Pondělí, 2.10.2023
Ostatní volný časVolný čas

Chaty a chalupy – skvělé místo pro letní dovolenou i dobrá investice

Chalupy nebo chaty jsou k letní rekreaci v České republice velmi populární – umožňují trávit dovolenou v přírodě a užít si klid a pohodu. Pokud jste i vy propadli kouzlu chataření, možná jste už zatoužili po vlastní. Pokud se ale ještě stále mezi nákupem a sezónními pronájmy nemůžete rozhodnout, prozkoumejme s námi nejdřív hlavní výhody a nevýhody obou možností.

Pronajmout, nebo koupit? Toť otázka

Hlavní nevýhoda spojená s nákupem chaty nebo chalupy je zřejmá: vyžaduje vyšší počáteční investici, takže bez dostatku hotovosti nebo hypotéky se neobejdete. Tento proces může být také časově náročný, protože vyžaduje důkladné prozkoumání daného domu a příslušných dokumentů.

Pokud vás ale složitá finanční situace netíží nebo nebudete mít problém získat úvěr, můžete se radovat. S poklesem poptávky po nemovitostech klesá i jejich cena. A současná ekonomická situace ceny chat a chalup snižuje. Možná je tedy pravý čas prozkoumat nabídky bank, například půjčka online nabízí získat peníze rychle a bez zbytečného stresu.

Mějte ale na paměti, že vlastník má s nemovitostí další výdaje a starosti, které při pronájmu člověk neřeší. Koupí domu však získáte rezidenci, kterou můžete kdykoliv pronajmout či prodat. Jde tak o dobrou investici, na rozdíl od peněz uložených v bance znamená dobrý nákup nemovitosti v atraktivní lokalitě i růst hodnoty. A navíc ušetříte peníze za pronájem k účelu vlastní rekreace.

Nemovitosti v zahraničí lákají i Čechy

Vlastnit chatu nebo apartmán u moře či v jiné zahraniční exotické destinaci nemusí být jen snem schovaným pod nánosem zbytečných obav. Některé realitní kanceláře se specializují na konkrétní země a na webových stránkách mají nabídky v češtině. Díky zkušenostem se zákony a předpisy dané lokality vám poradí i s konkrétním postupem a dalšími povinnostmi, které z nákupu vyplynou.

A pro jakou lokalitu se rozhodnout? V rámci EU má česká občan v podstatě volnou ruku, bez větších problémů a legislativních omezení lze pořídit nemovitost i na většině území Dubaje. Pokud budete nemovitost sami užívat, nejspíš dáte na své preference. V případě nákupu za účelem výdělku či investice je dobré vybrat co nejatraktivnější lokalitu s co nejdelší turistickou sezónou.

Správa nemovitosti v zahraničí už může být obtížnější, zvláště pokud se v dané zemi nedomluvíte. I běžné opravy a údržba, kterým se nevyhnete, případně pronájem rekreantům, pak mohou znamenat problém. Ideální je pak využít například služeb správcovské agentury či společnosti.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.