Pátek, 22.9.2023
Cestování a výletyKnihyKultura

Cyklus CESTY ZA HORIZONT se uzavírá čtvrtým svazkem

JaroSvazkem Jaro se završuje čtyřsvazkový umělecký cyklus knih Václava Vokolka Cesty za horizont, vycházející postupně od léta loňského roku v nakladatelství Universum. Tento soubor je určený především vášnivým cestovatelům a poutníkům po krásách naší vlasti. Je pro ně inspirací, jak se pohybovat v krajině v různých ročních obdobích a intenzívně vnímat půvab okolní přírody. Text doplňují mnohdy unikátní dobové kresby a reprodukce ze starých tisků.

Poslední díl Cest za horizont nás dovede k jaru. Před poutníky se otevírá každoročním zázrakem ožívající krajina a první jarní cesty z ní symbolicky vynášejí zimu, i když i ona jim dala mnoho krásných zážitků. Ty jarní jsou ovšem úplně jiné.

První cesta nás zavede na Boží kámen, podivuhodné místo plné zvláštních energií, které se rychle stává novodobým poutním místem se všemi atributy těch starých. K jaru neodmyslitelně patří Velikonoce, proto se vydáme za křížovými cestami a také za studánkami, které je třeba magicky otevřít a docela obyčejně vyčistit. Ony pak za odměnu vyčistí naši mysl. Pak se vydáme do jednoho malého města, které nás překvapí svými památkami a zejména osobnostmi, které tu žily. Abychom poznali skutečnou sílu života, tak se vydáme za stromy, za těmi, co pamatují více než my. A na Božím kameni si budeme povídat s jednou historičkou a teoložkou, která v krajině umí číst jako v otevřené knize… 

 

Václav Vokolek (*1947) je spisovatel, básník, výtvarník, publicista a také pedagog. Po studiích pracoval jako zámecký správce, pracovník muzea a později restaurátor výtvarných děl zejména v severních Čechách; v roce 1975 si zvolil svobodné povolání. Po listopadu 1989 působil v různých literárních redakcích, podílel se na založení nakladatelství Triáda, od roku 1995 vyučuje na pražské Vyšší odborné škole publicistiky. Vydal přes padesát knih a intenzívně se věnuje také výtvarné tvorbě – měl řadu samostatných výstav doma i v zahraničí.

Do roku 1989 nepublikoval – nechtěl. Poté začal vydávat nejprve sbírky poezie, následně několik prozaických knih i dětské knihy. Připravil také dva významné a rozsáhlé knižní projekty: Esoterické Čechy (devět svazků, 2000 – 2008) a Neznámé Čechy (sedm svazků, 2009 – 2015), které se zabývají posvátnými místy Čech. S tímto tématem souvisí i dvousvazková kniha Svět posvátných kamenů (2005 – 2006).

Václav Vokolek: Cesty za horizont – Jaro, vydává nakladatelství Universum, 192 stran, doporučená cena 379 Kč

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.