po lásce a jejich cesta ke společnému životu rozhodně nebyla procházkou růžovou zahradou, ale museli si ji celkem zarputile vybojovat, což jsem vůbec netušila. O to víc je pro mě překvapující, že později svému synovi sami nevyhověli, když ho srdce táhlo k někomu jinému, avšak protokol je protokol a zřejmě někdy se zatnutými zuby a za jistých podmínek ustoupit lze a někdy to budoucímu následníku trůnu umožněno zkrátka není.

Budoucí královnaPřiznávám se, že jsem občas měla problém uvěřit, že by takto mohla Alžběta přemýšlet, ale bylo to způsobeno převážně tím, že ji mám zkrátka v hlavě zafixovanou jako rezervovanou starší dámu svázanou konvencemi. Ale zas na druhou stranu i jako mladá byla Lilibet rezervovaná a vystupovala v souladu s požadavky na chování budoucí královny, jen občas se nechala strhnout svojí rozpustilou a koketující sestrou a celkem dost nekonvenčním Philipem, ale nebylo to chování, které jí bylo vlastní, ale bylo to právě to, čím ji Philip okouzlil.

„Philip někdy dokázal být odměřený, jindy zase vřelý a přátelský. Kombinace zábavného bouřliváka a arogantního suchara byla fascinující. Líbila se jí jeho nepředvídatelnost. Bylo vzrušující nikdy nevědět, co řekne nebo udělá. Krev jí z toho pěnila v žilách.“

Kniha se čte velmi dobře a bylo pro mě velmi zajímavé sledovat, jak si oba tak nějak dokázali jít za svým, jak dlouho na sebe vydrželi čekat a nevzdávali se ani přes všechny překážky, které se jim stavěly do cesty, tou největší byli Alžbětiny rodiče a především její otec, pro něhož to byla stále jeho Lilibet, kterou nechtěl ztratit.

A i když si budete myslet, že vás nic napínavého v knize nečeká, opak je pravdou, autorka příběh podává velmi zajímavě a okořeňuje ho i různými osobními přešlapy především Philipa, kterému se nedostalo dostatečné výchovy, aby se s lehkostí a grácií dokázal pohybovat ve vysoké společnosti, vlastně v té nejvyšší. A také vás v knize čeká několik dojemných okamžiků, které zahrají na strunu vašeho srdce.

Přiznám se, že jsem se několikrát podivila, že jim bylo umožněno se vzít, ale holt láska je někdy všemocná, a to platí nejen o té milenecké, ale i o otcovské.

„Nebude to snadné, pomyslela si Alžběta, s pohledem upřeným daleko za obzor, ale zvládne to. Je jí skoro jednadvacet, je už téměř dospělá. Přijme roli, kterou jí osud přichystal, to si slíbila. Nemůže sice snést myšlenku, že tu její milovaný papá jednou nebude, ale jisté je, že jednoho dne se stane královnou.“

Knihu bych doporučila všem, kteří se zajímají o královskou rodinu a především těm, kteří chtějí poznat Alžbětu a Philipa z jiného pohledu a nakouknout pod pokličku jejich pocitů, a zároveň se dozvědět, jak obtížná cesta vedla k jejich manželství a že do poslední chvíle nebylo jisté, zda k ní skutečně dojde, protože málem selhal jeden z nich. Zkrátka se vám s touto knihou dostane do ruky příběh, který vám odhalí, že i oni jsou především lidé se svými city, a až poté budoucí vládnoucí pár.

Doufám, že v českém překladu vyjde i další autorčina kniha, která sleduje osud Diany a Charlese.

 

Název knihy Budoucí královna
AutorFlora Harding
Žánrliteratura světová, romány, pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2021
Počet stran320
ISBN 978-80-249-4538-5
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)