Dámy a pánové, vítejte na palubě letu 305…

Let 305Máte fobii z létání a do letadla by vás nedostali ani párem volů? Potom předem varuji, že Let 305 rozhodně není kniha, po níž byste měli sahat. Protože kromě obav z toho, že vaše letadlo unesou nebo se s ním zřítíte ANEBO případně obojí, se k téhle šílené kombinaci může přidat ještě finální doražení. Někdo by totiž mohl zrovna to vaše letadlo unést, poslat k zemi a ještě ho přitom posunout v čase dopředu o více než sto let. Ti co se létání nebojí a fóbisté s masochistickými sklony se mohou vesele pustit do čtení.

Byl by to celkem obyčejný pravidelný let linky 305 z New Yorku do Londýna, nebýt počátečních drobných turbulencí, končících pádem letadla do neznáma. Harper a Nick stojí na životních křižovatkách, každý řeší své soukromé problémy a rozhodnutí a netuší, že jim život do cesty postaví zřejmě tu největší životní výzvu. Boj o přežití začíná. A protože jedeme ve velkém, v sázce je rovnou osud celého lidstva.

Co se na počátku tváří jako nervydrásající popis leteckého neštěstí, velmi brzy dostává nádech paranoie a mentálního zmatení. Když se zřítíte z oblak rovnou na zem, minimálně vám to pěkně zkazí den. V případě, že přežijete. A když už to přežijete, s vírou v moderní svět čekáte na záchranné složky, vyhlížíte vrtulníky a pokud nejste celí rozlámaní, snažíte se poskytnout první pomoc těm, kteří neměli takové štěstí. Malér kapitálních rozměrů se z toho stává v momentě, kdy s letadlem drsně přistanete v budoucnosti. A když už to má být vážně den blbec, tak v té budoucnosti uděláme Zemi liduprázdnou. Téměř liduprázdnou. Ať to má grády!

Takže zatímco Nick a Harper vědí celkem kulový, na palubě se najdou tací, kteří očividně znají mnohem víc detailů než ostatní. Třeba v jaké časové linie se zatraceně nachází.

Tady něco vážně smrdí.

Kdo, nebo co, by dokázalo v čase posunout celý Boeing 777 i se všemi pasažéry na palubě o takový skok kupředu?

Netrvá dlouho a po našich přeživších jdou podivné maskované postavy. Držte si klobouky přátelé, tohle bude jízda.

A. G. Riddle si dal literární cvičení na téma „co by, kdyby“ a upnul se na myšlenku cestování časem. Vyšperkoval to postapokalyptickými prvky, tudíž pro lepší atmosféru v budoucnosti vyhladil prakticky celé lidstvo a laškovně si pohrál s nesmrtelností pro pár vyvolených, kteří se s křížkem po funuse rozhodli zachránit osud lidského pokolení tím, že se začnou vrtat v minulosti. Ale jde jim skutečně o tohle? Nebo je v tom něco zcela jiného?
Můžete dát lidstvu veškeré vymoženosti, technický pokrok, můžete spojit celý svět pomocí nejmodernějších sítí a technologií. Jen jedno nezměníte. Lidskou povahu.

Je naše povaha skutečně pevně daná? Budeme vždy jednat podle stejného vzorce? Nebo můžeme v určité životní etapě naprosto změnit svůj pohled na svět a jít proti proudu? Pokud ano, pak už si můžeme položit jen jednu otázku. Co nás k tomu donutí?

Let 305 je bezpochyby velmi povedeným počinem, nabízejícím poměrně reálný pohled na problematiku a možnosti cestování časem. Pravda je, že se kolikrát autor v knize ohání odbornou hatmatilkou a přestože se úporně snaží, aby to vyznělo srozumitelně, měla jsem z toho místy značně přetížené mozkové obvody a myslím, že pár mých neuronů spáchalo sebevraždu. Takže chtě nechtě budete muset u čtení přemýšlet. Někdy více, někdy méně, každopádně jako odpočinkové čtení bych dílo pana Riddla nejspíš nedoporučila.

Hodnocení: 4/5

 

Let 305Název knihy:              LET 305
Autoři:                          A.G. Riddle
Překlad:                       Tomáš Bíla
Žánr:                            sci-fi, fantasy, romány

Nakladatelstvi:            X.Y.Z.
Datum vydání:             18. 4. 2016
Doporučeno od:         18 let
EAN:                              9788025052612
Počet stran:                  344 stran
Jazyk vydání:               čeština

Ukázková kapitola:    http://knihy.cpress.cz
E-shop:                         http://knihy.cpress.cz

  

NAKLADATELSTVÍ XYZ

NAKLADATELSTVÍ XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 

Albatros media, a.s. 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.