Chrudim se již pošesté připojuje k evropské Noci literatury

Ve čtvrtek 9. května 2019 od 18 hodin se v Chrudimi uskuteční již šestý ročník Noci literatury. Akci, která si klade za cíl zprostředkovat českým čtenářům nejnovější překlady děl současných evropských autorů, již tradičně spolupořádají Chrudimská beseda, Městská knihovna Chrudim a Muzeum loutkařských kultur v Chrudimi.

Noc literatury každoročně přibližuje veřejnosti netradičním způsobem současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v podání známých nebo zajímavých osobností ze světa kultury. Čtení je spojené s dalším programem jako jsou koncerty nebo divadelní představení a probíhá na neobvyklých, divácky atraktivních místech. V Chrudimi se Noc literatury takříkajíc “zabydlela” v Klášterních zahradách a Muzeu loutkářských kultur a tyto dvě scény přivítají návštěvníky i letos. 

Večer plný zajímavých ukázek z nejnovějších českých překladů současné evropské literatury začíná od 18 hodin v Klášterních zahradách, kde bude číst tři vybrané texty herec a dabér Jakub Skála. Od 19 hodin pak v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi vystoupí s ukázkou z knihy irského spisovatele Johna Banvilla, píšícího pod pseudonymem Benjamin Black, osobitý písničkář Marcel Kříž. Příběh z prostředí rudolfinské Prahy, kde o tajemství a nebezpečí není nouze, vychází u nás pod názvem Zkrotit vlka. 

Renesanční detektivku na letní terase renesančního Mydlářovského domu doplní Marcel Kříž básněmi ze svojí oceňované sbírky Jen ať řvou kolejnice a následně i hudebním vystoupením. Jeho písně vychází z jazzu, blues, folku a psychedelického rocku šedesátých let minulého století. Náměty textů čerpá z životních příběhů, které interpretuje se surrealistickou hravostí i beatnickou syrovostí. Je autorem mnoha skvělých překladů textů Boba Dylana, Neila Younga nebo Toma Waitse, jejichž písně zařazuje pravidelně do svého repertoáru. 

Vstupné na Noc literatury je jako obvykle zdarma, v případě špatného počasí se program uskuteční v Muzeu barokních soch a vnitřních prostorách Muzea loutkářských kultur

www.puppets.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje.