Pátek, 22.9.2023
Knihy

Vrásek tě zbaví panenská krev

recenze audioknihy Čachtická paní

Ve světové historii existuje spousta osobností, které se neblaze proslavily pro svou krutost a brutalitu. Do tohoto smutného výčtu patří také hlavní hrdinka audioknihy, jíž je věnována dnešní recenze. Hlavní postavou je žena, která věřila tomu, že jí mládí navrátí krev mladých dívek, abych tento výrok konkretizovala, bude lepší, když napíši, že se muselo jednat o tělní tekutinu panenskou. Onou osobou není nikdo jiný než Alžběta Báthoryová. Této dámě věnoval svou rozsáhlou knihu Jožo Nižnánsky a nazval ji Čachtická paní. Co se stalo příčinou toho, že se z krásné a touhami nabité ženy stala obávaná zrůda? To vše a ještě mnohem více se dozvíte, když se zaposloucháte do tohoto klasického skvostu.
 
Autor prostřednictvím kronikových zápisků zachycuje dění kolem hlavní protagonistky a jejích pochopů. Dalo by se konstatovat, že se jedná o románovou kroniku, protože se v ní objevuje velké množství postav, ale i smyšlených událostí a je to rozsáhlý textový celek, rozdělený na mnoho dějových linek. Vypravěč, jímž není nikdo jiný než kronikář, sepisuje dění v Uhrách na přelomu 16. a 17. století. Autor čerpá látku ze skutečných událostí. Román velmi dobře zachycuje poměry mezi šlechtou a poddanými, kdy život poddaných neměl téměř žádnou cenu. Po boku čachtické paní stojí lidé, kteří jí pomáhají ze strachu o svůj vlastní život. Zápletka audioknihy je spletitá, ale pokud znáte aspoň trochu historii Uher, či ve zkratce životní  osudy Alžběty Báthoryové, tak pro vás bude velká část známá.
 
Děj jako takový je zajímavý a strhující, neustále se v něm něco děje. Na jeho pozadí můžeme sledovat dobrodružství, nezištnou lásku, nenávist, zradu, zklamání, závist, ale i intriky. Ač je část děje smyšlená, tak text celkově působí velmi důvěryhodně. Hlavní hrdinka si myslí, že je ve svém konání zákonem nepostihnutelná. Čtenář se svou interpretací v podstatě stává rukou zákona a s ohromením do poslední chvíle sleduje, zda se dílo justice podaří, či nikoliv. S ohledem na to, že většina postav je jen poslušnými ovečkami, jež slepě následují rozkazy své paní, k vykonání spravedlnosti se odhodlá skupina lidí, od níž by to nikdo nečekal. Získají si důvěru svého okolí? Domnívám se, že finální rozuzlení děje je překvapivé. Jak jsem již psala výše, v ději vystupuje celá řada postav, ty ústřední jsou popsány hloubkově a velmi detailně, objevují se tu ale i figury epizodní, jež jsou zpracovány spíše povrchně, protože detailnost je u nich zbytečná. Děj je založený na historické, romantické, ale trošku i na detektivní linii. Funkce tohoto díla je zábavná a zčásti i naučná, protože jsou obsaženy pasáže z reálné uherské historie.
 
Audiokniha je plná napínavých okamžiků a zvratů, jež vás při poslechu poženou neustále kupředu. Dokonce se v textu vyskytuje hned několik pasáží, při jejichž poslechu vám bude běhat mráz po zádech a naskakovat husí kůže. Důraz na napětí je kladen jen v těchto vypjatých situacích. Dílo je sepsáno čtivým způsobem, což vede k tomu, že je čtenář/posluchač vtažen do děje a s postavami prožívá veškerá jejich příkoří, radosti a strasti.
 
Obal audioknihy je vypovídající o ději, prim na něm hraje obličej ústřední postavy, která má před ústy roztažený rudý vějíř, jenž je charakteristický pro náplň děje a osobnost Alžběty Báthoryové. Ve spodní části vějíře je vyobrazen hrad v Čachticích. Nápadně je uveden název audioknihy, jenž je psán velkým bílým písmem zhruba v polovině přebalu, pod ním je malým písmem stejné barvy vyvedeno jméno interpretky. V horní části obálky je středně velkým písmem napsáno jméno autora. Informace o vydavateli je v levém spodním rohu. K poslechu audioknihy vás může přivést čtivá anotace, jež vám titul v krátkosti představí a z děje neodhalí příliš velké množství informací.
 
Děj je postaven na chronologické kompozici, do níž se prolíná retrospektiva a paralela. Vše je tedy odvyprávěno postupně, tak jak se to v čase odehrávalo, ale s ohledem na množství postav, jejichž osudy bylo nutné sledovat, tak je děj rozdělen do dílčích částí, v nichž se téměř neustále mění úhly pohledů na události. Text předlohy je psán v objektivní er-formě, která je doplněna a oživena množstvím dialogů mezi jednotlivými figurami. Při poslechu audioknihy má posluchač pocit, jako by šlo o dramatizaci textu, nasvědčuje tomu nejen množství replik, ale i skvělá práce s hlasem a emocemi, o což se zasloužila interpretka audioknihy, již vám představím za malý okamžik. Vypravěč vše sleduje s odstupem a popisuje to, co se kolem něho děje.
 
Interpretkou audioknihy Čachtická paní se stala Simona Postlerová, jejíž hlas mi k vyprávění velmi dobře ladil, byl mi sympatický, a proto se mi titul velmi dobře poslouchal. Hlasový font této herečky dokázal zpracovat veškeré emoce, které protagonisté zažívali, ať už se jednalo o smutek, štěstí, zamilovanost, rozčarování, vztek či spoustu dalších. Tvůrci při výběru vhodného vypravěče rozhodně nesáhli vedle. Na interpretaci je znát, že si narátorka svou práci užívala plnými doušky, což vycítí i posluchač a o to lépe se mu dílo poslouchá, protože se pro něj stávají veškeré situace, jež se v ději odehrávají, hmatatelnějšími. Z poslechu této audioknihy si zajisté odnesete pěkný čtenářský zážitek.
 
Vypravěčka prokázala své kvality již při četbě spousty dalších audioknih a je v této oblasti profesionálkou. Projevuje se to nejen na kvalitě zpracování emoční stránky, ale také na rétorice, jež je vybroušená. Při četbě interpretka výborně pracuje se svým hlasem a vžívá se tak nejen do jednotlivých situací, ale dokáže luxusně ztvárnit jak ženské, tak i mužské postavy. Při poslechu ve čteném projevu nezaznamenáte sebemenší chybičky, které by narušovaly požitek z interpretace. Hlavním důvodem, proč tomu tak je, je určitě zřetelná výslovnost a dobrá intonace. Čtenému textu je tudíž dobře rozumět. Tempo četby je přiměřené literárnímu žánru. Chvilkami je pomalejší, ve fázích, kdy je zvyšováno napětí, je rychlejší.
 
Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálním slovenském znění poprvé v roce 1970 a pak ještě jednou v roce 1971, a to ve vydavatelství Tatran v Bratislavě. V českém jazyce pak byla kniha vydána hned několikrát. Poprvé tomu tak bylo v roce 1991, poté 1996, 2000, 2006, 2007, 2015 (e-kniha), 2016 a 2017. O všechna česká vydání se postaralo nakladatelství Petrklíč. Audioknihu můžete najít v nabídce vydavatelství Audiotéka. Pokud vás recenze zaujala a budete si chtít tuto audioknihu poslechnout, pořídíte ji na stránkách e-shopu vydavatelství Audiotéka. Jste-li členy klubu Audiotéky, udělá vám radost to, že se k titulu dostanete zcela zdarma, protože je obsažen v členském obsahu.
 
Čachtická paní - audioHudební podkres si vás získá. Jednotlivé znělky jsou nahrány na různé dobové nástroje. Hudba zcela odpovídá náladě, jež v následujících okamžicích zavládne. Instrumenty skvěle dokreslují atmosféru a zobrazují emoce. Tóny jsou spíše melancholické a smutné. Hudba jako taková se vyskytuje nejen na konci či počátku každé stopy, nýbrž setkat se s nimi můžeme i v rámci dané epizody, kdy je jí naznačen přechod od jedné dějové linie k druhé, což je v textovém zpracování častokrát zřetelné díky vynechanému řádku. Znělky jsou přiměřeně dlouhé, nejdelší jsou zejména na počátku a v úplném konci celé audioknihy. Abych však nezapomněla, je důležité upozornit též na fakt, že na pozadí čteného textu může posluchač zaznamenat též doplňkový zvukový doprovod (cinkání skleniček, zvuk lidských kroků, dívčí křik, zvuk koňských kopyt apod.), jenž má za úkol posluchače vtáhnout do děje. Veškerý zvuk tedy slouží k upoutání posluchačovy pozornosti, ale i k oživení vyprávění.
 
Při poslechu stanete tváří v tvář nejrůznějším charakterům, stojí tu proti sobě dobro zastoupené obyvatelstvem z nižší společenské vrstvy. Pak jsou tu tací, kteří stojí spíše na straně dobra, protože se bez strachu postaví za poddaný lid do opozice Alžběty Báthoryové a okrádají bohaté, takoví jsou zbojníci. Na straně zla pak stojí samotná Alžběta Báthoryová a všichni její pochopové a pomocnice. Co se týká interpretace samotné, tak s ohledem na postavy a popisované situace je kladen velký důraz na fantazii a zábavnou složku. Jednotlivé pasáže si tedy posluchač snadno představí, protože vypravěč vše velmi detailně popisuje. Celá audiokniha je rozčleněna na 126 stop, jež zahrnují 21 kapitol, každá stopa má svůj název dle toho, co se v následujících minutách bude odehrávat. Jednotlivé stopy jsou různě dlouhé, mají od 2 do 36 minut. Poslech celé audioknihy vám zabere 24 hodin a 4 minuty.
 
Celkově hodnotím titul Čachtická paní pozitivně. Audiokniha mě upoutala nejen pro svůj námět, jenž byl čerpán ze skutečných historických událostí, které byly následně doplněny o vyfabulované zápletky. Celý děj klade velký důraz na emotivnost, napětí, dobrodružství a nepředvídatelnost. Musím říci, že se jedná o velmi pěkné zpracování klasického historického románu. Uchvátil mě doplňkový zvukový, ale i hudební doprovod. Audio je tak nevšední a posluchač je originálním způsobem vtažen do děje. Kromě kvalitního zvukového zpracování musím vyzdvihnout brilantní interpretaci, o niž se postarala Simona Postlerová. Její hlas se k dílu hodil a audio, i když bylo poměrně dlouhé, se dobře poslouchalo. Veškerá má očekávání, s nimiž jsem do poslechu šla, byla nad očekávání splněna. Moc děkuji za možnost si tento skvost poslechnout. Audioknihu hodnotím zaslouženými 100 %.
 
Audioknihu mohu vřele doporučit všem milovníkům dobrodružných, historických, detektivních, hororových a napínavých románů.
 
 

Název audioknihy Čachtická paní
AutorJožo Nižnánsky
InterpretiSimona Postlerová
  
Vydavatelství Audioteka
Délka24 hodin a 4 minuty
  
Nákup audioknihyaudioteka.com

 

Audioteka

– 6000 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Audioteka Klub – první streaming audioknih u nás.
– Audioknihy i exkluzivní obsah dostupný odkudkoliv i bez připojení k internetu.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

www.audioteka.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)