Černobylské dívky

recenze knihy Černobylské dívky

Na Černobyl nelze zapomenout. Kolem jaderné havárie v roce 1986 vznikla řada filmů, seriálů a v neposlední řadě i knih, ať už naučných, tak i beletristických. Jednou takovou je i titul americké spisovatelky Anne Blankman Černobylské dívky. I když se příběh z části odehrává v Pripjati v době havárie, autorka se později zaměřila na mezilidské vztahy.

Valentina i Oksana chodí do stejné třídy. Jejich otcové pracují v jaderné elektrárně, ale toho dne, 26. 4. 1986, se ani jeden z nich nevrátil domů. I když lidé tušili, že se něco přihodilo, nikoho nenapadlo, že by se mohlo jednat o celosvětovou katastrofu nedozírných následků – lidé odešli ráno do práce, děti do škol. Začala normální pracovní sobota. Avšak o několik dní později nastala panika a Valentina s Oksanou najednou seděly ve vlaku, který je vezl k Valentinině babičce do Leningradu. Na to, aby z toho vznikl zajímavý román pro mládež, je tu moc málo informací. Je potřeba zmínit další střípky příběhu.

Zatímco Oksana je Ukrajinka, Valentina je Židovka. V roce 1986 se stále najdou lidé, kteří Židy nenávidí. Stejně tak na tom byl i Oksanin otec, který své dceři vštěpoval podobné názory. Obě dívky se tedy zrovna moc nemusí, přesto však je nenadálá situace připoutá k sobě a ony, chtě nechtě, musí spolu komunikovat. Autorka na příběhu ukázala, jak názor autorit ovlivňuje mladé lidi. Ono vám asi nic jiného nezbude, když jsou vám tyto myšlenky do hlavy vtloukány už od dětství.

I když se kniha jmenuje Černobylské dívky, název je lehce zavádějící. Více než na havárii, se autorka zaměřila na vztahy mezi dívkami, což může být pro některé čtenáře lehkým zklamáním. Přesto však si musíme uvědomit, že kniha je psaná pro mládež a ti raději mají příběhy o přátelství, která se, například, odehrávají na pozadí skutečných událostí.

Černobylské dívkyAutorka obě dívky popsala opravdu reálně. Žádnou z nich neupřednostňovala, věnovala oběma rovnocennou část příběhu. Valentina, jak už bylo řečeno, je Židovka. Od ukrajinských dětí se liší tím, že má blonďaté vlasy. Ale rodina drží pohromadě a mají se rádi. Oksana je dívka, pro kterou je život zdánlivě velmi snadný. Pochází z dobré rodiny, je oblíbená a stejně jako její otec i ona je zaujatá vůči lidem jako je Valentina. Další rozdíl, který není navenek vidět, je Oksanina disfunkční rodina. Valentina i Oksana musí začít spolu mluvit, odhodit předsudky a navzájem si důvěřovat.

Anne Blankman do knihy vložila také další příběh. Pojednává o židovské dívce Rivce. Její vyprávění je zasazeno do roku 1941 do Kyjeva, tedy do doby, kdy i na Ukrajině sílila druhá světová válka. I ona se musí vydat na dlouhou cestu, aby skončila u lidí, kterým mohla ze srdce důvěřovat. Cesta k takovému poznání však nebyla jednoduchá. Stejně dlouhou cestu musí ujít i Valentina s Oksanou.

Oba příběhy jsou dojemné. Spojuje je přátelství, důvěra i skutečné historické události. Autorka také popsala dobu, kdy se lidé báli vyznávat své náboženství a veškeré obřady či bohoslužby se konaly tajně. A když jste nebyli v komunistické straně, nebyli jste nic a měli jste to v životě těžší.

Autorka se vyhnula přílišnému popisu jaderného výbuchu, přesto na několika desítek stranách vytvořila působivou atmosféru, popsala chování a jednání lidí i snahu havárii ututlat. Vše autorka popisovala tak, aby textu porozuměli i mladší čtenáři, pro které je příběh určen především.  Knihu si ale mohou přečíst i čtenáři starší, příběhy o přátelství jsou stále aktuální nehledě na dobu i věk.

 

Název knihy Černobylské dívky
AutorAnne Blankman
ŽánrLiteratura světová, Romány, Pro děti a mládež, Historický román
  
Nakladatelství CooBoo
Rok vydání2021
Počet stran336
ISBN9788076611597
  
Nákup knihy www.cooboo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

CooBoo

CooBoo je nakladatelství knih především pro teenagery, které vzniklo v roce 2009. Jeho název je zkratkou slov cool a books. CooBoo se proto nebojí vydávat knihy provokativní, kontroverzní, ale i tituly určené jen pro pobavení a odpočinek. Ročně vydá přes šedesát pečlivě vybraných titulů, a to nejen beletristických, ale i z oblasti non-fiction. Nechybí mezi nimi ani komiksy, mezi nimiž se najde i celá řada kvalitních titulů od Pupíků přes Thorgala až po Leonarda a Malého upírka.

K nejúspěšnějším titulům nakladatelství patří například Deník malého poseroutky, zpěvník Tomáše Kluse Já, písničkář, hororová série Darrena Shana Demonata, romány Sarah Dessenové nebo příběhy z Monster High.

V roce 2011 začaly knihy se značkou CooBoo vycházet také na Slovensku, takže už teď si slovenští čtenáři mohou užít oblíbené série Tajný kruh nebo Oliver Nocturno v rodném jazyce, a další tituly na sebe nenechají dlouho čekat.

www.cooboo.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)