Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Antologie starých krváků

Martin Jiroušek je předním odborníkem na český horor a jeho historii, o čemž svědčí jeho teoretické eseje shrnuté do knihy Černý bod (2015). Dobové hrůzostrašné texty vztahující se k autorovu rodnému kraji – Ostravsku pak vydal v antologii Fialoví ďábli (2020). Poté připravil k vydání kultovní sbírku fantaskních příběhů s názvem Fantasmagoriana (2021), vše v nakladatelství Protimluv. No a v letošním roce připravil čtenářům opravdovou lahůdku: publikaci Ďáblovy knihy aneb Krvavá antologie, což je výbor z takzvaných „krvavých“, tedy kolportážních románů druhé půle devatenáctého a úplného počátku dvacátého století, o nichž s nadšením psali takoví autoři jako Hrabal, Čapek, Vančura, Nezval, Hašek, Klíma nebo Váchal, zatímco fanatičtí mravokárci na ně dštili síru a svalovali na ně vinu za kdejaký zločin a prostopášnost.

Ďablovy knihy - recenzeJiroušek nás uvádí do problematiky úvodní studií Zakuklenci a zakuklení s podtitulem Hold literám krve. A pak už následují ukázky vybrané z románů Dobrodružství Babinského, Fatima, perla harému, Karásek a Stülpner, Nevinná na popravišti, Peklem k ráji, Pražská čarodějnice, Pytláci, Revoluce v Číně, Střelec kouzelník a Zrádce národa. Střídají se různá prostředí typická pro tento typ dobrodružné četby, od domácích luhů a hájů až po exotickou cizinu: hluboké lesy, skalní sluje, spletité paláce s tajnými komnatami, svatyně, podzemní chodby, hřbitovy, hrobky, pitevna … Před očima nám defiluje panoptikum postav včetně pytláků, čarodějnic, lidožroutů, šílených lékařů či sériových vrahů. Vše je seskládáno způsobem, který vytváří dojem originálního krvavého románu, v němž se střídají různé dějové linky. Některé se vrací, jiné zaniknou, ale žádná není úplně dokončena. Přitom je zajímavé, že fantastickými prvky se šetří, ve většině případů jsou podány na hraně reality.

Cennou součást antologie představuje galerie typických ilustrací žánru, přehled postupně pořizovaných soupisů „krváků“, podrobné informace o citovaných dílech a další a další zajímavosti, které zaručeně jinde nenajdete. Kniha umožňuje nahlédnout do oblíbené četby předků, která je už obtížně dostupná (jen část se dá najít v digitální knihovně Kramerius). Ale pochybuji, že by běžný čtenář zvládal stovky až tisíce stran celých kolportážních románů, které jsou místy nudné a zdlouhavé, a dá přednost tomuto atraktivnímu výběru dramatických a mnohdy až groteskně morbidních scén.

Knihu doporučuji všem zájemcům o historii české žánrové literatury i všem příznivcům vyprávění, z nichž na vás dýchne temná romantika starých časů.

 

Název knihy Ďáblovy knihy aneb Krvavá antologie
AutorMartin Jiroušek
ŽánrHorory
  
Nakladatelství Protimluv
Rok vydání2022
Počet stran400
ISBN978-80-88456-06-3
  
Nákup knihy protimluv.net
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.