Daniel Hlaváč – Pot šetří krev

2009 - ISAF - Afghanistán, Foto: Daniel HlaváčTéma: historie, globální válečné konflikty současnosti, Chrudim, 43. prapor

Kurátor výstavy: Martina Vítková

Kontakt: 733 456 480, vitkova@muzeumcr.cz

Termín: 27. března – 22. dubna 2015

Vernisáž 26. března 2015 v 17:00

Výstava bude zahájena za přítomnosti autora společně s výstavou k výročí ukončení II. světové války – Chrudim ve spárech říšské orlice.

Podpraporčík Daniel Hlaváč (*1974) je příslušníkem 43. výsadkového praporu Chrudim, kde v současné době zastává funkci zástupce velitele čety. Jako voják 4. brigády rychlého nasazení se zúčastnil několika zahraničních misí. Dvakrát působil v Bosně a Hercegovině, dvakrát v Kosovu a také v Afghánistánu. Fotografuje od své třetí mise v Kosovu v roce 2003. Velká část vystavených fotografií vznikla tradiční cestou, chemickou nebo analogovou, tedy prostřednictvím vývojky a ustalovače, negativu a pozitivu. S fotografiemi z misí získal Daniel Hlaváč ceny a čestná uznání ve třech ročnících prestižní fotografické přehlídky Czech Press Photo.

Zatímco výstava k evropskému konfliktu 40. let 20. století Chrudim ve spárech říšské orlice se zabývá komplikovanou a nejednoznačnou každodenností běžných občanů, fotografie Daniela Hlaváče nás uvádějí do každodennosti vojáků na misi v daleké cizině. Je to pohled, s nímž nemáme žádné osobní zkušenosti a srovnání, pouze představy zprostředkované médii, žurnalistikou a uměním.

Název výstavy Pot šetří krev je mottem chrudimského výsadkového praporu, který je určen k eliminaci příležitostí protivníka rychlým manévrem za každého počasí a v jakémkoliv terénu. Díky fotografiím zachycujícím odpočinek, žerty, zábavu, stejně jako soustředění na misi a tvrdý výcvik, se můžeme empaticky a zasvěceněji vžít do pozice mužů, jednotlivců i jednotek, které vyšší moc vyšle do cizího, nezřídka velmi nehostinného prostředí, v němž se smysl a cíl mise může kdykoli i velmi tragicky proměnit.

Válka byla nazvána matkou fotografií a nejslavnější válečný reportér Robert Capa zaplatil životem za svou touhu stát dost blízko akci. Daniela Hlaváče můžeme díky kvalitě a atmosféře snímků k Capovi velmi dobře přirovnat. Přejeme mu bezpečný návrat z cest a misí do Chrudimi k setkání třeba i nad další výstavou.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

Úterý 14. dubna 2015 Beseda s Danielem Hlaváčem o misích, výcviku a fotografování

Pot šetří krev - pozvánka na výstavu fotografií Daniela Hlaváče a besedu

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.