Čtvrtek, 22.2.2024
Chrudim

Chrudim zhasne a připojí se k Hodině Země

Hodina ZeměChrudim – v sobotu, 26. března 2011 od 20:30 hodin zavládne v části Chrudimi tma. Rada města se rozhodla připojit k mezinárodní akci Hodina Země – největší celosvětové akci na ochranu klimatu. Jedná se o symbolické vypnutí veřejného osvětlení a zhasnutí dominant na jednu hodinu.

 

V rámci Hodiny Země svá světla pravidelně zhasínají světově známé dominanty, včetně mostu Golden Gate Bridge v San Franciscu, římského Kolosea, londýnského Piccadilly Circus nebo Eiffelovy věže v Paříži. První ročník Hodiny Země se datuje k 31. březnu 2007, kdy více než 2,2 miliónu domácností a firem v australském Sydney zhasnulo na hodinu svá světla. Každým rokem se počet zapojených měst, firem i jednotlivců zvyšoval a loňská Hodina Země se stala prozatím největší akcí občanské společnosti v historii. Připojilo se k ní více než 6000 měst a mnoho milionů lidí po celém světě.

„Letos se Chrudim k akci připojuje poprvé. Na hodinu bude zhasnuto centrum města, Rozhledna, Skřivánek, ulice ČSA, Tejnecko, ulice Generála Uchytila, Malík, Stadion, Větrník, Požárníků a sídliště na Šancích. Většinou se bude jednat o celé sídliště či o ulici a přilehlé lokality,“ upřesnil místostarosta Roman Málek.

Slogan letošního roku „Hodinou to jen začíná“ vyzdvihuje, že zhasnutí je prvním krokem směrem k systematické ochraně klimatu.

Ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová k tomu řekla: „Povzbuzujte podniky, se kterými spolupracujete, města a obce, kde bydlíte, a své známé k účasti na této akci. Vyzvěte je, ať zhasnou svoje světla a o akci dále informují. Je potřeba dávat veřejně najevo, že změna klimatu je problém, který vnímáme a chceme řešit.”

Celosvětově akci pořádá WWF, největší mezinárodní organizace pro ochranu přírody. Koordinaci v České republice zajišťuje Ekologický institut Veronica – základní organizace Českého svazu ochránců přírody.

Další informace, vč. fotografií a shrnutí dění v roce 2010, získáte na české stránce Hodiny Země – www.veronica.cz/hodinazeme, nebo na mezinárodní stránce – www.earthhour.org

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.