Sobota, 18.5.2024
KnihyKultura

Kdo umí snít, umí i žít

Vypravit se na šest týdnů do Číny prakticky na vlastní pěst chce notnou dávku odvahy. Zvlášť když si s sebou berete toho nejméně ideálního parťáka. Výběr svého spolucestujícího na výpravu do Asie Kateřina podcenila, a tato chyba ji doprovázela celým putováním. Nakonec jí ale i tento přešlap přinesl cenné zkušenosti, které by bez nepříjemných zážitků nezískala. Autorka knihy popisuje svůj doprovod jako bezemočního dezorientovaného jedince, což je charakteristika, kterou by jistě byla sama odhalila, kdyby Davida potkala dříve než týden před odjezdem a jeho náturu dostatečně prozkoumala. Díky prakticky opačným komunikačním návykům poznala, že vlastně nezáleží tolik na tom, kam se člověk vypraví, ale s kým.

Kniha není klasickým cestopisem – neobsahuje příliš faktografických informací, ani praktických rad na cesty. Název knihy neilustruje toliko směry cest, kterými se autorka po Číně vydala, jako spíše směry, kterými se vydaly její myšlenky během několikatýdenního dobrodružství. Nelze jí upřít cestovatelské nadšení s odkazem na návštěvu mnoha měst a vesnic, turistických destinací ale i liduprázdných přírodních krás. Využila také snad všechny existující dopravní prostředky – letadlo, loď, taxi, autobus, vlak i kolo. Každá kapitola zevrubně popisuje den po dni cestování dvoučlenné výpravy. Její vyprávění je ale z větší části pohledem do její mysli a tím, jak se vyrovnávala s nesnadnou spoluprací se svým parťákem: Až tady poznávám, že jsem na druhých závislá mnohem víc, než jsem ochotná přiznat.

Čínou nahoru i dolů - recenzeAč byla Kateřina po celou dobu cesty obklopená Davidem a mnoha dalšími lidmi, prakticky pořád se cítila osamělá. Vyrovnává se s nereálnými představami o Číně a atmosféře některých proslulých destinací jako je Lhasa nebo Tři pagody: Očekávat cokoliv je hloupost, která často vede ke zklamání. Naráží na obvyklou lidskou nespokojenost a neustálou touhu po něčem, co zrovna v danou chvíli není možné mít. Její cestovatelský společník jí nastavuje zrcadlo, díky němuž vycházejí na povrch hluboko pohřbené smutky. Učí se, kdy je třeba se nad danou situaci povznést a nechat vše přirozeně plynout, a kdy je nutné činit zásadní rozhodnutí. Až pár dní před svým odjezdem přichází svoboda a smíření sama se sebou ale i s okolním světem.

Autorka knihy si na své cestě intenzivně prožila celou škálu emocí: Lidé mě ošidili i okradli, jiní pak pohostili a objali. Čína mi dala rány pod pás ale i pohladila na duši. Připomíná nám tak, že cestování není vždy jen odměnou za vydělané peníze a měsíce příprav. Ukazuje, jak snadno se může z putování po cizích krajích stát pouť ve vlastní duši. Kniha je tak určena pro čtenáře, kteří se nebojí zamyslet se i nad touto stránkou cestování a spolu s popisem vysněných destinací se dozvědět i jak bolestné úsilí se za nimi někdy skrývá.

 

Název knihy Čínou nahoru i dolů
AutorKateřina Stibalová
Žánr Literatura česká, Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
  
Nakladatelství Pointa.cz
Rok vydání2021
Počet stran256
ISBN978-80-7650-292-5
  
Nákup knihy www.pointa.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Pointa.cz

Nakladatelství Pointa.cz umožňuje „lidem z ulice“ vydat vlastní knihu. Kombinuje v sobě crowdfunding, self-publishing a běžné nakladatelství. Umožňuje autorům sehnat spolupracovníky, vybrat od fanoušků peníze a dílo poslat do distribuce.

pointa.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde