Pátek, 29.9.2023
Chrudim

Chrudimské pověsti – strašidla v Široké ulici

Široká uliceKdyž malé děti zlobí, namlouváme jim, že si pro ně přijde strašidlo. Velké děti už prý na tato strašidla nevěří. Ale přiznejme si, je tomu tak vždy? Někteří z nás si podvědomě stále připouštějí možnost bytí „strašidel“.

A ani u obyvatel Chrudimi tomu není jinak. Z městských stavení byl zvlášť zlopověstný jeden dům v Široké ulici (dnes obchodní dům Mája). Vypráví se o krvavé postavě na chodbě, o ohnivých hlavách zírajících ze sklepa nahoru, o příšerách, které se honily po pokojích. Obzvláště překvapen byl kdysi cizí návštěvník domu, který večer ve vstupu, prý při návratu z hostince, narazil na rakev, kolem níž stály ve dvou řadách hořící svíce. Domníval se, že v domě někdo zemřel a byl pak velice překvapen, když zjistil, že nahoře se koná domácí ples a rakev že je jen mámením pekla.
Také ulice před domem byla občas dějištěm strašidelných dějů: zastavil tam prý kočár, na jehož kozlíku seděl ohromný kozel ohnivého jazyka a z kočáru do domu zamířili dva pekelníci.
Ve druhé polovině 19. století zde byla ubytována kočovná divadelní společnost Pavla Švandy ze Semčic. Na pobyt zde vzpomínali s hrůzou, noci bývaly hrozné. Jednou je probudila střelná rána, jindy bylo slyšet tajemné zvuky, jindy zase pobíhání po zemi. Když je jednou opět probudila střelná rána, uviděli v měsíčním světle sedět ženu zahalenou bílým závojem. To už dále herecká rodina nebyla ochotna snášet a hned druhý den se vystěhovala.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.