Neděle, 3.12.2023
Cestování a výletyVolný čas

Cyklovýlet – Kostely a lomy Hlinecko – Chrudim

Lom na DubovéV neděli 23. června 2013 se koná další z komentovaných cyklovýletů v rámci série „Na kole krajem“, které pořádá chrudimské Občanské sdružení Altus. Sraz pro účastníky je v 8 hodin v Chrudimi u vlakového nádraží nebo v 9:10 v Hlinsku u vlakového nádraží. Po domluvě je možné se přidat i po trase.

Trasa věnovaná těžbě kamene povede z Hlinska, přes Srní, přes Horní a Dolní Babákov do Včelákova, odtud do Příkrakova, kde se zastavíme u zbytků jediného větrného mlýna v okolí. Odtud pojedeme do Ležáků, které bývaly kamenickou vesnicí. Odtud budeme pokračovat přes Miřetice a Bošov do Žumberka, kde se dodnes těží žula. Pokračovat budeme do Bítovan k rybníku Farář, pod kterých se nachází zajímavý pískovcový výchoz. Odtud se přes Lukavici, kde se těžil a zpravovával pyrit pojedeme přes Škrovád, kde se těžil pískovec,” říká průvodkyně tohoto cyklovýletu Naděžda Gutzerová z Občanského sdružení Altus.

Cestou kromě lomů uvidíme i řadu kostelů, připomenu alespoň kostel ve Včelákově, který připomíná hornickou historii tohoto místa, ” dodává Gutzerová. Na cyklovýlet je třeba se přihlásit přes www.osaltus.cz, kapacita míst je omezená. Svačinu a vlastní kolo s sebou.

Financování projektu je zajištěno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.