Ukradená spona vede k nečekanému odhalení

recenze knihy Ďábel z Frejštejna

„Jakub měl od přírody klidnou a vyrovnanou povahu. Nevyhledával spory ani hádky či dokonce rvačky. Ne snad proto, že by se bál, nebo se neuměl prát, to se za svůj dobrodružný život naučil možná ještě lépe než hrát na loutnu. Jen si myslel, že už má starostí a nepříjemností dost. Žádné další si hledat nemusí, stejně si ho najdou samy.“

Kniha Ďábel z Frejštejna je prvním dílem ze série Moravské případy Jakuba a Viléma a zároveň také prvotina autorky Martiny Novotné, kterou vydalo nakladatelství Knihy s úsměvem. V současné době vyšel již také druhý díl s názvem Smrt nepočestné panny a od samotné autorky mám informaci, že se již chystá vydání třetího dílu s názvem Prokletí jménem Rozálie. Myslím, že se čtenáři historických detektivek mají na co těšit.

Potulný loutnista Jakub se shodou okolností ocitá jako jeden z hudebníků na hradě Frejštejně, kde se na pozvání majitele hradu Jindřicha sešlo panstvo na hostině. Účastní se jí také jeho syn Vilém, s nímž se Jakub setkal již dříve, a právě jemu se při hostině ztratí cenná věc. Z krádeže je obviněn Jakub a vsazen do žaláře. A aby toho nebylo málo, na hradě dojde ještě k vraždě. Vilém požádá svého otce, zda by se mohl ujmout vyšetřování, a obávaný hradní pán mu to umožní. Podaří se Vilémovi vypátrat pachatele a najít ukradenou věc, která pro něho má především vysokou osobní hodnotu? Kdo zachrání Jakuba před skoro jistou šibenicí? A kdo je vlastně tím obávaným ďáblem z Frejštejna? Čeká na vás čtivý příběh plný zvratů a napětí.

„Jakmile se ozvala hudba, dva služebníci otevřeli dokořán masivní dřevěné dveře a v nich se objevil sám Jindřich z Frejštějna. Byl to urostlý, vysoký muž, který už na první pohled budil respekt stejnou měrou jako nedůvěru. Jeho oči byly černé jako uhlíky a pichlavé jako dýky. Jakub si pomyslel, že kdyby byl malíř a chtěl namalovat ďábla v lidské podobě, byl by Jindřich z Frejštějna ideální předlohou.“

Autorka vytvořila zajímavou a zdánlivě nesourodou dvojici vyšetřovatelů, kteří zaujímají opačná místa na žebříčku společenského postavení. Ale je tomu opravdu tak? Vilém je synem hradního pána, který nejen na hradě, ale i v okolí má pověst obávané vrchnosti, avšak jeho syn je jeho přesný opak. Jakub je potulný loutnista, který se řízením osudu octne v dosti nezáviděníhodné situaci. Osud však tuto dvojici svedl dohromady již dříve, a tak si k sobě najdou cestu i na hradě a ani uvěznění Jakuba se nestane nepřekonatelnou překážkou, aby tito dva mladí muži nespojili svoje síly a nepokusili se dopadnout zločince.

Ďábel z FrejštejnaOd prvních stran mě autorka vtáhla do příběhu, a pak už nebylo snadné knihu odkládat. Kniha je velmi čtivá, čte se lehce, nechybí popis prostředí středověkého hradu, ale také sem tam špetka humoru. S čím autorka nešetřila, je spousta zvratů, napínavé situace a umění čtenáře překvapit. Toto vše vás udržuje v určitém napětí. A závěrečné odhalení je spíše postupné, ale i tak překvapivé. Zdánlivě drobná krádež, vede k rozpletení mnohem závažnějších prohřešků. A člověk má pocit, že na hradě Frejštejně je těch ďáblů poněkud více.

„Víš sám dobře, že na mučidlech řekne každý všechno. Nenamlouvej si, že jsi lepší nebo snad silnější než ti, které již náš mistr ostrého meče vyslýchal. Dříve či později promluvili všichni, i ty dříve či později řekneš, co jsi s mou sponou udělal. Proč se chceš nechat zbytečně trápit?“ naléhal Vilém dál.“

Moc se mi líbilo, jak se postupně vyvíjí vztah Viléma a Jakuba, a řekla bych, že na konci knihy se již jedná o celkem silné pouto přátelství, které je možná spojí na vždy. Necháme se překvapit v dalších dílech. Ke konci knihy se také dozvíme o Jakubově minulosti, kterou se snaží pevně střežit, a není se čemu divit. Autorka přišla s typem hrdiny, kterého si oblíbíte.

Mám ráda historické detektivky s Oldřichem z Chlumu pana Vlastimila Vondrušky a myslím, že tato nová série od paní Martiny Novotné bude skvělou alternativou k jeho knihám. Je to takové oddechové čtení pro dospělé, které vás bude bavit.

„Navíc, ač se zdráhal si to sám sobě přiznat, to vypadalo, že navzdory rozdílným společenským postavením a podivnému začátku získal v Jakubovi věrného přítele. Mít přítele bylo něco, co zatím ve svém životě nepoznal, a o to víc se bál, aby se nemýlil.“

Knihu bych doporučila všem milovníkům historických detektivek. Tato je z období vlády Václava II. a zavede vás na hrad, který skutečně existoval, a nyní můžete navštívit již jen jeho zříceninu.

Ďábel z Frejštejna je vydařenou prvotinou a již nyní se těším na další autorčiny knihy, má rozhodně slibně našlápnuto.

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Ďábel z Frejštejna
AutorMartina Novotná
ŽánrDetektivky, Historie, Česká literatura
  
Nakladatelství Knihy s úsměvem
Rok vydání2021
Počet stran216
ISBN978-80-907886-6-4
  
Nákup knihy www.knihysusmevem.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Knihy s úsměvem

Malé pardubické nakladatelství Knihy s úsměvem dává příležitost novým autorům a jejich rukopisům všech žánrů. Zaměřuje se také na regionální literaturu s tematikou z okolí Pardubicka a Chrudimska. Dbá na osobní a individuální přístup ke každému autorovi a jeho tvorbě v průběhu celého procesu vydávání jeho knihy, ale i po něm.

www.knihysusmevem.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)