Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Člověk v rouše medvědím

recenze knihy Šelma

Po republice se nám potuluje šelma medvědovitá a v knihkupectvích se zase rozhlíží Šelma knižní. Andrew Mayne vydal první díl své série Naturalista a na poměrně slušně zasyceném thrillerovém trhu se pokouší prosadit pomocí neotřelého hrdiny a záhadné zápletky.

Brum brum brum, kdopak bere život děvčatům?

Theo Cray se k vyšetřování vraždy dostane jako slepý k houslím. Jako by mu už tak ráno nezkazil nefunkční automat na led, ještě k tomu všemu se do jeho motelového pokoje nevybíravým způsobem dobývá policejní zásahová jednotka. Než se profesor bioinformatiky naděje, má na rukou klepeta, sedí ve výslechové místnosti a odpovídá na všetečné otázky vyšetřujícího detektiva. V montanských lesích, kde Theo právě prováděl svůj výzkum, byla brutálně zavražděna mladá žena. Shodou okolností Crayova bývalá studentka. Je jasné, že podivínský profesor je podezřelý numero uno. Avšak jen krátce. Zdá se, že viníkem je někdo jiný. Někdo víc chlupatý, s většími drápy a pořádnými zubisky. Za vraha je označen medvěd. A jako na zavolanou se v okolí potuluje jeden chlupáč s krví oběti na své srsti. Medvěd je vystopován a zastřelen, kauza rychle uzavřena. Nebo ne?

ŠelmaTheo Cray sice nepatří mezi protřelé světoběžníky ani sociálně zdatné jedince, vlastní však geniální mozek a poměrně slušné dedukční schopnosti. Nemluvě o šikovných počítačových programech. Když to všechno zkombinuje, výsledkem je, že Juniper byla sice zabita šelmou, ale velmi pravděpodobně šelmou dvounohou. A rozhodně neútočila poprvé.

Rozevírá se před vámi příběh na téma bizarní a brutálně děsivé stopované, která je lemována zakopanými ostatky mladých žen. Každé zaboření lopaty do hlíny má za následek další kost do stále se zvětšující mohyly zavražděných. Theo Cray má před sebou nebezpečně výkonného a chladnokrevného zabijáka. Je mu na stopě. Má důkazy. O všem informuje příslušné orgány… Jenže mu nikdo nevěří. Zatímco se Theo Cray pídí po stopách sériového vraha, jež s přehledem strčí do kapsy Teda Bundyho i Gary Ridgwaye, pro ostatní je to jen poblázněný Don Quijote mávající svým mečíkem proti přeludům své bujaré mysli.

Andrew Mayne se snažil vytvořit něco nového a neotřelého. Výsledkem je kniha, která se i díky členění děje do kratších kapitol, čte jedním dechem, přičemž po celou dobu nebudete mít pořádně jasno, co se vlastně kolem děje. Body musím bohužel strhnout za závěr, jež je přespříliš hektický a ponechává hromadu nezodpovězených otázek a čtenáře nechává lehce neuspokojeného po velmi zdařilém začátku a slušném středu. Finální doběh je tak spurtem nadopovaného sprintera, který se hlava nehlava řítí vpřed, aniž by se ohlížel na následky a tak se v jeho rychlosti pomalu ztrácí logika, přirozenost a uvěřitelnost. Je to škoda, protože jinak se jedná o slušně našlapaný thriller, který byla radost číst.

A jestli si přečtu další díl? Rozhodně. Theo je prostě sympaťák.

Hodnocení: 3/5

 

Megaknihy

 

Název knihy Šelma
AutorAndrew Mayne
ŽánrDobrodružné, Thrillery
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2018
Počet stran360
ISBN978-80-7617-017-9
  
Nákup knihy www.megaknihy.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

 

Megaknihy

MEGAKNIHY.cz je největší a nejlevnější online knihkupectví v ČR. Každý den pro Vás hledáme nové a zajímavé knihy. Samozřejmostí jsou také novinky skladem ihned po jejich vydání. Navíc máme pro naše zákazníky stálé akce, slevy a dárky. Stačí se podívat na náš portál a uvidíte sami.

www.megaknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.