Cestovatel Šimánek projede krajem se svou show o Austrálii

Cestovatel Šimánek projede krajem se svou show o Austrálii12. listopadu 2010, 15.30 a 19.30 hod. Divadlo Karla Pippicha Chrudim
Cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek se rozjede po kraji s novou barevnou diashow. Jeho povídání nazvané Austrálie – Křížem krážem začne v 3.10 v jeho rodné Chocni a pokračovat bude na Královéhradecku.

Kritiky z nejpřísnějších má Šimánek v manželce a tchánovi. Když jim poprvé promítl novou čerstvě sestavenou a ozvučenou diashow, čekal příval obvyklých výhrad. Slyšel však jediné: “Tak tohle je to nejlepší a nejbarevnější, co jsi kdy udělal!”

Na tříměsíční cestu po nejmenším kontinentě, ale obří zemi, se cestovatel vydal s manželkou Lenkou a potomky Jakubem a Veronikou. Jako běžní turisté však vypadají jen před operou v Sydney, dál už byli na řadě koně, lyže, sněžnice, čluny, potápěčské přístroje a na závěr i dvouplošník.

“Tehdy před třiceti pěti lety jsem si z Austrálie přivezl zkreslený pocit: vedro a červený prach. Celá léta jsem pak kolem ní chodil jako pes kolem horké kaše. Až rozhodlo potápění,” vypráví Leoš Šimánek.

 

Na kontinentu najeli s oblakem prachu za zády devětadvacet tisíc kilometrů, tedy jen o tři tisíce míň než při cestě dakarskou Tatrou na ruský Bajkal a zpět. “K cíli nás vedlo mnoho cest, ale ne každá byla ta správná,” uvádí cestovatel v závěru stejnojmenné knihy.

Občas bloudili, stihli však většinu toho, co si přáli vidět: rudý skalní monolit Ayers Rock – Uluru, nejvyšší horu Mount Kosciuszko, rokle a vodopády v národním parku Karijini, skalní útvary Devils Marbles – Ďáblovy kuličky či unikátní mušličkovou pláž ve Žraločím zálivu. Samozřejmě i divoké klokany, kterým chutnal jejich chleba, lachtany i hrozivé krokodýly. A papoušky, kteří je vmomentě připravili o svačinu.

Cestovatel Šimánek projede krajem se svou show o Austrálii

Rodinné momentky

První zastávka byla u kamaráda v horách Barrington Tops, ten jim poradil ranč, kde si půjčí koně. “To jste mi spadli přímo z nebe,” říkal jim rančer. Zrovna totiž potřeboval přehnat stádo na další pastviny a neměl lidi. Zapůjčení koní do blízkých hor si tedy odpracovali v sedle jako kovbojové.

Pak přišly pískovcové pilíře na pobřeží – Dvanáct apoštolů. Nedaleko od nich je most, jehož oblouk u břehu se v roce 1990 zřítil. “Na skále zůstali odříznuti muž a žena, museli je zachránit helikoptérou. Byly toho plné noviny i televize. Sice přežili, ale byl z toho malér a rozvod, pán tam byl na záletech,” usmívá se cestovatel.

Na erozí vymodelovaných Podivuhodných skalách, které jako by vypadly z obrazů Salvatora Dalího, měla potíž Veronika. Vylezla na špičku jedné, leč nemohla dolů. “Takových rodinných momentek bylo víc,” podotýká Šimánek.

Třeba na osmdesátimetrovém eukalyptu, kde je v koruně improvizovaná vyhlídka pro hlídače požárů. “Po železných tyčích zatlučených do kmene jsme vylezli až nahoru. Tam to šlo dobře, ale začal silný vítr a strom hrozivě rozkymácel jak stožár plachetnice. Veronice se udělalo nevolno. Dlouho jsme pak dole otírali ruce i věci trávou,” vypráví dobrodruh.

 Třetí vrcholné číslo se dcerce povedlo na žulových koulích Devils Marbles, na které si stejně jako starší bratr také musela vylézt. “A skončilo to nabouraným zadkem,” usmívá se Šimánek.

Pláž ze srdcovek

K nejpozoruhodnějším místům náleží mušličková pláž, srdcovek jsou tam miliardy do hloubky až deseti metrů. “Žraločí záliv byl uzavřený, tyto mušle milují hodně slanou vodu a nemohli tam žádní predátoři. Proto se jim tak dařilo. Ve spodních vrstvách je už spojil vápenec, domorodci je řežou pilami a staví si z nich domy,” vypráví cestovatel.

Cestovatel Šimánek projede krajem se svou show o AustráliiAustrálie je skutečná pastva pro fotografa, stačí místa původních obyvatel Aboriginů, město Darwin s největší botanickou zahradou či státní květina z pouště věrná svému jménu – nádhernice, jeden druh má dokonce přídomek úhledná. Kvete jen po dešti, na který může čekat i několik let. Vrcholem však byl slavný Ayers Rock – Uluru. “Za dne nic moc, ale při západu slunce to byla nádhera. A co teprve při východu!” dodává Šimánek.

Na štrece k východnímu pobřeží selhala v autě klimatizace. Utrpení však vynahradilo potápění, při němž narazili na hodného žraloka leopardího i na vzteklou murénu, a pláž Bílé nebe. “Nebylo jednoduché vybírat z tak ohromného množství záběrů, které jsem v Austrálii vyfotografoval. Do knížky se dostal jen zlomek, snad to nejlepší, ale při promítání dokumentuji cestu velmi podrobně,” říká cestovatel.

 V diashow, která bude mít premiéru v neděli v Šimánkově rodné Chocni, nebude chybět v muzikálních pasážích ani australský domorodý nástroj didgeridoo.

Australská show Leoše Šimánka

Premiéra Choceň 3.10. 15.00 a 19.00 Sokolovna
Česká Třebová 4.11 19.00 hod Národní dům,
Ústí nad Orlicí 5.11. 15.30 a 19.30 hod., Kulturní dům
Svitavy 6.11. 18.00 hod.Fabrika – Středisko kulturních služeb
Litomyšl 7.11. 15.00 a 19.00 hod. Smetanův dům
Chrudim 12.11., 15.30 a 19.30 hod. Divadlo Karla Pipicha
Pardubice 13. 11., 15.00 a 19.00 hod., (Ne) 14.11., 15.00 a 19.00 hod., Dům kultury Dukla – Kino
Hořice 20.11. 18.00 Dům kultury Koruna
Jičín 21.11. 15.00 a 19.00 Masarykovo divadlo
Vrchlabí 22.11. 19.00 KD Střelnice
Dvůr Králové nad Labem 23.11. 19.00 Hankův dům
Úpice 25.11. 19.00 Divadlo Aloise Jiráska
Trutnov 26.11. 15.30 a 19.30 Kino Vesmír
Rychnov nad Kněžnou 28.11. 15.00 a 19.00 Společenské centrum
Nové Město nad Metují 30.11. 15.30 a 19.30 Kino 70
Náchod 1.12. 19.00 Městské divadlo Dr. Josefa Čížka
Hronov 2.12. 19.00 Jiráskovo divadlo
Červený Kostelec 3.12. 15.30 a 19.30 Divadlo J. K. Tyla
Hradec Králové 5.12. 15.00 a 19.00 KC Aldis

Více na http://www.leossimanek.cz/.

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.