Byly významné, ale pak…

Slavné ženy Francierecenze knihy Slavné ženy Francie

Je jich devět a každá z nich nějakým způsobem ovlivnila dějiny Francie, některé byly blízkými přítelkyněmi panovníků, jiné se staly jejich milenkami a je tu dokonce i jedna, která se zasloužila o spoustu módních výstřelků.

Některé neměly šťastný celý život, jiné po určitou dobu zářily a na sklonku jejich života hvězda pohasla. Smrt některých dam byla hodně nepříjemná, protože zemřely pod katovou rukou. To vše, a ještě mnohem více se můžete dočíst v poutavé populárně naučné monografii z pera Hany Kneblové. Publikace Slavné ženy Francie vás velice mile překvapí tím, že se příběhy devíti významných Francouzek odvíjí na pouhých 176 stranách a malým bonusem pro vás bude 9 stránek barevných příloh, na kterých si můžete prohlédnout nejen všechny ženy, o nichž si v díle přečtete.

Francie mě již hodně dlouho fascinuje, narodilo se v ní tolik známých osobností, historie se zde píše téměř na každém rohu a Francouzsky jsou pro mě symbolem krásy a šarmu. Najednou mám před sebou titul, který mě přenáší poutavou formou přesně tam, kde jsem zatím ještě nikdy nebyla, ale toužím po tom se sem podívat. Zároveň se na stránkách publikace mohu setkat se ženami, které osobně již nikdy neuvidím, ale jsou ztělesněním všeho francouzského. Některé z nich jsou obdivované celosvětově o jiných bychom bez této knihy neměli asi ani ponětí. Pro to, abych si knihu přečetla, nemluvilo jen to, že Francii jako takovou zbožňuji, ale také poutavá anotace díla, která slibuje nevšední setkání.

Titul Slavné ženy Francie vydalo v roce 2017 nakladatelství Brána. Pokud se vám naše recenze bude líbit a budete si chtít potřást pravicí s Janou z Arku nebo třeba Coco Chanel, můžete si tuto publikaci pořídit zde.

Hana Kneblová vystudovala historii a český jazyk na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Nejprve pracovala coby jazyková redaktorka a překladatelka, ale v poslední době se spíše sama věnuje psaní knih. Jmenovat můžeme kromě Slavných žen Francie také Život v českých zemích ve středověku, Život českých panovníků a Sňatky z lásky. Autorka své knihy píše citlivě, aby si je mohl přečíst každý čtenář, kterého baví historická faktografie.

Když se vrátím zpět ke Slavným ženám Francie, musím konstatovat, že mě autorka vážně překvapila. Vybrala opravdu zajímavé osobnosti, jejichž osud značně poznamenal historii Francie. Ač v knize bylo velké množství faktografických údajů a dat, nebylo to pro mě při čtení nijak zatěžující. Spíše jsem byla ráda, že jsem si mohla jednotlivé osobnosti zařadit do kontextu dějin. Často jsem to ani nemusela činit sama, protože Hana Kneblová téměř všechno naservírovala na zlatém podnosu. Čtení mě bavilo a občas pěkně šokovalo, protože jsem si na samém počátku myslela, že se bude jednat (právě z důvodu častých datumů apod.) o nezáživnou učebnici francouzských dějin. Opak byl pravdou a mohu tedy s klidným svědomím doporučit, pokud se chcete o této romantické destinaci dozvědět něco více. Ač se zpočátku může zdát, že kniha pojednává jen o devíti ženách a jejich životech, není to tak. Na pozadí můžete sledovat nejen politickou a diplomatickou situaci, ale i osobní život na dvoře, finanční a vojenskou situaci a spousty dalších. Autorčin styl mě zaujal svou čtivostí a věcností, což je u takovýchto publikací hodně důležité.

Z práce je zřejmé, že všechna svá tvrzení Hana Kneblová opírá o vědecké poznatky. To je velice důležité a ukazuje to na autorčinu odbornost. Text doprovází seznam použité literatury, v němž můžete najít celou řadu publikací, které vám mohou pomoci problematiku odhalit mnohem více do hloubky.

Co se týče způsobu, jakým je dílo sestaveno, byla jsem nadšená. Každá kapitola je rozdělena do více částí, které nás posouvají ve vyprávění dané osobnosti o kousek dále. Tímto způsobem se vcelku rychle dozvídáme zajímavosti z života významných žen. V každé kapitole tak najdeme odpověď na otázku Proč byla tak významná a čím se proslavila? Text je psán výpravným stylem a chronologicky tak, aby byl záživný i pro běžného čtenáře. Často se můžeme dozvědět i nejrůznější pikantnosti, a to nejen z milostného života.

Moje subjektivní hodnocení je pozitivní. Z četby jsem si odnesla mnoho odpovědí na otázky, které mě dosud trápily. Autorka mi vše dokázala vysvětlit, a dokonce důležité informace okořenila i o spoustu perliček. Grafické i jazykové zpracování titulu bylo naprosto bezchybné a já si tak užívala skvělý historický zážitek. Milujete-li Francii a chcete-li se dozvědět něco o její historii, ale také o nejvýznamnějších ženách tohoto státu, sáhněte po této knize, rozhodně nebudete zklamaní. Publikace vám udělá radost i díky svojí útlosti. Bude se vám tedy číst téměř sama. Za zprostředkování setkání s významnými ženami Francie a nevšední historický zážitek patří autorce velké poděkování. Titul si ode mě vysloužil krásných 100 % a vřelá doporučení k tomu.


 

   
Název knihy      Slavné ženy Francie
Autor Hana Kneblová
Žánr historie, literatura faktu
     
Nakladatelství       Brána
Rok vydání 2017
Počet stran 176
ISBN 978-80-7243-950-8
   
Nákup knihy www.brana-knihy.cz
 
    
Databáze knih www.databazeknih.cz
   

 

Brána


Nakladatelství Brána
 vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

 

www.brana-knihy.cz


Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)