Buďme, jací jsme

recenze knihy Chlapec, krtek, liška a kůň

„Ahoj,

začali jste od začátku, což obdivuji. Já obvykle začínám od prostředka a úvody nikdy nečtu. Je překvapivé, že jsem vytvořil knížku, protože číst knihy se mi moc nedaří. Potřebuji totiž obrázky. Jsou jako ostrovy, místa, kam se dá doplavat v moři slov.“

Když jsem poprvé zaregistrovala tuto novinku a reakce na ni, říkala jsem si, že bych si ji ráda přečetla, ačkoliv na první pohled textu v knize není mnoho a člověk si může myslet, že je to kniha primárně určená dětem, avšak není tomu tak. Když se mi naskytla možnost, neváhala jsem, a nyní vím, že se zařadí v mé knihovně po bok Malého prince. Ačkoliv mnozí s tímto přirovnáním třeba nebudou souhlasit, mně se při čtení knihy Chlapec, krtek, liška a kůň Malý princ vybavil. Možná je to tím, že hlavní postavou je malý zvídavý chlapec, možná je to také tím, že putuje krajinou a potkává další postavy příběhu, možná je to i tím, že jednou z postav je liška a možná je to i proto, že se v knize objeví řada citátů a životních mouder. Kdo ví? Ale rozhodně tím nechci tvrdit, že se tato kniha Malému princi podobá, jen ve mně vyvolala podobné pocity.

Hned na začátku knihy najdete jakousi autorovu předmluvu, nebo spíše promluvu ke čtenáři, v níž nám autor sdělí něco málo o knize a přiblíží nám postavy příběhu, nebo spíš putování, protože příběh jako takový v knize není. Jedná se převážně o dialogy, které zachycují nejrůznější citáty a životní moudra, jež pronášejí jednotlivé postavy. Ačkoliv se jedná o malého chlapce a tři zvířata, je tu patrné jisté podobenství s lidmi, kteří jsou také různí, různě vypadají, různě se chovají, různě pohlížejí na sebe a na druhé.

„Jejich dobrodružství se odehrávají na jaře, kdy jednu chvíli padá sníh a vzápětí vysvitne slunce, což je taky tak trochu jako život – může se rázem změnit.“

Chlapec, krtek, liška a kůň - recenze knížkyZ knihy cítím velké poselství, velké povzbuzení, autorovu snahu dodat odvahu a sebedůvěru prostřednictvím chlapce přímo čtenáři. Otevřít mu oči na jeho cestě životem, sdělit mu, že máme být tací, jací jsme, nemáme se porovnávat s druhými a máme si věřit a respektovat se navzájem a také si pomáhat bez ohledu na to, jak kdo je silný a bez ohledu na to, zda jsme anebo nejsme přátelé, či dokonce nepřátelé (toto vycítíme z prvního setkání krtka s liškou).

V knize je velké množství myšlenek, jak jsem uvedla již v úvodu, a ty myšlenky mají hloubku, a přitom jsou tak prosté. Člověk se při čtení zamýšlí nad svým životem, kdy má pocit, že se za něčím stále žene, že něco hledá, ale přitom to nejdůležitější již má a nemusí to být vždy jen místo. To, co tím chci říci, pochopíte, až když si knihu přečtete do konce. A věřte, že vám to zabere asi tak deset minut, a pak dalších deset minut, protože budete mít touhu si knihu přečíst znovu, a pak se budete ještě několikrát vracet a listovat a číst si vybrané citáty. A i když tato kniha nemá skutečný příběh, má hluboké poselství, které pochopí na konci cesty i malý chlapec. A v tom spočívá její kouzlo, podobné kouzlo, které v nás zanechává kniha Malý princ a možná i rozhovory Medvídka Pú a Prasátka nebo Medvídka Pú a Kryštůfka Robina.

„Co je podle tebe největší ztráta času?“

„Porovnávat se s druhými,“ odpověděl krtek.“

Tato kniha mě přesvědčila o tom, že někdy málo textu může být více a není nutné něco dalekosáhle popisovat a vysvětlovat, ale stačí čtenáři naznačit a nechat ho přemýšlet. Navíc v knize najdete, kromě graficky zajímavého textu, úžasné kresby, jež nakreslil sám autor. Některé jsou kolorované a u spousty z nich vás přepadne touha mít je zarámované v ložnici a dívat se na ně vždy večer před spaním a vidět je znovu hned po probuzení.

„Představ si, jací bychom byli, kdybychom se tolik nebáli.“

Tuto milou, možná by se dalo říci filozofickou, knížku bych doporučila všem dětem od osmi let a všem, kteří v sobě nosí ukryté to malé zvídavé dítě a rádi se zamýšlejí nad životem a vztahy mezi lidmi. Kniha jistě udělá radost i jako dárek pro vaše blízké či přátele a bude ozdobou jejich knihovny.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Chlapec, krtek, liška a kůň
AutorCharlie Mackesy
Žánrliteratura světová, pro děti a mládež
  
Nakladatelství Pragma
Rok vydání2021
Počet stran128
ISBN978-80-242-7383-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Pragma

Nakladatelství PRAGMA je součástí nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice – Euromedia Group, a. s.

Knižní tituly nakladatelství nabízejí poučení a inspiraci. Ezoterické tituly od andělů po feng-šuej, motivační literatura, tituly zaměřené na téma osobního růstu, vztahů, rodinných konstelací, organizace času a zvládání životních situací, duchovní literatura, inspirativní lidské osudy, tajemné a záhadné příběhy.

www.pragma.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)