Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Člověka mohou potkat i horší věci než je smrt!

recenze knihy Hon na mrtvého

     První případ Davida Rakera. Ano první a přesto u nás vychází až jako pátý v pořadí. Proč? Toť otázkou. Mystery Press k tomu měl jistě dobrý důvod. Já se zprvu domnívala, že nakladatelství sázelo na jistotu a hlavně kvalitu novějších dílů této série. Ale po přečtení Honu na mrtvého jsem usoudila, že by byla hloupost si to myslet, protože první díl rozhodně nezaostává před ostatními, ba naopak. Dle mého názoru předchozí knihy hravě strčí do kapsy!

     Tento díl pro mě bude asi už navždy zásadním z celé série, nejen kvůli překvapivé kvalitě, čtivosti a perfektnímu příběhu, ale hlavně z důvodu, že jsem se konečně Davidovi koukla lépe a zblízka do duše. První díl nám totiž představuje hlavní příčinu toho, proč je soukromý vyšetřovatel David Raker právě takový, jaký je. Odhalujeme dopodrobna jeho minulost a soukromý život o kterém se sice další díly zmiňovaly, ale rozhodně ne tak naplno, jako je tomu právě v Honu na mrtvého.

     A jaký vlastně je první případ Davida Rakera? Z počátku je vlastně nutné zmínit, hlavně pro nové a neznalé čtenáře, že jde o velmi výjimečnou krimi sérii, jejíž hlavní hrdina se zabývá pátráním po pohřešovaných osobách. David je bývalý novinář a vdovec a jeho momentálním hlavním posláním je hledání. A to nejen lidí, ale i pravdy. Hledání odpovědí na otázky života i smrti. Jeho práce je pro něj takovou malou soukromou terapií. Protože právě jeho žena mu v nejhorších chvílích svého života řekla, že tohle je právě to, co by měl David dělat…

PŘED ROKEM bylo nalezeno tělo Alexe Townea.
PŘED MĚSÍCEM ho jeho matka viděla na ulici.
PŘED TÝDNEM David Raker souhlasil, že ho vypátrá.
NYNÍ si přeje, aby tenhle případ nikdy nevzal.

 

 Hon na mrtvého    David se ujímá dalšího případu, jeho dobrá známá po něm žádá absurdní úkol. Chce, aby vypátral jejího mrtvého syna. Syna, který před rokem podlehl vážným zraněním při autonehodě a který před více jak pěti lety beze stopy zmizel. Je mrtvý, měl by být mrtvý. Ale jak je tedy možné, že si je jeho matka téměř sto procentně jistá, že ho před nedávnem spatřila na ulici? David samozřejmě hledá reálné odpovědi. Před rokem svého syna pohřbila, identifikace sice nebyla v důsledku vážných zranění vůbec snadná, ale na základě zubních záznamů byl mrtvý řidič identifikován jako Alex Towne. Hledání něčeho, co neexistuje nemá přeci smysl a tak se David s Mary domluví pouze na hledání odpovědí na otázky. Kam se Alex tenkrát vůbec vypařil a jaké byly jeho poslední dny života. 

     David hledá střípky jen těžko, ale nakonec se přeci jen pohne z místa a dílky skládačky do sebe začnou, ač beze smyslu, zapadat. Smysl toho všeho se bude hledat jen horko těžko. Při hledání odpovědí a skutečné pravdy David velmi rychle zjistí, že Alexova smrt nebyla jednou jedinou. A že ta jeho vlastní na něj číhá na každém dalším kroku. Smrt si nevybírá, ale co když se stane zázrak a dojde ke vzkříšení? Je to vůbec možné? Spousta otázek a žádné odpovědi. Spousta proč, ale žádná protože. To, co se Davidovi pozvolna rýsuje před očima, je mnohem větší, než si původně myslel. Pátrání po posledních dnech života člověka vyústí v nebezpečný hon na mrtvého!

     První případ Davida Rakera je neskutečně čtivý kousek, který se zpočátku jeví jako velmi jednoduchý, ale v jeho závěru nebudete stíhat dýchat! Podle mého názoru je první případ jeden z nejlepších z této série, co jsem zatím měla možnost číst. Autorův styl je v porovnání s dalšími díly sice ještě lehce v plenkách, ale co se příběhu týká, je doslova neskutečný. Můžeme mluvit o mnohých nedomyšlených situacích, jejichž řešení je nadnesené a mnohdy postrádá logiku. Co ale na tom, když vás příběh natolik pohltí, že tuto drobnost prostě a jednoduše přejdete, protože není vůbec podstatná. Tim Weaver je “pan” autor, kterého si musí oblíbit všichni milovníci krimithrillerů a detektivních románů. Je výborný vypravěč, skvěle vykresluje charaktery postav a jeho popisování prostředí i hlavního děje hodnotím na výbornou! Zkrátka a dobře, autor se mi trefil do noty a stavím ho na svůj pomyslný knižní piedestal.

 

Název knihy Hon na mrtvého
AutorTim Weaver
ŽánrDetektivky, Romány, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2018
Počet stran384
ISBN978-80-7588-045-1
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)